Ulica Bagienna to istotna oś komunikacyjna Katowic, łącząca centralne obszary miasta z Mysłowicami. Ta ważna arteria przebiega przez tereny Zawodzia oraz Szopienic-Burowca, przy czym z drugą z tych dzielnic ulica ta stanowi naturalną granicę z Janowem-Nikiszowcem.
Ulica Bagienna to również część drogi krajowej 79, a jej nazwa pochodzi od historycznych bagiennych terenów, przez które przebiega. Warto dodać, że w rejonie tej ulicy istniała kiedyś kolonia Bagno, która miała swoje korzenie w obszarze obecnie zajmowanym przez drogę.
Stanowi ona alternatywę dla autostrady A4, która biegnie w kierunku wschód-zachód. Kierując się na zachód, ulica Bagienna oraz prowadząca dalej aleja Walentego Roździeńskiego zapewniają dogodny dostęp do Chorzowa oraz Bytomia. Natomiast w kierunku wschodnim, ulica łączy mieszkańców z Mysłowicami, Jaworznem, Chrzanowem oraz Krakowem, co czyni ją nie tylko praktycznym, ale i strategicznym szlakiem komunikacyjnym regionu.
Przebieg
Rozpoczęcie trasy ulicy odbywa się w miejscu, gdzie krzyżują się szlaki komunikacyjne z aleją Walentego Roździeńskiego, co biegnie do Śródmieścia, oraz S86 w kierunku Sosnowca. Równocześnie włącza się w ulicę Murckowską, prowadzącą do Tychów.
Ulica kontynuuje swój bieg, prowadząc pod ulicą Bohaterów Monte Cassino, w pobliżu rzeki Rawy. W obrębie Zawodia, napotyka węzeł komunikacyjny i krzyżuje się z ulicami: 1 Maja, Krakowską oraz Obrońców Westerplatte, a trasa prowadzi ponad torami tramwajowymi.
Za wiaduktami, które przebiegają nad liniami kolejowymi nr 1 i 138, jak również pod ulicą Szopienicką, w bliskim sąsiedztwie Wilhelminy, odbywa się skrzyżowanie z ulicą Lwowską, która prowadzi do Szopienic oraz Nikiszowca.
Ulica Bagienna kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Krakowską, która prowadzi w kierunku centrum Mysłowic.
Opis
Ulica Bagienna, która powstała w drugiej połowie XX wieku, zyskała znaczenie w 1978 roku, kiedy to na obszarze kolonii Bagno zrealizowano projekt węzła drogowego. Obecnie węzeł ten łączy ulicę 1 Maja oraz Obrońców Westerplatte. Oficjalne nadanie nazwy ulicy miało miejsce w 1994 roku na mocy uchwały katowickiej Rady Miejskiej.
W otoczeniu ulicy Bagiennej można zauważyć wiele przedsiębiorstw z sektora usługowego, handlowego oraz firm zajmujących się spedycją i transportem. Komunikacja miejska w tej okolicy jest dobrze rozwinięta, ponieważ ulicą Bagienną kursują autobusy Zarządu Transportu Metropolitalnego oraz Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej Jaworzno.
Warto zauważyć, że tereny byłej Huty Metali Nieżelaznych „Szopienice”, zlokalizowane wzdłuż tej ulicy, zyskują na atrakcyjności dzięki stopniowej modernizacji i zmianie zagospodarowania. Dodatkowo, węzeł ulicy Bagiennej z ulicą Obrońców Westerplatte notuje najwyższe wskaźniki wypadków i kolizji drogowych, co stawia ten odcinek w świetle wyzwań związanych z bezpieczeństwem. Jako jedna z kluczowych arterii komunikacyjnych, drogi tej towarzyszy również znaczny poziom hałasu wzdłuż całej długości.
W latach między 2005 a 2006 rokiem, przeprowadzono modernizację pięciu wiaduktów w węźle z ulicą Murckowską oraz aleją Walentego Roździeńskiego. Rok później, w 2007, wykonano szereg remontów w tym samym rejonie, co przyniosło efekty w postaci nowej nawierzchni asfaltowej oraz z kostki brukowej. W ramach tej modernizacji zamontowane zostały również nowe bariery energochłonne oraz mury oporowe. Dodatkowo, w 2009 roku przeprowadzono remont nawierzchni całej ulicy.
Planowane jest, aby ulica Bagienna stała się częścią Drogowej Trasy Średnicowej. Oto szczególne plany przewidują budowę nowego odcinka od skrzyżowania z ulicą Lwowską do ulicy Obrzeżnej Zachodniej, kierując się w stronę Mysłowic. Na obszarze przy ulicy zlokalizowany jest także teren inwestycyjny o powierzchni 17,4 ha, należący do miasta Katowice, który ma być wykorzystany do zabudowy produkcyjnej, magazynowej oraz pod składy.
W okolicy węzła ulicy Bagiennej i Murckowskiej znajduje się podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o powierzchni 3,34 ha, co dodatkowo podkreśla strategiczne znaczenie tego miejsca.
Przypisy
- Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 23.10.2020 r.]
- PKM Jaworzno: Rozkład jazdy. Linia J. Rozkład jazdy ważny od: 18.10.2020 r. www.pkm.jaworzno.pl. [dostęp 23.10.2020 r.]
- a b c OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 23.10.2020 r.]
- Jędrzej Bogus: Trwa remont ulicy Bagiennej. www.mmsilesia.pl, 25.09.2009 r. [dostęp 23.10.2020 r.]
- Urząd Miasta Katowice: MODERNIZACJA WĘZŁA DROGOWEGO AL. ROŹDZIEŃSKIEGO – UL. MURCKOWSKA – UL. BAGIENNA – II ETAP W RAMACH ZADANIA DROGOWA TRASA ŚREDNICOWA KATOWICE – DĄBROWA GÓRNICZA. bip.katowice.eu, 03.11.2008 r. [dostęp 23.10.2020 r.]
- Urząd Miasta Katowice: MODERNIZACJA WĘZŁA DROGOWEGO AL.ROŹDZIEŃSKIEGO – UL.MURCKOWSKA – UL.BAGIENNA. bip.katowice.eu, 20.10.2006 r. [dostęp 23.10.2020 r.]
- Studium... 2012, s. 75.
- Studium... 2012, s. 73.
- Studium... 2012, s. 59.
- Studium... 2012, s. 54.
- Studium... 2012, s. 40.
- Studium... 2012, s. 11.
- Studium... 2012, s. 7.
- Bulsa 2012, s. 26-27.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Bytomska w Katowicach | Ulica Dworcowa w Katowicach | Ulica Jagiellońska w Katowicach | Ulica 3 Maja w Katowicach | Ulica Adama Mickiewicza w Katowicach | Ulica Aleksandra Kostki-Napierskiego w Katowicach | Ulica Andrzeja Mielęckiego w Katowicach | Ulica Armii Krajowej w Katowicach | Ulica Artura Grottgera w Katowicach | Ulica Augustyna Kordeckiego w Katowicach | Plac Wolności w Katowicach | Plac św. Herberta w Katowicach | Plac Pod Lipami w Katowicach | Plac Klasztorny w Katowicach | Plac Gwarków w Katowicach | Plac Synagogi w Katowicach | Plac Wincentego Wajdy w Katowicach | Rondo gen. Jerzego Ziętka w Katowicach | Aleja Wojciecha Korfantego w Katowicach | Aleja Walentego Roździeńskiego w KatowicachOceń: Ulica Bagienna w Katowicach