Ulica księdza Piotra Skargi w Katowicach jest jednym z kluczowych szlaków miejskich, mającym duże znaczenie w kontekście katowickiego Śródmieścia.
Historycznie, w latach 1922 oraz 1939–1945 znana była jako Kurfürstenstraße, co świadczy o jej długiej i złożonej historii.
Opis
Ulica ks. Piotra Skargi w Katowicach zaczyna swój bieg w sercu miasta, w miejscu, gdzie spotykają się Rynek, aleja Wojciecha Korfantego oraz ul. Adama Mickiewicza. Na rogu tego skrzyżowania wznosi się budynek dawnego Banku Gospodarstwa Krajowego, obecnie używany przez ING Bank Śląski. Budowla została zaprojektowana w stylu ekspresjonistycznym przez Stanisława Tabeńskiego i Jana Noworytę, a swoją historię zaczęła w 1930 roku. Została także wpisana do rejestru zabytków, co podkreśla jej wartość architektoniczną (numer rejestru: A/1237/78 z 2 maja 1978).
Następnie ulica prowadzi w stronę placu Obrońców Katowic, gdzie znajduje się pomnik Harcerzy i Harcerek. W bliskim sąsiedztwie, można dostrzec również budynek nieistniejącego już Hotelu Silesia. Ten gmach, oddany do użytku w 1972 roku, został zaprojektowany przez Tadeusza Łobosa, lecz został zburzony w 2019 roku. Po lewej stronie ulicy zlokalizowany jest budynek dawnej łaźni żydowskiej dzisiaj funkcjonujący jako oddział PZU oraz plac Synagogi.
Za skrzyżowaniem z ulicą Stawową wita nas zabytkowe III LO im. A. Mickiewicza po lewej oraz centrum handlowe (w fazie budowy, dawniej Supersam) i przystanek autobusowy po prawej stronie. W dalszym biegu ulica Piotra Skargi krzyżuje się z ul. J. Słowackiego, gdzie mieści się Dworzec PKS, a na północ od niego leży skwer Przyjaciół z Miszkolca.
Naprzeciw Dworca PKS stoi budynek Energożelbetu przy ul. Piotra Skargi 8, gdzie swoją siedzibę ma Centrum Kształcenia Menedżerów. Ulica kończy swój bieg przy ul. Sokolskiej.
Warto również zwrócić uwagę na historyczną kamienicę mieszkalną znajdującą się przy ul. ks. P. Skargi 4, usytuowaną na rogu z ul. J. Słowackiego. Przed I wojną światową w obrębie skrzyżowania Meisterstraße (obecnie ul. F. Chopina), August-Schneiderstraße (obecnie ul. A. Mickiewicza) oraz Teichstraße (obecnie ul. Stawowa) znajdował się Tiele-Winckler Platz (po polsku: plac Tiele-Wincklerów).
Planowane jest obecnie wyburzenie Supersamu i realizacja nowego centrum handlowego. Obiekt ten został wzniesiony w latach 30. XX wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się staw hutniczy, a 30 marca 1936 roku został poświęcony przez ks. Emila Szramka. Ulica Piotra Skargi jest istotnym odcinkiem komunikacyjnym, na którym zatrzymują się także linie ZTM.
Przypisy
- MichałM. Bulsa MichałM., BarbaraB. Szmatloch BarbaraB., Katowice, których nie ma, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2019, s. 121, 122.
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010, s. 82.
- W Katowicach przy ul. Piotra Skargi powstanie nowe centrum handlowe. www.portalspozywczy.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- CKM Katowice: Centrum Kształcenia Menedżerów w Katowicach – szkoły policealne. www.ckm-szkola.edu.pl.
- Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego: Floetzkarte des Oberschlesischen S. No 26 Sect. Kattowitz. www.mapywig.org. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 02.07.2013 r.]
- Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, red. Ewa Chojecka, wydawca: Muzeum Śląskie, Katowice 2004, s. 193.
- Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl.
- Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku, red. Ewa Chojecka, wydawca: Muzeum Śląskie, Katowice 2004, s. 329.
- Plan Katowic z 1942 roku. grytzka-genealogie.de. [dostęp 02.07.2013 r.]
- Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice – Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 58.
- Streifenverzeichnis aller Straßen von Kattowitz. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 02.07.2013 r.]
- J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995, s. 5.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Leśnego Potoku w Katowicach | Ulica Lisa w Katowicach | Ulica PCK w Katowicach | Ulica Łabędzia w Katowicach | Ulica Michała Drzymały w Katowicach | Ulica Młyńska w Katowicach | Ulica Mikołowska w Katowicach | Ulica Misjonarzy Oblatów MN w Katowicach | Ulica Morawa w Katowicach | Ulica Murckowska w Katowicach | Ulica Krzyżowa w Katowicach | Ulica Konstantego Damrota w Katowicach | Ulica Kłodnicka w Katowicach | Ulica Kijowska w Katowicach | Ulica Kazimiery Iłłakowiczówny w Katowicach | Ulica Juliusza Zarębskiego w Katowicach | Ulica Juliusza Ligonia w Katowicach | Ulica Józefy Kantorówny w Katowicach | Ulica Józefowska w Katowicach | Ulica Józefa Poniatowskiego w KatowicachOceń: Ulica ks. Piotra Skargi w Katowicach