III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach to szkoła średnia, która znalazła swoje miejsce w sercu miasta, a dokładniej przy ulicy Adama Mickiewicza 11. To miejsce, gdzie uczniowie mają okazję rozwijać swoje pasje i umiejętności w przyjaznym środowisku edukacyjnym. Szkoła ta jest także członkiem Stowarzyszenia Szkół Aktywnych, co podkreśla jej zaangażowanie w nowoczesne metody nauczania oraz aktywizację młodzieży.
Historia
Historia III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach sięga 1871 roku, kiedy to powstała niemiecka instytucja edukacyjna znana jako Das Städtische Gymnasium zu Kattowitz. Szkoła została otwarta 9 października i początkowo mieściła się przy ul. Młyńskiej (dawniej Mühlstraße) i funkcjonowała tam do 1873 roku.
W latach 1873–1880 siedziba szkoły została przeniesiona do budynku znajdującego się na rogu dwóch ulic: Grundmannstraße (obecnie ul. 3 Maja) i Schillerstrasse (aktualnie ul. Juliusza Słowackiego). W tym samym budynku obecnie mieści się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie.
W 1900 roku, 9 października, uczniowie oraz nauczyciele wzięli udział w uroczystym pochodzie do nowego gmachu, który był zlokalizowany przy August-Schneiderstraße (dzisiaj A. Mickiewicza). To edukacyjne centrum miało status jedynego liceum w Katowicach aż do wybuchu I wojny światowej. Warto zaznaczyć, że przed tym okresem Mickiewicz nie miał nadanego patrona, jednak po plebiscycie jego patronem został św. Kazimierz, którego wizerunek można było zobaczyć na szkolnym sztandarze.
Po inauguracji włączenia Katowic do Polski w 1922 roku zdecydowano o założeniu Państwowego Męskiego Zreformowanego Gimnazjum Klasycznego, które zaczęło działać 14 września 1922 roku. Następnie w 1934 roku instytucja zmieniła nazwę na Państwowe Gimnazjum i Liceum w Katowicach. W okresie II wojny światowej szkoła prowadziła tajne nauczanie.
Dzięki determinacji pierwszych dyrektorów – dr. Zdzisława Obrzudy oraz mgr. Franciszka Dłużniewskiego, instytucja wznowiła swoją działalność 17 lutego 1945 roku. W latach 1948–1949 szkoła przekształciła się w Szkołę Podstawową i Liceum Ogólnokształcące nr 3 w Katowicach. Po długiej tradycji męskiego nauczania, szkoła wprowadziła koedukację w 1955 roku.
Ostatecznie w 1959 roku oddzielono obie placówki, a Liceum, które pozostało w małym lokalu, przyjęło 13 maja 1959 roku imię Adama Mickiewicza. Od 2006 roku, już jako instytucja z bogatą tradycją, liceum mieni się również miejscem publikacji własnej gazetki szkolnej, znanej jako philaretos.
Budynek
Warto zwrócić uwagę na budynek III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach, którego historia sięga lat 1898–1900. Usytuowany na rogu ulicy Adama Mickiewicza, wówczas August-Schneiderstraße, oraz ulicy Juliusza Słowackiego (wcześniej Schillerstraße), stanowi on wyjątkowy element architektoniczny regionu.
Przed wybuchem I wojny światowej obszar pomiędzy skrzyżowaniem Meisterstraße, obecnie ul. F. Chopina, a August-Schneiderstraße, która dziś znana jest jako ul. A. Mickiewicza, oraz Teichstraße, aktualnie nazywaną ul. Stawowa, z Kurfürstenstraße, obecną ul. ks. Piotra Skargi, był miejscem, w którym znajdował się plac Tiele-Wincklerów. Położony na zachód od szkoły, dodawał on urokowi tej lokalizacji.
Trudno nie docenić pracy architekta Józefa Perzika, który zaprojektował ten obiekt w stylu neogotyckim, budując go z czerwonej cegły. Wyrazistym elementem dekoracyjnym fasady jest wspaniała rozeta, która nadaje budynkowi niepowtarzalny charakter. Dzięki staraniom byłej dyrektor, Teresy Baranowskiej, oraz wsparciu sponsorów, przeprowadzono szereg prac renowacyjnych. Ważnym aspektem tych działań było również zabezpieczenie budynku przed szkodami wynikłymi z działalności górniczej.
Wnętrze budynku kryje aulę, którą ozdabiają witraże oraz efektowne malowidło o powierzchni około 30 m², symbolizujące triumf wiedzy. Znaczenie tego miejsca podkreśla fakt, że obiekt został wpisany do rejestru zabytków województwa katowickiego 8 lipca 1992 roku (nr rej.: A/1475/92), a następnie, 17 lipca 2019 roku, przeniesiony do rejestru zabytków województwa śląskiego (nr rej.: A/521/2019).
Absolwenci
Absolwenci III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Katowicach to wspaniała grupa osób, które w różny sposób przyczyniły się do rozwoju kultury, nauki oraz sztuki w Polsce. Wśród nich znajdują się ludzie o znaczących osiągnięciach w różnych dziedzinach.
- Herbert Bednorz – biskup rzymskokatolicki,
- Hans Bellmer – artysta malarz, rzeźbiarz i grafik,
- Henryk Bista – aktor teatralny oraz filmowy,
- Andrzej Bochenek – specjalista kardiologii,
- Jan Cholewa – matematyk, profesor na Uniwersytecie Śląskim,
- Jarosław Cholewa – teoretyk sportu, profesor na Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach,
- Anna Dereszowska – popularna wokalistka i aktorka,
- Czesław Domin – biskup rzymskokatolicki,
- Andrzej Gajewski – piłkarz i trener,
- Adam Graczyński – polityk, poseł,
- Artur Hajzer – taternik, alpinista i himalaista,
- Daniel Hawiger – immunolog, profesor na Uniwersytecie Saint Louis,
- Ignacy Jeż – biskup rzymskokatolicki,
- Karol Karski – teolog, profesor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej,
- Tomasz Kowalski – pisarz,
- Adam Lityński – profesor prawa,
- Przemysław Marzec – korespondent wojenny i dziennikarz,
- Jan Nawrocki – szermierz,
- Wilhelm Pluta – biskup rzymskokatolicki,
- Tadeusz Sławek – poeta, tłumacz oraz rektor Uniwersytetu Śląskiego,
- Franciszek Sobczak – szermierz,
- Stanisław Sołtys – cichociemny,
- Jacek Szaflik – okulista, profesor nauk medycznych,
- Jan Józef Szczepański – literat oraz podróżnik,
- Rafał Tarnawski – onkolog, profesor nauk medycznych,
- Dariusz Tkaczewski – językoznawca, slawista, bohemista i słowacysta,
- Jerzy Warczewski – profesor fizyki,
- Szymon Piotr Warszawski – aktor,
- Konstanty Wolny – adwokat, marszałek Sejmu Śląskiego,
- Tadeusz Jacek Zieliński – prawnik i teolog, profesor ChAT,
- Maciej Żerdziński – lekarz psychiatra, rysownik, pisarz science-fiction oraz muzyk.
Wśród osób, które uczęszczały do tej instytucji edukacyjnej, znajdują się również Wojciech Korfanty, Stanisław Ligoń oraz Günter Wojaczek, niemiecki filolog klasyczny, który był uczniem w latach 1943-1945.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 28.04.2011 r.]
- Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 1 listopada 2019 r.. wkz.katowice.pl. [dostęp 02.11.2019 r.]
- Red. Ewa Chojecka: Sztuka Górnego Śląska od średniowiecza do końca XX wieku. Katowice: Muzeum Śląskie, 2004 r., s. 193. ISBN 83-87455-77-6.
- Archiwum Map Wojskowego Instytutu Geograficznego: Floetzkarte des Oberschlesischen S. No 26 Sect. Kattowitz. www.mapywig.org. [dostęp 08.06.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach | IX Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Katowicach | Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach | Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach | Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach | SMS PZHL Katowice | Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | Szkoła Policji w Katowicach | Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe | Technikum nr 8 w Katowicach | II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach | Budynek szkoły katolickiej w Katowicach-Giszowcu | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach-Giszowcu | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach | Budynek Miejskiego Przedszkola nr 39 w Katowicach | Budynek III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach | Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach | Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach | XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach | XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w KatowicachOceń: III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach