Ulica Konstantego Damrota w Katowicach to ważny element infrastruktury miejskiej, zlokalizowany w dwóch istotnych dzielnicach: Osiedle Paderewskiego-Muchowiec oraz Śródmieście. Jest to idealne miejsce dla mieszkańców oraz turystów pragnących odkryć lokalne atrakcje.
W szczególności południowa część ulicy prowadzi bezpośrednio do osiedla Ignacego Paderewskiego, co czyni ją znaczącym łącznikiem pomiędzy różnymi obszarami miasta.
Dzięki swojej lokalizacji i dostępności, ulica Konstantego Damrota odgrywa istotną rolę w codziennym życiu mieszkańców Katowic.
Przebieg
Ulica Konstantego Damrota w Katowicach jest jednym z interesujących punktów na mapie tego miasta. Rozpoczyna swój bieg od skrzyżowania zulicą Warszawską. Następnie krzyżuje się z ulicą Myśliwską, a także biegnie pod linią kolejową łączącą Wrocław z Krakowem.
Po przejściu skrzyżowania z ulicą Wojewódzką oraz ulicą Zygmunta Krasińskiego, ulica Damrota prowadzi obok dwóch zabytkowych cmentarzy. Można tam znaleźć cmentarz katolicki, na którym spoczywa m.in. Wojciech Korfanty, oraz cmentarz ewangelicki, gdzie pochowany jest m.in. Wilhelm Szewczyk.
Ulica przebiega również w pobliżu placu Rady Europy, co dodatkowo przyciąga uwagę mieszkańców i turystów. W dalszej części swojego biegu, krzyżuje się ona z ulicą gen. J. L. Sowińskiego oraz ulicą Polną, kończąc swoją trasę przy ulicy Francuskiej.
Opis
Chociaż nie ma jednoznacznego dokumentu prawnego, który wskazywałby na okoliczności nadania nazwy ulicy Konstantego Damrota, wiadomo, że stało się to wkrótce po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Potwierdzeniem tego faktu jest publikacja gazety „Goniec Górnośląski”, która w numerze 182 z dnia 30 lipca 1926 roku zawierała wykaz ulic w centrum Katowic. W okresie międzywojennym, pod tym adresem funkcjonowała agencja pocztowo-telekomunikacyjna.
Na ulicy ks. K. Damrota pod numerami 4, 6 i 8 znajdują się zabytkowe kamienice mieszkalne. Elewacje kamienicy przy ul. ks. K. Damrota 2 zostały wpisane do rejestru zabytków w dniu 1 czerwca 2023 roku (nr rej. A/1202/23). Ulica ma przebieg południkowy i jest jednym z ważnych elementów otaczających historyczny zespół cmentarny, który obejmuje cmentarz ewangelicki z 1882 roku oraz cmentarz rzymskokatolicki z 1860 roku. Taki zespół został wpisany do rejestru zabytków (nr rej.: A/1516/93 z 26 lutego 1993). Na tej ulicy znajduje się również historyczny budynek z 1899 roku, który pierwotnie był przeznaczony na dom starców (ul. ks. K. Damrota 22) i jest objęty ochroną konserwatorską.
Wzdłuż ulicy można znaleźć siedziby wielu instytucji, w tym: Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Katowicach (dawniej Katowickiego Holdingu Węglowego, ul. K. Damrota 16), kancelarii prawniczych oraz organów administracji rządowej, takich jak Izba Skarbowa (ul. K. Damrota 25). Ponadto, swoje lokalizacje mają tutaj przedsiębiorstwa budowlane, PKP Energetyka S.A. Zakład Górnośląski (ul. K. Damrota 8), Polska Agencja Prasowa S.A. (ul. K. Damrota 10) oraz Przedsiębiorstwo Robót Górniczych S.A. (ul. K. Damrota 16–18), jak również wspólnoty mieszkaniowe.
Warto zaznaczyć, że ulicą Konstantego Damrota kursują linie komunikacji miejskiej ZTM. Historycznie, ulica ta nosiła nazwę Richard Wagner Straße podczas okresu Rzeszy Niemieckiej oraz w czasach niemieckiej okupacji Polski w latach 1939-1945.
W latach 2007-2008 trwała budowa połączenia drogowego pomiędzy ulicami Konstantego Damrota i Francuską, z wartością inwestycji osiągającą kwotę 14 059 568,49 zł. Dodatkowo, 3 sierpnia 2010 roku, trasa udała się ulicą w ramach trzeciego etapu wyścigu kolarskiego Tour de Pologne 2010, a 2 sierpnia 2011 roku odbył się tam trzeci etap Tour de Pologne 2011.
Przypisy
- Kontakt - Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach - Portal Gov.pl [online], Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach [dostęp 31.05.2024 r.]
- Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 23.06.2023 r.) (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 01.07.2023 r.]
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010.
- Urząd Miasta Katowice: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie Al. Górnośląska - ul. Graniczna - ul. Francuska w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Projekt uchwały Rady Miasta Katowice w sprawie nadania nazwy ulicy położonej na terenie miasta Katowice "ul. Konstantego Damrota". www.bip.um.katowicepl. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Izba Skarbowa w Katowicach. www.katalog.pf.pl. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Katowicki Holding Węglowy S.A.. www.khw.pl. [dostęp 14.08.2011 r.]
- PKP Energetyka S.A. Zakład Górnośląski. www.katalog.pf.pl. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Przedsiębiorstwo Robót Górniczych S.A.. www.katalog.pf.pl. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Połączenie drogowe ul. Damrota z ul. Francuską. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 14.08.2011 r.]
- Tour de Pologne w Katowicach 2011. Zobacz, gdzie pojadą kolarze (pol.) www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 14.08.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Krzyżowa w Katowicach | Ulica ks. Piotra Skargi w Katowicach | Ulica Leśnego Potoku w Katowicach | Ulica Lisa w Katowicach | Ulica PCK w Katowicach | Ulica Łabędzia w Katowicach | Ulica Michała Drzymały w Katowicach | Ulica Młyńska w Katowicach | Ulica Mikołowska w Katowicach | Ulica Misjonarzy Oblatów MN w Katowicach | Ulica Kłodnicka w Katowicach | Ulica Kijowska w Katowicach | Ulica Kazimiery Iłłakowiczówny w Katowicach | Ulica Juliusza Zarębskiego w Katowicach | Ulica Juliusza Ligonia w Katowicach | Ulica Józefy Kantorówny w Katowicach | Ulica Józefowska w Katowicach | Ulica Józefa Poniatowskiego w Katowicach | Ulica Juliusza Słowackiego w Katowicach | Ulica Józefa Hallera w KatowicachOceń: Ulica Konstantego Damrota w Katowicach