Katowicki Holding Węglowy


Katowicki Holding Węglowy S.A. to pionierska spółka Skarbu Państwa, która odgrywa kluczową rolę w polskim przemyśle węgla kamiennego. Powstała 29 czerwca 1993 roku jako rezultat połączenia 11 kopalń, które wcześniej funkcjonowały jako jednoosobowe spółki Skarbu Państwa. W skład tych jednostek wchodziły:

  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki” S.A. z siedzibą w Katowicach,
  • Kopalnia Węgla Kamiennego Kazimierz-Juliusz S.A. z siedzibą w Sosnowcu (zlikwidowana),
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Katowice” S.A. z siedzibą w Katowicach (zlikwidowana),
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Śląsk” S.A. z siedzibą w Rudzie Śląskiej (zlikwidowana),
  • Kopalnia Węgla Kamiennego Niwka-Modrzejów S.A. z siedzibą w Sosnowcu (zlikwidowana w 1999 r.),
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Kleofas” S.A. z siedzibą w Katowicach (zlikwidowana),
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek” S.A. z siedzibą w Katowicach,
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Wesoła” S.A. z siedzibą w Mysłowicach,
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek” S.A. z siedzibą w Katowicach (zlikwidowana),
  • Kopalnia Węgla Kamiennego Mysłowice S.A. z siedzibą w Mysłowicach,
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Staszic” S.A. z siedzibą w Katowicach.

Katowicki Holding Węglowy wyróżnia się swoją produkcją, która wynosi około 17,5 miliona ton wysokojakościowych sortymentów handlowych węgla rocznie. Jego siedziba znajduje się w Katowicach, przy ulicy Konstantego Damrota.

W 2013 roku, kapitał własny spółki wyniósł 1,483 miliarda złotych, a zysk netto oszacowano na 44,24 miliona złotych. Łączne przychody spółki w tym samym roku przekroczyły 3829 milionów złotych, z czego przychody ze sprzedaży wyniosły ponad 3647 milionów złotych. Stopień zatrudnienia wynosił 17,7 tysiąca pracowników. Co więcej, od 2001 roku katowicka spółka nie odnotowała straty.

W skład holdingu wchodzą następujące kopalnie:

  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Wieczorek”,
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Wujek”,
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Mysłowice-Wesoła”,
  • Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki-Staszic”.

W dniu 1 kwietnia 2017 roku kopalnie te zostały przejęte przez Polską Grupę Górniczą. Katowicki Holding Węglowy S.A. jest także właścicielem lub współwłaścicielem wielu krajowych spółek prawa handlowego, które działają w różnych obszarach. Firmy te, w powiązaniu z holdingiem, tworzą Katowicką Grupę Kapitałową. Do kluczowych spółek należą:

  • Zakłady Energetyki Cieplnej w Katowicach SA,
  • Katowicki Węgiel Sp. z o.o.,
  • Śląsko-Dąbrowska Spółka Mieszkaniowa Sp. z o.o.,
  • Spółka Szkoleniowa Sp. z o.o..

Proces restrukturyzacji

Proces restrukturyzacji, który przeszedł Katowicki Holding Węglowy, jest złożonym zbiorem wydarzeń, które ukształtowały obecny kształt branży górniczej w regionie. W 1996 roku doszło do połączenia kopalń „Katowice” i „Kleofas”, co skutkowało powstaniem nowego podmiotu pod nazwą „Katowice-Kleofas”. W tym samym czasie przekształcone zostały również KWK „Niwka-Modrzejów” oraz KWK „Kazimierz-Juliusz” w spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, co miało na celu zwiększenie efektywności zarządzania.

Na przełomie lat 1998-1999 ogłoszono likwidację KWK „Katowice-Kleofas” – Ruch II (dawną kopalnię „Katowice”) oraz KWK „Niwka-Modrzejów”, co stanowiło istotny krok w procesie redukcji mocy produkcyjnych. Ponadto, w listopadzie 2004 roku wydobycie w KWK „Katowice-Kleofas” zakończono całkowicie, a kopalnia została przekazana Spółce Restrukturyzacji Kopalń w celu likwidacji.

Nowa era zapoczątkowana została 1 stycznia 2005 roku, kiedy to nastąpiło połączenie kopalń „Śląsk” i „Wujek”, tworząc jedną jednostkę górniczą pod nazwą KWK „Wujek”. Zaledwie rok później, 1 stycznia 2006 roku, KWK „Katowice-Kleofas” została wykreślona ze struktury KHW, a pozostałości jej majątku dzielono pomiędzy inne zakłady górnicze, w tym KWK „Staszic”.

W kolejnych latach, 1 stycznia 2007 roku, połączono kopalnie „Mysłowice” i „Wesoła”, tworząc centrum wydobywcze „Mysłowice-Wesoła”. Z kolei 1 stycznia 2009 roku, dokonano fuzji kopalń „Murcki” i „Staszic”, w wyniku której powstał nowy zakład górniczy o nazwie KWK „Murcki Staszic”.

Ważnym momentem w historii katowickiego górnictwa nastąpił 1 kwietnia 2017 roku, kiedy to zakłady KHW zostały przejęte przez Polska Grupę Górniczą. Warto zaznaczyć, że w roku 2013, Najwyższa Izba Kontroli zidentyfikowała „rażące nieprawidłowości” w gospodarce KHW, które mogły wskazywać na nieprawidłowości finansowe i potencjalne zjawiska korupcyjne. W 2014 roku miała miejsce tragedia górnicza w kopalni „Mysłowice-Wesoła”, która przypomniała o niebezpieczeństwach związanych z pracą w branży górniczej i impulsywnie zainicjowała nowe rozmowy o bezpieczeństwie w kopalniach.

Prywatyzacja

W kontekście prywatyzacji Katowickiego Holdingu Węglowego, temat ten jest obecny od 2003 roku, gdy Ministerstwo Skarbu Państwa ogłosiło przetarg mający na celu wybranie doradcy do przeprowadzenia tego procesu.

W listopadzie 2007 roku przeprowadzono referendum dotyczące częściowej prywatyzacji spółki poprzez giełdę. W głosowaniu wzięło udział ponad 16,2 tysiąca pracowników holdingu, z których 52 procent opowiedziało się za tym rozwiązaniem.

Planowane zmiany w działalności wydobywczej

W najbliższej przyszłości planowane są istotne zmiany w działalności wydobywczej Katowickiego Holdingu Węglowego, które mają na celu optymalizację procesów i lepsze wykorzystanie zasobów naturalnych.

  • zmiana w organizacji prac na terenie ruchu Mysłowice, które zakończą działalność w KWK „Mysłowice-Wesoła”,
  • zakończenie eksploatacji surowców w KWK „Wieczorek”, natomiast pozostałe zasoby zostaną przejęte przez wydobycie z kierunku KWK „Murcki–Staszic”,
  • połączenie KWK „Murcki–Staszic” oraz „Mysłowice–Wesoła” w jeden, zintegrowany zespół funkcjonowania znany jako „Megakopalnia”.

Podziemne zgazowanie węgla

W dniu 24 marca 2014 roku zainaugurowano eksperyment dotyczący podziemnego zgazowania węgla w kopalni „Wieczorek”, która należy do Holdingu. Inicjatywa ta jest wspierana finansowo przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, w ramach projektu badawczego, którego celem jest:
„Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej”.

Głównym założeniem badań jest stworzenie autorskiej technologii zgazowania węgla, która zostanie dokładnie zweryfikowana w skali pilotażowej.

Przypisy

  1. Wstrząsająca relacja górnika uratowanego z kopalni w Mysłowicach. RMF24, 2014.
  2. KHW S.A. zapłacił 440 tys. zł za promocję spółki podczas jubileuszowej uroczystości jednego ze związków. Kontrola wykazała, że za 305 tys. zł kupiono zegarki dla związkowców, a resztę wydano na jedzenie i alkohol. Zdaniem NIK podobne sytuacje mogą świadczyć o występowaniu w spółce węglowej mechanizmów korupcjogennych., za: NIK o dodatkowych wydatkach spółek Skarbu Państwa. Najwyższa Izba Kontroli, 2013.
  3. Grupa Kapitałowa. khw.pl. [dostęp 29.07.2014 r.]
  4. Kalendarium KHW. nettg.pl. [dostęp 21.07.2014 r.]
  5. Sprawozdania finansowe KHW. khw.pl. [dostęp 21.07.2014 r.]
  6. Przetarg. msp.gov.pl. [dostęp 21.07.2014 r.]
  7. Referendum. iap.pl. [dostęp 21.07.2014 r.]
  8. O projekcie. zgazowaniewegla.agh.edu.pl. [dostęp 21.07.2014 r.]
  9. Zatrudnienie. wyborcza.biz. [dostęp 21.07.2014 r.]

Oceń: Katowicki Holding Węglowy

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:25