Drajok


Drajok, znany również jako Dreieck Kolonie, to niezwykle interesująca część Katowic, która znajduje się w obrębie dzielnicy Zawodzie. Miejsce to, usytuowane przy ulicy Burowieckiej, leży w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy Bagiennej oraz alei W. Roździeńskiego, a jego krajobraz dopełnia malownicza rzeka Rawą.

Warto zwrócić uwagę, że obecna zabudowa Drajoka pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Znajduje się tu także zabytkowy krzyż datowany na rok 1904, który stanowi świadectwo historii tego miejsca. W Drajoku mieszkały i tworzyły znane osobistości takie jak Zofia Koniarkowa, Kazimierz Skiba oraz Konstanty Wolny, które wpłynęły na lokalną kulturę i tradycję.

Historia

Nazwa Drajoka jest związana z charakterystycznym trójkątnym skrzyżowaniem torów kolejowych, usytuowanym nieopodal osady. Budownictwo, które dziś znamy, kształtowało się w Drajoku w drugiej połowie XIX wieku. Warto zauważyć, że w tej osadzie znajdowała się chata ostatniego sołtysa Katowic, Kazimierza Skiby, która później została przeniesiona do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie. Kazimierz Skiba i jego rodzina żyli właśnie w tej miejscowości. W granicach osady odnaleźć możemy również kamienny krzyż z 1904 roku, na kapliczce którego widnieje wzruszająca inskrypcja: „Matko nasza miłościwa, któraś pod krzyżem Syna swego stała troskliwa, bądź nam w godzinę śmierci litościwa. Fundatorzy proszą o pobożny Ojcze nasz i Zdrowaś Maryja za dusze w czyścu cierpiące 1904.” To Piotr i Franciszka Wróbel byli fundatorami tej kapliczki.

W Drajoku mieszkała również Zofia Koniarkowa – znana działaczka narodowa oraz osoba aktywnie uczestnicząca w powstaniach śląskich. W tej samej okolicy dorastał Konstanty Wolny, który również zaangażował się w działalność narodową i społeczną na Górnym Śląsku. Niestety, dom, w którym mieszkała rodzina Wolnych, nie przetrwał do naszych czasów.

Przed pierwszą wojną światową, mieszkańcy Drajoka zajmowali się przede wszystkim produkcją węgla drzewnego. W pierwszych dwóch dekadach XX wieku osada stała się istotnym punktem spotkań polskich organizacji narodowych, gdzie uczestnicy obradowali w restauracji Woźnicy. W dniu 15 października 1924 roku miejscowość Drajok, wraz z Bogucicami i Zawodziem, została przyłączona do Katowic. Do lat 30. XX wieku w Drajoku można było znaleźć pola uprawne, ale po zakończeniu II wojny światowej, zaczęły tu funkcjonować warsztaty mechaniczne.

Sieć ulic Drajoka łączyła ten region z Bogucicami poprzez ulicę Ryszarda, z kolei ulica Burowiecka prowadziła do Burowca. W latach 70. XX wieku dokonano znaczącej przebudowy drużgowej okolicy, w wyniku której powstała m.in. aleja Walentego Roździeńskiego. Nowe drogi szybkiego ruchu oraz rozjazdy znacznie oddzieliły mieszkańców Drajoka od większych skupisk ludności, co spowodowało zmniejszenie się tej osady.

Przypisy

  1. Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach: Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. Mapy historyczne. mapy.orsip.pl. [dostęp 07.07.2021 r.]
  2. Antoni Steuer: Leksykon bogucki. D. mhk.katowice.pl, 17.12.2020 r. [dostęp 08.07.2021 r.]
  3. Antoni Steuer: Leksykon bogucki. K. mhk.katowice.pl, 16.12.2020 r. [dostęp 08.07.2021 r.]
  4. ZofiaZ. Wieczorek ZofiaZ., Kapliczki katowickie. Krzyże, figury. Świadkowie historii. Ocalić od zapomnienia, Katowice: Fotonet, 2012 r., s. 27
  5. AntoniA. Barciak AntoniA., EwaE. Chojecka EwaE., SylwesterS. Fertacz SylwesterS. (red.), Katowice. Środowisko, dzieje, kultura, język i społeczeństwo, t. 1, Katowice: Muzeum Historii Katowic, 2012 r., s. 140, ISBN 978-83-87727-24-6
  6. Spacer przez historię…, „Nasze Katowice” (9 (35)), Katowice: Urząd Miasta Katowice, wrzesień 2011 r., ISSN 1899-9530

Oceń: Drajok

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:17