Stare Panewniki


Stare Panewniki to interesująca część gminy Panewniki, która w 1951 roku została przyłączona do Katowic. Ta lokalizacja, wraz z przyległymi koloniami Wymysłowem, Kokocińcem oraz Nowymi Panewnikami, stanowi dziś integralną część stolicy Górnego Śląska.

Obszar Starych Panewników jest obecnie powszechnie znany jako część katowickiej dzielnicy Ligota-Panewniki, w której można znaleźć wiele interesujących miejsc i atrakcji. Historia tej części miasta jest głęboko związana z rozwojem regionu i jego lokalną społecznością.

Nazwa

W XVI wieku miejscowość ta nosiła nazwę Panewniki i była częścią Kuźnicy Pszczyńskiej, która obecnie znana jest jako Stara Kuźnica w Halembie. Była to jedna z wsi służebnych, zajmujących się produkcją panwi. Do początku XX wieku obszar ten zamieszkiwany był przez Polaków.

W miarę jak w okolicy graniczącej z Ligotą powstawały nowe domy, w pobliżu klasztoru franciszkańskiego, w celu rozróżnienia tej części gminy od obszaru z tradycyjną zabudową na zachodzie, zaczęto określać ją mianem Nowych Panewników. Współczesne Stare Panewniki to obecnie dzielnica Katowic w rejonie Ligota-Panewniki, z ulicami Owsianą i Kuźnicką w okolicy.

Przypisy

  1. Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Śląsk, 2010 r., s. 285-298.

Oceń: Stare Panewniki

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:25