Ulica Józefa Lompy to istotna arteria w Śródmieściu Katowic, która pełni ważną rolę zarówno komunikacyjną, jak i historyczną w regionie. Rozpoczynając swój bieg od ulicy Wojewódzkiej, krzyżuje się z ważnymi drogami, takimi jak ulica Henryka Dąbrowskiego oraz ulica Jagiellońska, nieopodal placu Bolesława Chrobrego z pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
W dalszym przebiegu ulica wpływa na krajobraz, mijając gmach Sejmu Śląskiego oraz plac Sejmu Śląskiego, gdzie ma także miejsce pomnik Wojciecha Korfantego. Ulica krzyżuje się z ul. J. Ligonia oraz ulicą Powstańców, a kończy swój bieg na wysokości budynku Komendy Wojewódzkiej i Rejonowej Policji oraz autostrady A4, co czyni ją strategicznym punktem w mieście.
Na ulicy Józefa Lompy można znaleźć wiele interesujących obiektów historycznych, w tym:
- zabytkowy budynek biurowy (ul. J. Lompy 1),
- narożną kamienicę mieszkalną (ul. J. Lompy 2),
- narożną kamienicę mieszkalną (ul. J. Lompy 7, ul. Henryka Dąbrowskiego 19),
- kamienicę mieszkalną (ul. J. Lompy 9),
- gmach Syndykatu Polskich Hut Żelaznych (ul. J. Lompy 14); wzniesiony według projektu Tadeusza Michejdy i Lucjana Sikorskiego w 1928, wybudowany w stylu "nowoczesnego klasycyzmu" z tynkami mineralnymi; w latach po II wojnie światowej mieściła się w nim Centrala Zaopatrzenia Hutnictwa, obecnie siedziby mają tu jej następca, Grupa CZH S.A, wydziały katowickiego Sądu Rejonowego oraz Sądu Okręgowego; w dwudziestoleciu międzywojennym pod numerem 14 swoją siedzibę miała ambasada Finlandii,
- gmach Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych (ul. J. Lompy 16), wzniesiony w latach trzydziestych XX wieku w stylu funkcjonalizmu z elementami art déco,
- blok mieszkalny (ul. J. Lompy 18, 20, 22), wzniesiony w latach dwudziestych XX wieku w stylu późnego modernizmu z elementami neoklasycyzmu/funkcjonalizmu.
Na ulicy swoją obecność zapewniają również różne instytucje, takie jak: delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Zespół Wojewódzkich Przychodni Specjalistycznych w Katowicach, Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa, Komenda Miejska Policji, Komenda Wojewódzka Policji, Szkoła Podstawowa nr 37 oraz Sąd Rejonowy Katowice−Wschód.
Interesujący jest także kontekst cenowy nieruchomości na ulicy. W rejonie wokół ulic Juliusza Ligonia, Wojewódzkiej i Józefa Lompy w latach 1924−1929 za 1 m² trzeba było zapłacić od 30 do 40 złotych, a w latach 1934−1939 od 200 do 220 złotych. Ulica ta służyła również jako ważny ciąg komunikacyjny dla linii autobusowych ZTM. Warto wspomnieć, że pod numerem 19 znajduje się siedziba Policyjnego Klubu Sportowego Katowice.
W swojej historii ulica Józefa Lompy zmieniała nazwy. W okresie Rzeszy Niemieckiej (do 1922) nosiła miano Schenkendorffstraße, a w czasie niemieckiej okupacji Polski (1939−1945) również korzystano z tej nazwy.
Przypisy
- Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- a b c d e f g Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Strona śląskiej policji. www.katowice.slaska.policja.gov.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 37 w Katowicach. www.szkoly.info.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Strona Sądu Rejonowego w Katowicach. www.katowice-wschod.sr.gov.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Plan Katowic z 1942 roku. grytzka-genealogie.de. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010, s. 31.
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010, s. 12.
- Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice - Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 383.
- J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995, s. 5.
- Materiały Pracowni Geodezyjnej Urzędu Miejskiego w Katowicach, według W. Zejera: Gospodarka komunalna miasta Katowic w latach 1922−1939. Katowice 1965.
- Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 27.06.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Józefa Hallera w Katowicach | Ulica Juliusza Słowackiego w Katowicach | Ulica Józefa Poniatowskiego w Katowicach | Ulica Józefowska w Katowicach | Ulica Józefy Kantorówny w Katowicach | Ulica Juliusza Ligonia w Katowicach | Ulica Juliusza Zarębskiego w Katowicach | Ulica Kazimiery Iłłakowiczówny w Katowicach | Ulica Kijowska w Katowicach | Ulica Kłodnicka w Katowicach | Ulica Janusza Korczaka w Katowicach | Ulica Jana Matejki w Katowicach | Ulica Jana III Sobieskiego w Katowicach | Ulica Hetmańska w Katowicach | Ulica Herberta Bednorza w Katowicach | Ulica Tadeusza Kościuszki w Katowicach | Ulica Henryka Dąbrowskiego w Katowicach | Ulica św. Stanisława w Katowicach | Ulica św. Jana w Katowicach | Ulica Grodowa w KatowicachOceń: Ulica Józefa Lompy w Katowicach