Ulica Zacisze w Katowicach


Ulica Zacisze w Katowicach to malownicza ulica, znajdująca się w obrębie katowickiej dzielnicy Śródmieście. Jej początek można zlokalizować w miejscu skrzyżowania z ulicą Wojewódzką, co czyni ją łatwo dostępną dla mieszkańców oraz odwiedzających.

Biegnąc w kierunku zachodnim, ulica ta rozciąga się na około 65 metrów, kończąc się przy znanym obiekcie, którym jest Akademia Muzyczna. Warto zaznaczyć, że cała okolica jest pełna życia i bogata w historyczne oraz kulturowe atrakcje.

Opis

Na ulicy Zacisze 1, w Katowicach, znajduje się zabytkowa kamienica, która została wpisana do rejestru zabytków 2 lipca 1992 roku (nr rej.: A/1472/92, obecnie A/1219/23). Budynek ten, zrealizowany w stylu funkcjonalizmu według projektu Stanisława Tabeńskiego, powstał w roku 1937 i objęty jest ochroną konserwatorską w obrębie działki.

Warto również zwrócić uwagę na adres ul. Zacisze 3, gdzie mieści się najstarsza wyższa uczelnia na Górnym Śląsku – Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. Na fasadzie budynku umieszczono tablicę upamiętniającą Konstantego Wolnego, co dodaje historycznego znaczenia temu miejscu.

11 grudnia 2007 roku uroczyście otwarte zostało Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia”, które powstało według projektu Tomasza Koniora oraz Krzysztofa Barysz. Obiekt ten wyposażony jest w salę koncertową na 470 widzów, zaprojektowaną z myślą o elastycznej aranżacji oraz doskonałej akustyce. Oprócz tego Centrum dysponuje biblioteką, czytelnią, laboratorium dźwięku, salami terapeutycznymi, pracownią komputerową oraz bufetem dla studentów. Ponadto, budynek jest połączony ze starym budynkiem przy ulicy Wojewódzkiej oraz budynkiem przy ul. Zacisze przez przestronne przeszklone patio, co tworzy atrakcyjną, spójną przestrzeń.

Na ul. Zacisze 2 zlokalizowane jest Miejskie Przedszkole nr 36. Warto zaznaczyć, że budynki pod numerami 2, 3 – willa Konstantego Wolnego oraz 5, które obejmują kamienicę mieszkalną i budynki szkolne, również zostały objęte ochroną konserwatorską, co świadczy o ich znaczeniu w kontekście dziedzictwa kulturowego tego rejonu.

Interesującym epizodem w historii ulicy Zacisze jest jej nazewnictwo. W okresie Rzeszy Niemieckiej do 1922 roku oraz w latach niemieckiej okupacji Polski, w latach 1939–1945, ulica była znana jako Friedenstraße.

Przypisy

  1. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 28.08.2023 r.) wkz.katowice.pl
  2. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r.
  3. Katarzyna Łakomy: Wille miejskie Katowic. Katowice: Muzeum Śląskie, 2011.
  4. Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. www.bip.um.katowice.pl.
  5. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach: Ewidencja miejsc pamięci województwa śląskiego: miasto Katowice. www.katowice.uw.gov.pl.
  6. Urząd Miasta Katowice: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie Al. Górnośląska - ul. Graniczna - ul. Francuska w Katowicach. www.bip.katowice.eu.
  7. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl.
  8. Plan Katowic z 1942 roku. grytzka-genealogie.de.
  9. J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995, s. 5.
  10. Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de.
  11. Straßenverzeichnis aller Straßen von Kattowitz. www.grytzka-genealogie.de.

Oceń: Ulica Zacisze w Katowicach

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:10