Ulica Wawelska w Katowicach


Ulica Wawelska w Katowicach stanowi jedną z najstarszych ulic w regionie, zlokalizowaną w katowickiej dzielnicy Śródmieście. To niewielka, ale znacząca arteria, która przyciąga uwagę mieszkańców i turystów.

Jest to również jedna z najkrótszych ulic w Katowicach, rozpoczynająca swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą 3 Maja, a kończąca na ulicy Młyńskiej. Cała jej długość przekształcona została w deptak, sprzyjający spacerom oraz rekreacji.

Ulica Wawelska przebiega w kierunku południkowym, co sprawia, że staje się istotnym połączeniem pomiędzy różnymi częściami miasta, idealnym miejscem na odpoczynek w sercu Katowic.

Opis

Na ulicy Wawelskiej znajduje się wiele interesujących miejsc, takich jak: biura nieruchomości, kawiarnie, sklepy, butiki, restauracje, banki oraz salony fryzjerskie i kosmetyczne. Warto również wspomnieć o domu maklerskim oraz Towarzystwie Społeczno-Kulturalnym Żydów w Polsce, które ma swoją siedzibę pod adresem ul. Wawelska 2/3.

Władze miasta klasyfikują tę ulicę jako przestrzeń publiczną o istotnej roli reprezentacyjnej oraz integrującej centrum miasta. Ulica Wawelska jest przede wszystkim miejscem spotkań i wydarzeń kulturalnych.

W dniach 15−17 maja 2008 roku miała miejsce ważna impreza, która odbyła się pod patronatem Primatora Ostrawy oraz Prezydenta Miasta Katowice. Przy wsparciu Konsula Generalnego Republiki Czeskiej w Katowicach zorganizowano „Dni Czesko-Polskie”, które były częścią obchodów 12. rocznicy podpisania umowy o współpracy między Katowicami a Ostrawą. W tym czasie na trasie Rynekul. 3 Maja − ul. Wawelska miała miejsce wystawa zdjęć przedstawiających Ostravę. W tych dniach ulica Wawelska została przemianowana na „ulicę Stodolni”.

Na ulicy wystąpiły zarówno polskie, jak i czeskie zespoły muzyczne, m.in. czeski zespół dehovka „Naladička” z Karwiny, rockowy zespół „Orginal sin” oraz bluesowy „Zpocení voko”. Dodatkowo odbyły się koncerty muzyki klasycznej zorganizowane przez IPiUM „Silesia”, na których można było usłyszeć utwory takich kompozytorów jak Antonín Dvořák, Bedřich Smetana czy Bohuslav Martinů.

Cała długość ulicy Wawelskiej jest wyłożona ozdobną kostką brukową. Charakterystycznym obiektem jest budynek mieszkalno-biurowy pod numerem 4, na którym umieszczona jest stacja bazowa telefonii cyfrowej Era GSM, oznaczona jako BTS-50340 Nowy Salon.

Warto dodać, że w okresie Rzeszy Niemieckiej, a także podczas niemieckiej okupacji Polski, ulica nosiła nazwę Rüppelstraße.

Obiekty zabytkowe

Ulica Wawelska to miejsce, które kryje w sobie wiele interesujących historycznych obiektów, stanowiących część urbanistycznego dziedzictwa Katowic. Oto kilka z nich:

  • Kamienica mieszkalno-handlowa (ul. Wawelska 1); datowana na około 1898 rok, została zaprojektowana przez A. Czieślika na miejscu dawnej fabryczki mydła Czwiklitzera. Fasada budynku, w stylu eklektycznym z elementami neobaroku, cechuje się prostokątnym planem i tylną oficyną. Centralnie umieszczona oś frontowa jest zdobiona tynkowymi detalami architektonicznymi, a niezwykle ozdobne balkony umieszczone są na drugiej kondygnacji z oryginalną, kutą balustradą. Zachowałeś się również drewno schodowe i kolorowe okna klatki schodowej.
  • Kamienica mieszkalno-handlowa (ul. Wawelska 3); wzniesiona w 1890 roku, zaprojektowana przez Maxa Schalscha. Chociaż planowano, by budynek charakteryzował się dekoracyjną fasadą, finalnie został on zbudowany w eklektycznym stylu z dominującymi motywami neorenesansu i neobaroku. Kamienica, o rzucie w kształcie odwróconej litery „L”, ma cztery kondygnacje oraz poddasze. Ozdobne naczółki, gzymsy i boniowane pasy nadają jej niepowtarzalnego charakteru. W zabytkowym wnętrzu zachowały się również oryginalne ceramiczne posadzki.
  • Kamienica mieszkalno-handlowa (ul. Młyńska 11, róg z ul. Wawelską); zbudowana w 1859 roku na rogu Mühlstraße oraz Rüppelstraße. Trzy kondygnacje i czterospadowy dach nadają jej klasyczny wygląd. Elewacja jest wytynkowana, a na parterze widoczny jest ozdobny gzyms. Wnętrze kryje dwubiegowe schody, a współczesna rozbudowa dodała czwartą kondygnację.
  • Budynek handlowo-biurowy (ul. Wawelska 4); obiekt, który powstał w latach 1998−1999 według projektu Leszka Moski i Mariusza Rachuby. Ten nowoczesny budynek, o powierzchni użytkowej 770 m² i kubaturze 4500 m³, jest uzupełnieniem architektonicznym ulicy Wawelskiej. Wyróżnia się nowatorską formą i zdobył prestiżową nagrodę Prezydenta Miasta Katowic „Architektura Roku 1999”.

Każdy z tych obiektów nie tylko odzwierciedla bogatą historię Wawelskiej, ale także wnosi współczesny element do architektury miasta, sprawiając, że przyjemnie jest tu spacerować. Ulica ta łączy w sobie elementy zarówno historyczne, jak i nowoczesne, tworząc interesującą przestrzeń dla mieszkańców i turystów.

Przypisy

  1. Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 28.06.2011 r.]
  2. Spis firm na ulicy Wawelska w mieście Katowice. www.katalog.pf.pl. [dostęp 28.06.2011 r.]
  3. Urząd Miasta Katowice: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, Cz. 1, Uwarunkowania zagospodarowania przestrzennego. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 28.06.2011 r.]
  4. Miasta partnerskie - Ostrawa. www.katowice.eu. [dostęp 28.06.2011 r.]
  5. Urząd Miasta Katowice: Wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia o nazwie "Rozbudowa stacji bazowej telefonii cyfrowej ERA GSM o oznaczeniu BTS-50340 Nowy Salon". www.bip.katowice.eu. [dostęp 28.06.2011 r.]
  6. J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995 r., s. 5.
  7. Plan Katowic z 1942 roku. grytzka-genealogie.de. [dostęp 28.06.2011 r.]
  8. Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice − Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993 r., s. 385. ISBN 83-85831-35-5.
  9. Barbara Klajmon: Katowicka kamienica mieszczańska 1840−1918, wyd. I, Katowice 1997 r.
  10. Tomasz Taczewski: Współczesna architektura Katowic. Katowice: Wydawnictwo GIA, 2002 r., s. 131, 132. ISBN 83-904135-2-3.

Oceń: Ulica Wawelska w Katowicach

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:10