Ulica Siemianowicka w Katowicach


Ulica Siemianowicka w Katowicach jest interesującą arterią komunikacyjną zlokalizowaną w obrębie katowickiej dzielnicy Dąbrówka Mała. Jej bieg rozpoczyna się w okolicach ronda księdza Jerzego Pawlika, gdzie krzyżują się istotne ulice takie jak ul. Leopolda, ul. Wiertnicza, ul. Budowlana oraz ul. gen. Henryka Le Ronda. Jest to miejsce, które zapewnia łatwy dostęp do różnych części Katowic.

Podążając dalej ulicą Siemianowicką, napotykamy kolejne skrzyżowania z ulicą Międzyblokową oraz ulicą Józefa Biniszkiewicza. To połączenie umożliwia mieszkańcom i kierowcom wygodny dojazd do ważnych punktów w okolicy, w tym także drogi prowadzącej do ulicy księdza Wiktora Siwka.

Ulica ta kończy swój bieg w rejonie Elektorciepłowni Katowice, co czyni ją istotnym elementem komunikacji w tym obszarze. Nazwa "Siemianowicka" nawiązuje do miasta Siemianowice Śląskie, które leży w kierunku, w którym biegnie ta ulica, podkreślając tym samym związki między tymi dwoma lokalizacjami.

Opis

Droga ta ma długą historię, sięgającą XVIII wieku, kiedy to pełniła rolę traktu prowadzącego do Siemianowic Śląskich. Już wtedy przy tej trasie powstała Kolonia Pniaki, która była przysiółkiem Dąbrówki Małej. W drugiej połowie XIX wieku na obszarze Pniaków funkcjonowała kopalnia „Gute Zuflucht”, która przyczyniła się do rozwoju tej okolicy. Z myślą o jej pracownikach, wzdłuż ulicy zbudowano osiedle znane jako „familoki”, które przetrwały do dziś.

Historia nazwy tej ulicy jest dość złożona. Do 1922 roku nosiła ona miano Laurahütterstrasse, a w kolejnych latach zmieniała nazwę na ul. Huty Laury od 1922 do 1932 roku, w latach 1932-1939 funkcjonowała jako ul. Siemianowicka, by następnie w latach 1939–1945 wrócić do pierwotnej formy Laurahütterstrasse. Po II wojnie światowej, w 1945 roku, ulica powróciła do nazwy Siemianowicka.

W latach osiemdziesiątych XX wieku w rejonie końca tej ulicy wzniesiono Elektrociepłownię Katowice, zlokalizowaną na terenach niegdysiejszego przysiółka Nowy Czekaj. Elektrociepłownia ta dysponuje mocą cieplną wynoszącą 692 MW oraz mocą elektryczną na poziomie 205 MW. Do roku 2005 tę ulicę obsługiwał autobus KZK GOP o numerze 277.

W 2009 roku, w ramach modernizacji, przebudowano skrzyżowanie, które łączy ulicę Siemianowicką z innymi ważnymi trasami, takimi jak gen. Henryka Le Ronda, Budowlana oraz Leopolda, co umożliwiło powstanie ronda księdza Jerzego Pawlika.

Niestety, 2011 rok przyniósł tragiczne wydarzenie, kiedy to spłonęła stolarnia znajdująca się przy ul. Siemianowickiej. To wszystko sprawia, że ulica ta posiada znaczące miejsce w historii Katowic oraz w sercach mieszkańców.

Obiekty i instytucje

Na Siemianowickiej można spotkać szereg interesujących historycznych obiektów, które w znaczący sposób przyczyniają się do charakteru tej ulicy.

  • budynek dawnej wytwórni farb „Reflex” z początków XX wieku (ul. Siemianowicka 1), który, mimo że nie zachował się w całości, posiada cechy stylu historyzmu,
  • krzyż przydrożny (w rejonie Elektrociepłowni Katowice) z figurą Matki Boskiej i Chrystusa, wzniesiony w 1910 roku z fundacji Andreasa Schidlo,
  • familoki (ul. Siemianowicka 7, 9, 36), zbudowane na początku XX wieku, charakteryzujące się stylem historyzmu ceglanego oraz modernizmu,
  • dom mieszkalny (ul. Siemianowicka 18), który powstał w pierwszej ćwierci XX wieku, przykład modernizmu/historyzmu,
  • familok z pierwszej ćwierci XX wieku (ul. Siemianowicka 24), odznaczający się prostymi cechami stylu historyzmu ceglanego,
  • dawna zagroda (ul. Siemianowicka 26), prawdopodobnie wzniesiona między 1818 a 1825 rokiem, przebudowana w 1948, nawiązująca do tradycji ludowego budownictwa,
  • krzyż przydrożny przy rondzie ks. Jerzego Pawlika, zbudowany w 1889 r. z fundacji Jana Mikusiego i Antoniego Kaczmarka.

Warto zauważyć, że w 2016 roku wyburzono obiekt przy ul. Siemianowickiej 14.

Na Siemianowickiej zlokalizowane są również liczne firmy i instytucje, w tym między innymi: Śląskie Centrum Poligrafii „Astralon” S.A., Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „DP Autostrada Śląska”, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych „Drogopol”, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, a także: Przedsiębiorstwo Budownictwa Inżynieryjno i Mostowego „Energopol”, Wydawnictwo „Nowiny”, Przedsiębiorstwo Budowy Dróg „Drogopol−ZW” oraz Fundacja Na Rzecz Rozwoju i Promocji Współzawodnictwa Tenisowego.

Nie można zapomnieć o Południowym Koncercie Energetycznym − Elektrociepłowni Katowice, która znajduje się pod adresem ul. Siemianowicka 60.

Dodatkowo przy tej ulicy zlokalizowany jest teren inwestycyjny o powierzchni 16,8 ha, którego właścicielem jest miasto Katowice, przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową.

Przypisy

  1. Michał Bulsa, Dąbrówka Mała. Dzieje dzielnicy Katowic, Katowice 2023 r., ISBN 978-83-64356-57-5, s. 349.
  2. Michał M. Bulsa, Barbara B. Szmatloch, Katowice, których nie ma, Łódź: Księży Młyn Dom Wydawniczy, 2019 r., s. 119, ISBN 978-83-7729-502-1.
  3. Katowice: Pożar zakładu stolarskiego w Dąbrówce Małej www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 24.11.2011 r.]
  4. Urząd Miasta Katowice: Obwodnica Siemianowic Śląskich i Czeladzi − włączenie do układu drogowego Katowic. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
  5. Urząd Miasta Katowice: Lokalny Program rewitalizacji miasta Katowice na lata 2007-2013. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
  6. Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
  7. Urząd Miasta Katowice: Protokół nr 47/10 z posiedzenia Komisji Górniczej Rady Miasta Katowice. www.bip.um.katowice.pl [dostęp 27.06.2011 r.]
  8. Spis firm na ulicy Siemianowicka w mieście Katowice. www.katalog.pf.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
  9. Siemianowicka Street. www.invest.katowice.eu. [dostęp 27.06.2011 r.]
  10. Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna "Artur", 1996 r., s. 209. ISBN 83-905115-0-9.

Oceń: Ulica Siemianowicka w Katowicach

Średnia ocena:4.77 Liczba ocen:19