Ulica Przyjazna w Katowicach jest interesującym punktem, który znajduje się w obrębie dzielnicy Giszowiec. Ulica ta biegnie w osi północ–południe, łącząc różne odcinki tej malowniczej okolicy. Od północy krzyżuje się z ulicą Szopienicką oraz Mysłowicką, mentre od południa stanowi połączenie z ulicami: Górniczego Stanu oraz Adama.
Historia tej ulicy sięga lat 1907–1910, kiedy to rozpoczęto budowę osiedla, na którym się znajduje. Całkowita długość ulicy wynosi 790 m, a jej powierzchnia zajmuje 5132 m². Wzdłuż Przyjaznej można spotkać liczne budynki, które zostały wpisane do rejestru zabytków, co czyni ją miejscem o dużym znaczeniu historycznym.
Oprócz wartości architektonicznych, ulica Przyjazna jest także czynnym centrum życia społecznego, z wieloma instytucjami publicznymi oraz placówkami handlowo-usługowymi, co sprawia, że jest istotną częścią lokalnej infrastruktury.
Przebieg
Numeracja budynków znajdujących się przy ulicy Przyjaznej rozpoczyna się w miejscu, gdzie ta ulica krzyżuje się z ulicami Mysłowicką oraz Szopienicką. W tej lokalizacji ruch pojazdów regulowany jest za pomocą sygnalizacji świetlnej. Od tego skrzyżowania ulica Przyjazna prowadzi w kierunku południowym, a następnie krzyżuje się z ulicami: Młodzieżową, Miłą oraz Przyjemną w kilku miejscach.
Na wysokości Szkoły Podstawowej nr 51 znajduje się kolejna sygnalizacja świetlna, która umożliwia przejście dla pieszych. Przewidziano również przystanek autobusowy o nazwie Giszowiec Przyjazna, ulokowany przy skrzyżowaniu z ulicą Działkową. Kontynuując bieg, ulica Przyjazna skrzyżuje się z ulicą Ewy oraz Przyjemną/Wesołowską, po czym zmienia swój kierunek na południowo-wschodni.
W tym odcinku mija się również jedno z dwóch stanowisk przystanku Giszowiec Przyjemna, skierowanego w stronę północno-wschodnią. Bezpośrednio za tym przystankiem, droga madą do skrzyżowania z ulicami: Górniczego Stanu i Adama, które symbolizują koniec ulicy Przyjaznej.
Opis i dane techniczne
Ulica Przyjazna, znajdująca się w katowickim Giszowcu, rozciąga się przez ten teren na całej swej długości. Należy ona do kategorii powiatowych dróg lokalnych, a jej całkowita długość wynosi 790 m, z powierzchnią wynoszącą 5 132 m². Zarządzaniem tą trasą zajmuje się Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach, a w systemie TERYT ulica ta jest zarejestrowana pod numerem 17921.
Wzdłuż ulicy znajduje się stacja ładowania dla samochodów elektrycznych, nad którą pieczę sprawuje spółka Tauron. Dodatkowo, od skrzyżowania z ulicą Mysłowicką do skrzyżowania z ulicą Młodzieżową, przebiega krótki odcinek zielonego szlaku turystycznego, znany jako Szlak Dwudziestopięciolecia PTTK.
W obrębie ulicy kursują autobusy miejskiego transportu zbiorowego, które działają na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego. Na trasie zlokalizowane są dwa przystanki: Giszowiec Przyjazna oraz Giszowiec Przyjemna, z których jeden z nich (w kierunku północno-zachodnim) obsługuje ruch pasażerski. Na dzień połowy listopada 2020 roku, z obu tych przystanków odjeżdżają linie: 30, 72, 108, 223, 292, 674 (w kierunku północnym), a także 695 i 920, łącząc bezpośrednio mieszkańców z większością dzielnic Katowic oraz z okolicznymi miejscowościami, w tym Mikołowem, Mysłowicami czy Siemianowicami Śląskimi.
Niestety, rejon skrzyżowania ulic Adama, Przyjaznej oraz Górniczego Stanu jest znany jako miejsce, gdzie dochodzi do największej liczby kolizji oraz wypadków komunikacyjnych.
Historia
Historia ulicy Przyjaznej w Katowicach sięga czasów, gdy na jej obecnym miejscu rozciągał się dukt leśny, który ukonstytuował się pod koniec XIX wieku. Inicjatywa wytyczenia i budowy tej ulicy pojawiła się w latach 1907–1910 z rąk Antona Uthemanna, ówczesnego dyrektora generalnego spółki Georg von Giesches Erben, a także w ramach rozwoju całego osiedla patronackiego Giszowiec, zwanego również Giszowcem.
Na nowej drodze, jak również innych wewnętrznych ulicach osiedla, zastosowano nawierzchnię szutrową o jednolitej szerokości. Asfaltowa jezdnia, która znajdowała się pośrodku ulicy, miała szerokość 3,5 metra, a po bokach zbudowano brukowane korytka, które pokryto darnią. Przy jezdni urządzono także ciągi piesze. Ulica Przyjazna nosiła pierwotnie nazwę Zillmannstraße, co odnosiło się do architektów Giszowca, Georga i Emila Zillmannów.
Po roku 1922, nazwa drogi została zmieniona na ulicę Warszawską. W okresie II wojny światowej powrócono do nazwy Zillmannstraße, jednak po wojnie, dla upamiętnienia historycznych korzeni, przywrócono nazwę Warszawska, którą ulica nosiła do 1950 roku. Wówczas to zmieniono ją na ulicę Siergieja Kirowa. Ostatnie wizje przestrzenne możliwe były na mapach z 1973 roku, na których można było zauważyć tramwaje kursujące przez skrzyżowania z ulicami: Ernsta Thälmanna (obecnie Młodzieżowa), Mysłowicką oraz Szopienicką.
W obliczu potrzeby zapewnienia mieszkań dla rosnącej liczby górników, związanej z działalnością kopalni Staszic, która rozpoczęła działalność w 1964 roku, zadecydowano w 1969 roku o wyburzeniu Giszowca, w tym domów położonych przy współczesnej ulicy Przyjaznej. Prace te były częścią szeroko zakrojonego projektu budowlanego, w ramach którego na miejscu zabytkowych domów miały powstać nowe, dziesięciopiętrowe wieżowce. Na przełomie lat 60. oraz 70. XX wieku rozpoczęto wyburzanie osiedla Giszowiec, co zagrażało całemu dziedzictwu kulturowemu, w związku z czym podjęto działania o jego ochronę. Ostatecznie przetrwała jedynie jedna trzecia oryginalnej zabudowy.
Ulica Przyjazna stała się tłem dla wydarzeń w filmie Kazimierza Kutza „Paciorki jednego różańca”, nakręconym w 1979 roku. W tej produkcji pokazano proces wyburzania Giszowca oraz rodzące się nowe blokowiska. Interesującym akcentem jest fakt, że w okolicy ulicy Przyjaznej 28/1 znajduje się dom filmowego Habryki, który również występuje w 9. odcinku dokumentalnego serialu opowiadającego o historii Ireny i Jerzego Morawskich, zatytułowanego „Serce z węgla”, którego autorem jest Ireny.
Z dniem 25 marca 1991 roku, na mocy uchwały Rady Miejskiej w Katowicach, przemianowano ulicę Siergieja Kirowa na ulicę Przyjazną. Dwa lata później, 12 października 1993 roku, zainaugurowano działalność nowego kompleksu budynków Szkoły Podstawowej nr 51, znanej jako szkoła marzeń. Projekt budynku opracowali architekci: Stanisław Niemczyk, Anna Pieńkowska-Kuszewska oraz Marek Kuszewski. W 2006 roku na terenie ulicy Przyjaznej prowadzono prace związane z budową kanalizacji sanitarnej oraz deszczowej, a także rekonstrukcją nawierzchni chodników i jezdni, zebra ultra asfiktionalny w rejonie ulicy wyniosła blisko 3 miliony złotych.
Zabytki
Ulica Przyjazna, będąca istotną częścią historycznego układu miasta Katowice, obfituje w znaczące zabytki, które stanowią nie tylko atrakcję turystyczną, ale również cenny element dziedzictwa kulturowego regionu. Cała ulica przyczynia się do unikalnego charakteru urbanistycznego, co zaowocowało jej wpisaniem do rejestru zabytków. W szczególności możemy wyróżnić kilka istotnych obiektów:
- układ urbanistyczno-przestrzenny osiedla Giszowiec z lat 1906–1940 (nr rej.: 1229/87 z 18 sierpnia 1978 roku oraz 1348/87 z 23 czerwca 1987 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym (nie istnieje), ul. Przyjazna 7, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/71/02 z 5 września 2002 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym (nie istnieje), ul. Przyjazna 8, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/72/02 z 5 września 2002 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym (nie istnieje), ul. Przyjazna 9, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/73/02 z 5 września 2002 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym, ul. Przyjazna 12, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/53/01 z 28 grudnia 2001 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym, ul. Przyjazna 14, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/66/02 z 7 marca 2002 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym, ul. Przyjazna 15, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/28/00 z 16 października 2000 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym, ul. Przyjazna 18, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/29/00 z 16 października 2000 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym, ul. Przyjazna 21, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/30/00 z 11 grudnia 2000 roku),
- dom z budynkiem gospodarczym, ul. Przyjazna 22, z lat 1907–1912 (nr rej.: A/90/03 z 18 sierpnia 2003 roku).
Na rogu ulicy Przyjaznej i Działkowej znajduje się zabytkowy dom nauczycielski, pochodzący z lat 1907–1912 (nr rej.: A/50/01 z 10 listopada 2001 roku), który dodatkowo wzbogaca krajobraz tej malowniczej części Katowic.
Gospodarka i instytucje
Na ulicy Przyjaznej, według danych z połowy listopada 2020 roku, znajdziemy różnorodne instytucje oraz placówki, które wpływają na życie lokalnej społeczności. Wśród nich wyróżnia się sklep budowlany zlokalizowany pod adresem ul. Przyjazna 1, który oferuje szeroki asortyment materiałów budowlanych.
Kolejnym istotnym punktem na tej ulicy jest Filia nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach, która mieści się przy ul. Przyjazna 7a. Jest to doskonałe miejsce dla miłośników książek oraz osób pragnących korzystać z różnorodnych wydarzeń kulturalnych.
W tej samej lokalizacji znajdziemy również Szkołę Podstawową nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. Fryderyka Chopina, co podkreśla znaczenie edukacji w tym rejonie.
Warto również wspomnieć o Przychodni Przyjaznej oraz aptece, które są kluczowe dla zapewnienia dostępu do opieki zdrowotnej mieszkańcom, a które znajdziemy pod adresem ul. Przyjazna 8.
Dla osób korzystających z rowerów istotnym punktem jest serwis naprawy rowerów, usytuowany pod numerem 22, który zapewnia wsparcie dla cyklistów w potrzebie. Na koniec, na ul. Przyjazna 29 działa zakład instalacyjny, który zwiększa dostępność usług technicznych dla mieszkańców.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 29.06.2024 r.]
- Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. bip.um.katowice.pl. [dostęp 23.10.2020 r.]
- Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. openstreetmap.org. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach: O Zarządzie. mzum.katowice.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- PlugShare: Tauron - Katowice, ul. Przyjazna. plugshare.com. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Mapa turystyczna. mapa-turystyczna.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Dawid Durał: WNIOSEK - interpelacja ws. skrzyżowania Adama/Przyjazna/Górniczego Stanu. bip.katowice.eu, 26.08.2020 r. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Paweł Grzywocz: Plany i mapy Giszowca. giszowiec.info. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Policja poszukuje świadków wypadku w Giszowcu. katowice24.info, 17.05.2017 r. [dostęp 14.11.2020 r.]
- HermannH. Reuffurth: Giszowiec: nowa górnośląska wieś górnicza spółki Górniczej spadkobierców Georga von Giesche według projektów architektów E. i B. Zillmannów, Katowice: Miejski Dom Kultury „Szopienice-Giszowiec”, 2006, s. 14.
- Rada Miejska w Katowicach, Uchwała Rady Miejskiej w Katowicach Nr XVIII/90/91 w sprawie zmiany nazw ulic, placów i osiedli w Katowicach z dnia 25.03.1991 r.
- Urząd Miasta Katowice: KANALIZACJA W REJONIE STAREGO GISZOWCA - II ETAP. bip.katowice.eu, 15.02.2006 r. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Narodowy Instytut Dziedzictwa: Portal mapowy. mapy.zabytek.gov.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 30 października 2020 r.. wkz.katowice.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach: Filia nr 15. mbp.katowice.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 51 w Katowicach: Historia szkoły. szkola51.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 51 w Katowicach: Kontakt. szkola51.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Medycyna Praktyczna: Przychodnia "Przyjazna". placowki.mp.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Apteka Sieciowa Nr 8. apteki.io. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Serwis Rowerowy na Giszowcu. serwis-rowerowy-katowice-giszowiec.business.site. [dostęp 14.11.2020 r.]
- Cylex: Kłosek Wiesław. Zakład Instalacji Wodno-Kanalizacyjnych, C.o. i Gazowych, Katowice. cylex-polska.pl. [dostęp 14.11.2020 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Sądowa w Katowicach | Ulica Siemianowicka w Katowicach | Ulica Wincentego Janasa w Katowicach | Ulica Wojewódzka w Katowicach | Ulica Wojska Polskiego w Katowicach | Ulica Wolności w Katowicach | Rondo Henryka Sławika w Katowicach | Ulica Zamkowa w Katowicach | Plac Miast Partnerskich w Katowicach | Ulica Zygmunta Waltera-Jankego w Katowicach | Ulica Pawła Stalmacha w Katowicach | Ulica Oswobodzenia w Katowicach | Ulica Obrońców Westerplatte w Katowicach | Ulica Mariacka w Katowicach | Ulica Lwowska w Katowicach | Ulica Ligocka w Katowicach | Ulica księdza Leopolda Markiefki w Katowicach | Ulica Kosmiczna w Katowicach | Ulica Kazimierza Przerwy-Tetmajera w Katowicach | Ulica Karola Darwina w KatowicachOceń: Ulica Przyjazna w Katowicach