Ulica Bracka w Katowicach to niezwykły odcinek drogowy, który odgrywa istotną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Położona w północno-zachodniej części Katowic, łączy dwie charakterystyczne dzielnice: Dąb oraz Załęże, co sprawia, że jest kluczowym punktem dla mieszkańców oraz podróżnych.
Charakteryzuje się południkowym przebiegiem, co oznacza, że wiedzie równolegle do kierunku północ-południe. Całkowita długość ulicy Brackiej wynosi 510 metrów, co czyni ją stosunkowo krótkim odcinkiem, jednak o istotnym znaczeniu dla lokalnego ruchu.
Przebieg
Ulica Bracka w Katowicach zaczyna swój bieg od skrzyżowania z ulicą Chorzowską (DK79) oraz ulicą Złotą. Dalej prowadzi w kierunku rzymskokatolickiego cmentarza parafialnego, który jest powiązany z dębską parafią. Następnie ulica przebiega pod estakadą Orląt Lwowskich, a także krzyżuje się z linią tramwajową oraz wjazdem na Trasę imienia Nikodema i Józefa Renców. Ulica kończy się przy placu ks. J. Londzina, w miejscu, gdzie spotyka się z ulicą Gliwicką oraz ulicą F. Bocheńskiego.
Jest to znacząca droga w obrębie rozbudowanego węzła komunikacyjnego, który łączy DTŚ (Drogowa Trasa Średnicowa – DTŚ), DK79, a także ulicę F. Bocheńskiego, co ułatwia dojazd do autostrady A4. Warto zaznaczyć, że ulica ta przebiega przez dwie dzielnice Katowic: Dąb oraz Załęże.
Charakterystyka
Ulica Bracka stanowi powiatową drogę nr 6412S, która zakwalifikowana jest jako droga główna o długości 510 m. W systemie TERYT ulica oznaczona jest numerem 02009, natomiast kod pocztowy przypisany do lokalizacji wzdłuż tej drogi to 40-858. Administracyjnie ulica Bracka podlega Miejskiemu Zarządowi Ulic i Mostów w Katowicach.
Stanowi ona część ciagu ulic w Katowicach, którego przebieg to Bytkowska – Agnieszki – Bukowa – Złota – Bracka – F. Bocheńskiego. Ten ciąg ulic odgrywa istotną rolę jako droga główna w tym obszarze.
Warto zaznaczyć, że na ulicy Brackiej nie kursują ani autobusy, ani tramwaje w ramach Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). Wysokości załęskiego pałacu ulicę przecina linia tramwajowa prowadząca do Katowic – Chorzów Batory. Najbliższe przystanki dostępne są przy ulicy Gliwickiej (przystanek Załęże Dwór) oraz przy ulicy Chorzowskiej (przystanki Park Śląski Wesołe Miasteczko i Dąb Kościół).
Na całej długości ulicy Brackiej ulokowany jest ciąg pieszo-rowerowy, który znajduje się po wschodniej stronie pasa drogowego. Obszar północno-zachodni ulicy zajmują tereny cmentarzaparafii śś. Jana i Pawła Męczenników, podczas gdy na południe od niego znajdują się obiekty stacji elektroenergetycznej. Naprzeciwko ulicy leżą tereny po byłej hucie żelaza „Baildon”, wyznaczone od północy przez ulicę Chorzowską oraz od wschodu ulicą Żelazną.
Pod ulicą Bracką zlokalizowany jest wodociąg o średnicy 200 mm, a w jej rejonie dostępna jest kablowa sieć elektroenergetyczna średniego napięcia. Ulica ta zawdzięcza swoją nazwę Górnośląskiej Spółce Brackiej.
Historia
Droga, która stała się częścią późniejszej ulicy Brackiej, została wytyczona w połowie XIX wieku. Powstała ona jako kolejne połączenie pomiędzy Dębem a Załężem. Granicą między tymi dwoma miejscowościami była rzeka Rawa. W drugiej połowie XIX wieku wzdłuż drogi zaczęły powstawać budynki, w tym komora celna zlokalizowana w pobliżu przyszłego cmentarza, który został założony pod koniec XIX wieku po zachodniej stronie ulicy.
W roku 1900 przyznał się załęski odcinek ulicy Brackiej do nazwy Domberstrasse, podczas gdy dębski odcinek zyskał oznaczenie Zalenzerstrasse w roku 1904. W roku 1920 nastąpiła zmiana: dębski odcinek przemianowano na ulicę Załęską, a odcinek załęski na ulicę Dembską (Dębską). Już w 1925 roku trasa ta przyjęła wspólną nazwę – ulicy Dębska.
W latach 1939–1945 ulica Bracka była nazwana tak samo jak sąsiednia ulica F. Bocheńskiego, nosząc miano Danzigerstrasse. Po zakończeniu II wojny światowej odcinek załęski ponownie przyjął nazwę ulica Dębska, a fragment dębski stał się ulicą Bracką. W roku 1951 ulicę Dębską włączono do ulicy Brackiej, czyniąc ją jej południowym fragmentem.
Obiekty i instytucje
W drugiej połowie listopada 2024 roku w ramach systemu REGON zarejestrowano blisko 55 przedsiębiorstw, których siedziba znajduje się przy ulicy Brackiej. W skład tej różnorodnej grupy działalności wchodzą m.in.: firma logistyczna oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta (ul. Bracka 18). Na tej ulicy mieszczą się także różnego rodzaju przedsiębiorstwa wielobranżowe, biura rachunkowe, kancelarie prawne, a także Węgliki Spiekane „Baildonit” (usytuowane przy ul. Brackiej 28), liczne fundacje oraz inne instytucje.
Na ulicy Brackiej usytuowany jest cmentarz parafialny, zarządzany przez parafię śś. Jana i Pawła Męczenników w Katowicach-Dębie. Cmentarz ten został założony w 1894 roku, a w jego zakresie znajdują się groby górników, którzy stracili życie w tragicznych okolicznościach podczas pożaru kopalni „Cleophas” (znanej później jako „Kleofas”) z nocy z 3 na 4 marca w 1896 roku, gdzie znajduje się grób zbiorowy. Oprócz tego, spoczywają tam również powstańcy śląscy, którzy zginęli w latach 1919-1921, będący pochowani w specjalnie przeznaczonej kwaterze wojennej, oraz inni mieszkańcy.
Przypisy
- Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia: Mapa połączeń publicznego transportu zbiorowego ZTM. noweinfogzm.metropoliagzm.pl, 09.06.2023 r. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. emapa.katowice.eu. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Geoportal Województwa Śląskiego – ORSIP. Wojewódzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Katowicach. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Rejestr TERYT. Wyszukiwanie. eteryt.stat.gov.pl. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Poczta Polska: Wyszukiwarka kodów pocztowych (Pocztowych Numerów Adresowych). kody.poczta-polska.pl. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach: MZUiM w liczbach. www.mzum.katowice.pl. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Velomapa: Mapa infrastruktury rowerowej (Ścieżki Rowerowe). velomapa.pl. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Urząd Miasta Katowice: Miejscowy plan ogólnego zagospodarowania przestrzennego miasta Katowice, 22.12.2003 r. [dostęp 12.11.2024 r.]
- a b Uchwała nr XI/179/11 Rady Miasta Katowice z dnia 22.06.2011 r. zmieniająca uchwałę w sprawie nadania nazwy ulicy w Katowicach "Trasa imienia Nikodema i Józefa Renców", bip.katowice.eu, 22.06.2011 r. [dostęp 12.11.2024 r.]
- Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach: Ewidencja miejsc pamięci województwa śląskiego: miasto Katowice. www.katowice.uw.gov.pl. [dostęp 12.11.2024 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 14.11.2024 r.]
- Barciak, Chojecka i Fertacz 2012, s. 687.
- Jama i Niesyto 1997, s. 39-40.
- Rzewiczok 2013, s. 98.
- Rzewiczok 1999, s. 43-44.
- Rzewiczok 1999, s. 44.
- Szaraniec 1996, s. 90.
- Kasprzyk 1995, s. 8.
- Kasprzyk 1995, s. 294.
- Kasprzyk 1995, s. 328.
- Kasprzyk 1995, s. 329.
- Studium… 2012, s. 18.
- Studium… 2012, s. 75.
- Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 14.11.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Brynowska w Katowicach | Ulica Plebiscytowa w Katowicach | Ulica Pocztowa w Katowicach | Ulica Dąbrówki w Katowicach | Ulica Dębowa w Katowicach | Ulica Dyrekcyjna w Katowicach | Ulica Raciborska w Katowicach | Ulica Feliksa Bocheńskiego w Katowicach | Ulica Francuska w Katowicach | Ulica Fryderyka Chopina w Katowicach | Ulica Bohaterów Monte Cassino w Katowicach | Ulica Bogucicka w Katowicach | Ulica Bielska w Katowicach | Ulica Mikołaja Kopernika w Katowicach | Ulica Bankowa w Katowicach | Ulica Augustyna Kordeckiego w Katowicach | Ulica Artura Grottgera w Katowicach | Ulica Armii Krajowej w Katowicach | Ulica Andrzeja Mielęckiego w Katowicach | Ulica Aleksandra Kostki-Napierskiego w KatowicachOceń: Ulica Bracka w Katowicach