Ulica Brynowska w Katowicach odgrywa kluczową rolę jako istotna arteria komunikacyjna, która łączy centralne obszary miasta z jego południowymi dzielnicami.
Jej znaczenie dla localnej infrastruktury transportowej jest nie do przecenienia, ponieważ umożliwia sprawny dostęp do wielu ważnych miejsc i punktów usługowych
Funkcjonowanie tej ulicy ma ogromny wpływ na codzienne życie mieszkańców oraz zapewnia wygodny transport dla osób podróżujących do i z Katowic.
Przebieg
Ulica Brynowska zaczyna swój przebieg od skrzyżowania z ulicą Mikołowską oraz ulicą Ligocką. W dalszej części trasy prowadzi przez zachodni fragment Brynowa, gdzie krzyżuje się z takimi ulicami jak: Różyckiego, Fitelberga, Połomińska, Gałczyńskiego, Kepowa oraz Jasieńskiego.
Po minionym skrzyżowaniu z ulicą Dworską, Brynowska kieruje się w stronę ulicy Rolnej, znajdującej się obok hipermarketu „Obi”. Ulica ta kończy swój bieg, krzyżując się z ulicą Tadeusza Kościuszki.
Na mocy uchwały Rady Miasta Katowice nr VIII/130/11 z dnia 18 kwietnia 2011 roku, skwer usytuowany u zbiegu ul. T. Kościuszki oraz ul. Brynowskiej otrzymał nazwę plac Tajnej Organizacji Nauczycielskiej. Uchwała ta weszła w życie 7 czerwca 2011 roku.
Opis
Ulica Brynowska w Katowicach jest miejscem o bogatej historii, która sięga XVIII i XIX wieku. Poniżej znajduje się informacja o infrastrukturze podziemnej, która stanowi integralny element tej przestrzeni – wodociąg o średnicy 225 mm oraz kanał do odprowadzania ścieków o średnicy 1000 mm. W okresie międzywojennym, na początku ulicy, po lewej stronie funkcjonowała fabryka farb oraz mydła E. Kołłątay’a (Kolontaja). Równocześnie, w dalszej części ulicy, znajdowała się cegielnia Badury, która działała aż do końca lat 60. XX wieku. Na tym obszarze, pod numerem 89, w latach międzywojennych, mieściła się także Biblioteka TCL.
W latach siedemdziesiątych XX wieku, ulica zyskała nową zabudowę w postaci wysokich budynków. W 1981 roku część starszych konstrukcji została zburzona, co zmieniło oblicze tej ulicy. Od 2009 roku, Brynowska przestała być częścią drogi krajowej nr 81, a transport publiczny obsługiwany jest przez linie autobusowe ZTM. Warto również zauważyć, że w czasach Rzeszy Niemieckiej, ulica nosiła nazwę Brynower Straße/Teil Nikolaistraße.
Obiekty zabytkowe
Ulica Brynowska to również dom dla wielu wartościowych obiektów historycznych. Wśród nich można wymienić:
- budynek mieszkalny przy ul. Brynowskiej 57, zbudowany w okresie międzywojennym, utrzymany w stylu funkcjonalizmu, który jest objęty ochroną konserwatorską. Ochrona dotyczy zarówno skali i formy historycznej, jak i geometracji dachu oraz cech stylistycznych i detali architektonicznych,
- kamienicę mieszkalną – familok przy ul. Brynowskiej 76, wzniesioną na początku XX wieku w stylu historyzmu.
Instytucje
Wzdłuż ulicy Brynowskiej znajduje się szereg instytucji, które odgrywają znaczącą rolę w życiu społeczności lokalnej. Wśród nich można wymienić:
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii,
- przedsiębiorstwa handlowo-usługowe,
- lecznice dla zwierząt,
- Dom Dziecka „Zakątek”,
- Miejską Bibliotekę Publiczną w Katowicach – Filia nr 8,
- Miejskie Przedszkole Publiczne nr 1 im. J.Ch. Andersena,
- przychodnie oraz centra medyczne.
W sąsiedztwie ulicy Brynowskiej znajduje się także Park im. Tadeusza Kościuszki oraz POD „Radość”, co sprawia, że jest to istotna część Katowic z dużym potencjałem rekreacyjnym.
Przypisy
- a b Fragment mapki Brynowa z 1927 r. (Archiwum UM Katowice). [dostęp 13.11.2023 r.]
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010, s. 114. ISBN 978-83-7729-021-7.
- Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna „Artur”, 1996, s. 79. ISBN 83-905115-0-9.
- Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna „Artur”, 1996, s. 74, 75. ISBN 83-905115-0-9.
- Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna „Artur”, 1996, s. 123. ISBN 83-905115-0-9.
- J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995, s. 5.
- Plan miasta Wielkich Katowic i okolic 1 : 14 000, Katowice-Łódź: Księgarnia Ludwika Fiszera, 1935.
- Plac Tajnej Organizacji Nauczycielskiej www.katowice.eu [dostęp 27.06.2011 r.]
- a b Urząd Miasta: Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w obszarze fragmentu terenu górniczego Katowickiego Holdingu Węglowego S.A. KWK „Wujek” obejmującego obszar położony w rejonie ulic Brynowskiej i Kościuszki w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Katowicach. www.katowice.wiw.gov.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Spis firm na ulicy Brynowska w mieście Katowice. www.katalog.pf.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Dom Dziecka „Zakątek”. www.katalog.pf.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
- Miejska Biblioteka Publiczna Filia nr 8. www.katalog.pf.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Plebiscytowa w Katowicach | Ulica Pocztowa w Katowicach | Ulica Dąbrówki w Katowicach | Ulica Dębowa w Katowicach | Ulica Dyrekcyjna w Katowicach | Ulica Raciborska w Katowicach | Ulica Feliksa Bocheńskiego w Katowicach | Ulica Francuska w Katowicach | Ulica Fryderyka Chopina w Katowicach | Ulica Gnieźnieńska w Katowicach | Ulica Bracka w Katowicach | Ulica Bohaterów Monte Cassino w Katowicach | Ulica Bogucicka w Katowicach | Ulica Bielska w Katowicach | Ulica Mikołaja Kopernika w Katowicach | Ulica Bankowa w Katowicach | Ulica Augustyna Kordeckiego w Katowicach | Ulica Artura Grottgera w Katowicach | Ulica Armii Krajowej w Katowicach | Ulica Andrzeja Mielęckiego w KatowicachOceń: Ulica Brynowska w Katowicach