Ulica Barbary, usytuowana w Śródmieściu Katowic, jest jednym z istotnych ciągów komunikacyjnych miasta z bogatą historią. W przeszłości, przed 1922 rokiem i w okresie wojennym 1939–1945, nosiła nazwę Wrangelstraße, a wśród lokalnej społeczności bywała także nazywana ulicą Świętej Barbary.
Ulica ta rozpoczyna się od zbiegu trzech znaczących ulic, jakimi są ulica Mikołowska, ulica Józefa Poniatowskiego i ulica Strzelecka. Następnie wije się przez centrum Katowic, przecinając szereg ważnych ulic miejskich: ulicę Kazimierza Dłuskiego, ulicę Stanisława Fliegera, ulicę Skalną oraz ulicę Józefa Szmausa.
Koniec trasy tej malowniczej ulicy znajduje się za skrzyżowaniem z ulicą Aleksandra Hercena, w pobliżu autostrady A4, nad którą przebiega nowoczesna kładka dla pieszych, ułatwiająca bezpieczne przemieszczanie się mieszkańców oraz turystów.
Obiekty historyczne
Wzdłuż ulicy Barbary znajdują się różne obiekty o znaczeniu historycznym, które stanowią cenne elementy dziedzictwa kulturowego Katowic.
Na szczególną uwagę zasługuje zabytkowy budynek przedszkola mieszczący się pod adresem ul. Barbary 25. Obiekt ten, wzniesiony w 1938 roku w stylu funkcjonalizmu, został wpisany do rejestru zabytków w dniu 29 kwietnia 1988 roku (numer rejestru A/1364/88 oraz A/522/2019). Był on częścią większego założenia, które dawniej pełniło funkcję Ogrodu Jordanowskiego. Co ciekawe, na dachu pawilonu znajdowało się solarium na świeżym powietrzu. W 2011 roku planowano rekonstrukcję sceny przeznaczonej do plenerowych występów, która również miała znajdować się na terenach wspomnianego ogrodu.
Kolejnym interesującym miejscem jest narożna kamienica mieszkalna przy ul. Barbary 1, która stanowi obecnie siedzibę Gościńca Franz Josef, znajdującego się także przy ul. Mikołowskiej 44.
Znajduje się tu także zespół familoków kopalni „Wujek”, rozdzielony pomiędzy ul. Barbary 4 i 6 oraz znajdujący się pod adresami ul. J. Poniatowskiego 1, 3, 5, 7, 9, 11. Budowle te wzniesione na początku XX wieku reprezentują różnorodne style architektoniczne, w tym historyzm, secesję oraz modernizm.
Warto również wspomnieć o kolonii urzędniczej huty „Baildon”, która obejmuje budynki przy ul. Barbary 5, 7, 9 i także datuje się na początek XX wieku, prezentując styl późnego modernizmu.
Pod numerem ul. Barbary 8 znajduje się późnomodernistyczny familok kopalni „Wujek”, wzniesiony w pierwszej ćwierci XX wieku, który dopełnia architektoniczny krajobraz tego obszaru. Podobny styl reprezentuje kolejny familok, zlokalizowany pod adresem ul. Barbary 10, który został zaprojektowany przez znanego architekta Bruno Tauta.
Na ul. Barbary 12, znajduje się późnomodernistyczna kamienica, także powstała na początku XX wieku. Ostatni z wymienionych obiektów, to budynek mieszkalny, znajdujący się przy ul. Barbary 16, który charakteryzuje się stylem socrealistycznym.
Opis
W latach osiemdziesiątych XX wieku na ulicy Barbary w Katowicach powstało osiedle mieszkaniowe, które składa się z wysokich budynków. W okresie od 1997 do 1998 roku, w obszarze ulic Barbary oraz Stanisława Fliegera, wzniesiono zespół nowych budynków mieszkalnych, które powstały według projektu architekta T. Czerwińskiego. Całkowita powierzchnia użytkowa tych obiektów wynosi 4015 m², a ich kubatura sięga 23 491 m³. Inwestycję zrealizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa „Górnik” Katowice.
Projektanci, którzy zrealizowali ten zespół budynków, zostali odznaczeni prestiżową nagrodą Prezydenta Miasta Katowic „Architektura Roku 2000”, a także otrzymali nominację do wyróżnienia „Życie w Architekturze” za realizację najlepszego budynku mieszkalnego w latach 1989−1999.
Ulica Barbary jest także siedzibą wielu instytucji i przedsiębiorstw, takich jak: drukarnia, różnorodne firmy handlowo-usługowe, biura nieruchomości, a także niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej. Mieści się tutaj również Instytut Gospodarowania Odpadami oraz Instytut Nowoczesnych Technologii. Inne ważne lokalizacje to Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (ul. Barbary 17), Miejskie Przedszkole nr 3 oraz Stowarzyszenie Międzynarodowych Przewoźników Transportu Samochodowego. Na ulicy znajduje się także Towarzystwo Urbanistów Polskich – Zakład Planowania Przestrzennego, ZHP – Komenda Hufca Katowice im. Bohaterów Wieży Spadochronowej oraz Zarząd Transportu Metropolitalnego (ul. Barbary 21a).
Dodatkowo, ulicą Barbary prowadzi Szlak Bohaterów Wieży Spadochronowej, a także wytyczono ścieżki rowerowe, co zwiększa jej dostępność i funkcjonalność dla mieszkańców oraz odwiedzających to miejsce.
Przypisy
- Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 27.09.2011 r.]
- Spis firm na ulicy Barbary w mieście Katowice. www.katalog.pf.pl. [dostęp 27.09.2011 r.]
- Metropolia Silesia. www.gzm.org.pl. [dostęp 27.09.2011 r.]
- Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 27.09.2011 r.]
- Ogródek będzie jak przed wojną (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 27.09.2011 r.]
- Katowice już były miastem ogrodów. Jordanowskich (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 27.09.2011 r.]
- Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 1 listopada 2019 r.. wkz.katowice.pl. [dostęp 02.11.2019 r.]
- Plan Katowic z 1942 roku. grytzka-genealogie.de. [dostęp 27.09.2011 r.]
- Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 27.09.2011 r.]
- Straßenverzeichnis aller Straßen von Kattowitz. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 27.09.2011 r.]
- J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995 r., s. 5.
- Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: Oficyna "Artur", 1996 r., s. 123. ISBN 83-905115-0-9.
- Tomasz Taczewski: Współczesna architektura Katowic. Katowice: Wydawnictwo GIA, 2002 r., s. 68. ISBN 83-904135-2-3.
- Tomasz Taczewski: Współczesna architektura Katowic. Katowice: Wydawnictwo GIA, 2002 r., s. 67. ISBN 83-904135-2-3.
- a b c d e f g Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.09.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Bolesława Prusa w Katowicach | Ulica Ceglana w Katowicach | Plac Przyjaciół z Miszkolca w Katowicach | Plac Alfreda w Katowicach | Plac Andrzeja w Katowicach | Plac Jana Kasprowicza w Katowicach | Plac Karola Miarki w Katowicach | Aleja Górnośląska w Katowicach | Aleja Walentego Roździeńskiego w Katowicach | Aleja Wojciecha Korfantego w Katowicach | Ulica Andrzeja w Katowicach | Ulica 1 Maja w Katowicach | Ulica Żwirki i Wigury w Katowicach | Ulica Zygmunta Waltera-Jankego w Katowicach | Plac Miast Partnerskich w Katowicach | Ulica Zamkowa w Katowicach | Rondo Henryka Sławika w Katowicach | Ulica Wolności w Katowicach | Ulica Wojska Polskiego w Katowicach | Ulica Wojewódzka w KatowicachOceń: Ulica Barbary w Katowicach