Ulica Teatralna w Katowicach jest istotnym elementem śródmieścia, z którym jest ściśle związana. Znajdujący się w tym rejonie Śródmieście Katowic to miejsce tętniące życiem, a sama ulica odgrywa w nim kluczową rolę.
Jej nazwa nawiązuje do pobliskiego Teatru Śląskiego, który jest nie tylko ważnym ośrodkiem kulturalnym, ale także architektoniczną perłą regionu. Ulica rozpoczyna swój bieg od ulicy Szkolnej, prowadząc w kierunku serca stolicy Górnego Śląska.
Obok Teatru Śląskiego oraz budynku ZUS-u, ta urokliwa arteria kończy swój bieg w okolicy katowickiego Rynku, łącząc go z dynamicznie rozwijającą się al. Wojciecha Korfantego. To miejsce odzwierciedla bogatą historię i kulturę Katowic, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i turystów.
Historia
W pierwszej połowie XX wieku przy ul. Teatralnej 12 można było znaleźć redakcję socjalistycznej „Gazety Robotniczej”, która została przeniesiona z Berlina w 1901 roku. W dwudziestoleciu międzywojennym ul. Teatralna była miejscem działalności wielu różnorodnych instytucji oraz firm. Pod numerem 7 swoją siedzibę miała Spółka Akcyjna Burroughs Maszyny, a także fabryka cylindrów H. Łapy. Z kolei biuro wynajmu filmów „Universal” znajdowało się pod numerem 4. W tej samej lokalizacji, pod numerem 7, mieścił się również Instytut Muzyczny.
Niewątpliwie ul. Teatralna miała znaczenie również w kontekście różnych stowarzyszeń. Obok Górnośląskiego Towarzystwa Strażniczego i Zamykania Sp. z o.o. (pod numerem 9), działało towarzystwo handlowe „Orient Thea Co” oraz kawiarnia „Ezra” S. Buchbanda, które również można było znaleźć pod numerem 12. Te miejsca miały wpływ na życie towarzyskie oraz kulturalne miasta w tamtym okresie.
W historii ulicy istotną zmianą była zmiana jej nazwy w okresie Rzeszy Niemieckiej, kiedy to do około 1905 roku nosiła nazwę Rathausstraße. Później, aż do 1922 roku, a również podczas niemieckiej okupacji Polski w latach 1939−1945, zmieniona została na Theaterstraße. Po zakończeniu II wojny światowej wrócono do poprzedniej nazwy, czyli Teatralna.
Współczesne wydarzenia również wpisują się w historię tej ulicy. W 2009 roku odbył się tam występ grupy teatralnej z przedstawieniem pt. „Dzieci z ulicy Teatralnej” w ramach Dni Teatru Śląskiego. Natomiast w marcu 2011 roku w rejonie tej ulicy zakończono wycinanie drzew przy Rawie. Te działania pokazują, że historia ulicy Teatralnej łączy się nie tylko z przeszłością, ale i z wydarzeniami teraźniejszymi, które wpływają na jej charakter i życie mieszkańców.
Obiekty i instytucje
Ulica Teatralna w Katowicach jest miejscem, gdzie możemy dostrzec szereg historycznych obiektów, które odzwierciedlają bogatą historię i architekturę tego regionu. Należy do nich:
- kamienica mieszkalno-handlowa pod adresem ul. Teatralna 2; została wzniesiona w 1900 roku w stylu neobarokowym, a jej projekt przybrał formę prostokąta, uzupełnioną o tylną oficynę,
- kamienica mieszkalno-handlowa na ul. Teatralnej 6; zbudowana w pierwszym pięcioleciu XX wieku, charakteryzuje się stylem eklektycznym z akcentami secesji oraz neogotyku,
- kamienica mieszkalno-handlowa znajdująca się pod numerem 8; powstała w ostatnich latach XIX wieku, w stylu historyzmu z elementami secesji, jej projekt pozostaje anonimowy; w okresie międzywojennym mieścił się w niej skład firmy Elektrotechnika,
- kamienica mieszkalna pod adresem ul. Teatralna 10; zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, projektanta nie udało się ustalić; w latach międzywojennych było to miejsce biura inżyniera Mieczysława Cimoszki,
- kamienica mieszkalno-handlowa na ul. Teatralnej 12; zbudowana na przełomie XIX i XX wieku, według projektu nieznanego autora, prezentuje styl eklektyczny. W okresie międzywojennym w budynku funkcjonowało biuro spedycyjno-komisowe Lorber i Bieberstein.
Wzdłuż ulicy Teatralnej zlokalizowane są także inne interesujące kamienice mieszkalne, w tym pod numerami 4 – gdzie znajduje się Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, a także numery 9 i 14.
Dodatkowo, duża różnorodność instytucji znalazła swoje miejsce przy tej ulicy. Mamy tu m.in. księgarnię językową, a także Specjalistyczne Centrum Medyczne SAD-MED. Warto także wspomnieć o Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza oraz budynku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przypisy
- Dane teleadresowe - Instytut im. Wojciecha Korfantego [online], instytutkorfantego.pl [dostęp 31.05.2024 r.]
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010, s. 95. ISBN 978-83-7729-021-7.
- Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010, s. 92. ISBN 978-83-7729-021-7.
- Jerzy Abramski: Ulice Katowic. Zawiercie: Graf−Mar, 2000, s. 102. ISBN 83-913341-0-4.
- Lech Szaraniec: Górny Śląsk: przewodnik. Warszawa: Sport i Turystyka – Muza, 1997, s. 56. ISBN 83-7079-875-6.
- Barbara Klajmon: Katowicka kamienica mieszczańska 1840−1918, wyd. I, Katowice 1997.
- Plan Katowic z 1942 roku. grytzka-genealogie.de. [dostęp 05.09.2011 r.]
- Ulica bez życiorysu? Akurat. www.e-teatr.pl. [dostęp 05.09.2011 r.]
- Dzieci z ulicy Teatralnej. www.e-teatr.pl. [dostęp 05.09.2011 r.]
- Nie ma drzew na Teatralnej. Widać Rawę w pełnej krasie www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 05.09.2011 r.]
- Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 05.09.2011 r.]
- Sad-Med Katowice. www.szukaj.sluzbazdrowia.pl. [dostęp 05.09.2011 r.]
- Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 05.09.2011 r.]
- Straßenverzeichnis aller Straßen von Kattowitz. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 05.09.2011 r.]
- Jerzy Moskal: ... Bogucice, Załęże et nova villa Katowice − Rozwój w czasie i przestrzeni. Katowice: Wydawnictwo Śląsk, 1993, s. 385. ISBN 83-85831-35-5.
- J. Lipońska-Sajdak, Katowice wczoraj. Kattowiz gestern, Gliwice 1995, s. 5.
Pozostałe obiekty w kategorii "Ulice i place":
Ulica Teofila Ociepki w Katowicach | Ulica Walerego Wróblewskiego w Katowicach | Ulica Wawelska w Katowicach | Ulica Warszawska w Katowicach | Ulica Wincentego Pola w Katowicach | Ulica Wincentego Witosa w Katowicach | Ulica Wiosny Ludów w Katowicach | Ulica Wiśniowa w Katowicach | Ulica Wita Stwosza w Katowicach | Ulica Władysława Reymonta w Katowicach | Ulica Złota w Katowicach | Ulica Zabrska w Katowicach | Ulica św. Huberta w Katowicach | Ulica Szkolna w Katowicach | Ulica Stawowa w Katowicach | Ulica Starowiejska w Katowicach | Ulica Staromiejska w Katowicach | Ulica Stanisława Moniuszki w Katowicach | Ulica Stefana Grota-Roweckiego w Katowicach | Ulica Stanisława Kobylińskiego w KatowicachOceń: Ulica Teatralna w Katowicach