Ulica Piotra Ściegiennego w Katowicach


Ulica księdza Piotra Ściegiennego w Katowicach to istotny szlak komunikacyjny w tym mieście, który przebiega przez obszar dwóch jednostek pomocniczych: Dębu oraz Wełnowca-Józefowca. Jej początek znajduje się w okolicy skrzyżowania z ulicą Krzyżową oraz ul. Szczecińską, w rejonie Józefowca.

Ulica Ściegiennego kontynuuje swój bieg południkowo, przecinając się z innymi ulicami, takimi jak ulicą Słoneczną, ulicą Błękitną oraz ulicą Johna Baildona. Kończy swój bieg przy skrzyżowaniu z ulicą Chorzowską, która jest częścią Drogi Trasy Średnicowej (DTŚ), drogi krajowej DK79 oraz DW902.

Ta droga ma istotne znaczenie komunikacyjne, gdyż łączy osiedleDębowe Tarasy z centrum handlowym Silesia City Center oraz z ulicą Chorzowską (DTŚ), co sprawia, że jest to kluczowy element infrastruktury miejskiej Katowic.

Historia

Ulica Piotra Ściegiennego, znana wcześniej jako ul. św. Ducha, zyskała swoją formę w 1937 roku. W trakcie niemieckiej okupacji, która miała miejsce w latach 1939–1945, zmieniła nazwę na Hohe Aehren. Po zakończeniu II wojny światowej, w latach 1945–1951 ponownie przywrócono jej nazwę ul. św. Ducha, a od 1951 roku zaczęto nazywać ją ul. Piotra Ściegiennego. Warto zaznaczyć, że w okresie PRL nie używano przed imieniem księdza słowa „ksiądz”.

W okresie międzywojennym, pod numerem 30 znajdowała się fabryka budowlano-remontowa oraz Katowicka Fabryka Pasów. Ulica była także przedmiotem literackiej refleksji, jak możemy przeczytać w powieści Aleksandra Baumgardtena zatytułowanej Spotkanie z jutrem, gdzie opisywane są losy lwowiaków, którzy w 1945 roku przybyli do Katowic.

Minęli parę niebrzydkich will, obrastających pokrzywioną ulicę Św. Ducha, przekroczyli jakieś oślizgłe pagórki, zanim wreszcie spomiędzy hałd Dębu wyplątali się na bruk Chorzowskiej. Minął ich ogromny biały pakunek 6-ki, tramwaju łączącego Chorzów z Katowicami, ale nie wsiedli.
Drobne repatrianckie społeczeństwo przystosowało swe dni i noce do licznych uskoków uliczki Św. Ducha, zapadało między dziwaczne wyniosłości, zamykające nagle płaski horyzont. Ich osypujące się zbocza dymiły bezustannie.

Opis

Ulica ks. Piotra Ściegiennego jest zaliczana do publicznych dróg klasy KDZ 1/2 i została włączona do ruchu drogi tranzytowej DTŚ na zasadach umożliwiających prawoskręt. W planach znajduje się budowa nowej publicznej drogi głównej KDG 1/4, która połączy ulicę Dębową z ks. P. Ściegiennego oraz z węzłem drogowym DTŚ „Nowe Centrum”. W przyszłości możliwe będzie również połączenie ulicy Złotej oraz ulicy Misjonarzy Oblatów MN.

Odprowadzenie wód deszczowych z okolicznych terenów odbywa się poprzez system rurociągów, które transportują je do kolektora wód opadowych o średnicy Ø 1200 mm zlokalizowanego w ulicy P. Ściegiennego. Woda najpierw przepływa przez separator oleju i błota, a następnie trafia do potoku Rawa.

W roku 2006 miała miejsce istotna przebudowa ulicy na odcinku od skrzyżowania z DTŚ do skrzyżowania z ulicą Słoneczną. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł 2 875 000 zł, co pozwoliło na wymianę nawierzchni drogowej na asfaltobetonową oraz wykonanie chodników z kostki szarej, wjazdów z kostki czerwonej, a także wymianę krawężników i obrzeży. W ramach modernizacji zrewitalizowano oświetlenie uliczne oraz system kanalizacji deszczowej.

Ulica ks. Piotra Ściegiennego jest także częścią Szlaku Spacerowego, który prowadzi do Parku Śląskiego w Chorzowie. Na tej arterii funkcjonują również linie autobusowe ZTM, co sprawia, że jest ona istotnym elementem lokalnej komunikacji.

Obiekty i instytucje

Na ulicy ks. Piotra Ściegiennego można znaleźć różnorodne obiekty, które są objęte ochroną konserwatorską. W szczególności wyróżniają się tu zabytkowy krzyż, który znajduje się na rogu ulic ks. P. Ściegiennego i Szczecińskiej, a także historyczne budynki mieszkalne z lat trzydziestych XX wieku (ul. P. Ściegiennego 7a i 9).

W drugiej połowie lat czterdziestych XX wieku w okolicy ulic Morelowej oraz ks. P. Ściegiennego zbudowano osiedle, znane jako tzw. fińskie domki, które były przeznaczone dla pracowników kopalni Gottwald. Z kolei w latach pięćdziesiątych XX wieku zaczęto wznosić bloki mieszkalne, które zostały zaprojektowane dla hutników pracujących w pobliskiej wełnowieckiej hucie Silesia.

Warto również zwrócić uwagę na Katowice Business Point, który zlokalizowany jest na rogu ulic ks. P. Ściegiennego i Chorzowskiej. To nowoczesny budynek biurowo-konferencyjny, który został zrealizowany w latach 2008–2010. Obiekt ten posiada 11 kondygnacji nadziemnych, 3 podziemne oraz oferuje ogromną powierzchnię użytkową wynoszącą 17 200 m², co zapewnia dodatkowo 200 miejsc parkingowych. Projekt budynku powstał we współpracy biur architektonicznych Jaspers Eyers & Partners z Belgii i Konior & Partners z Polski.

Według danych z 2021 roku, na ulicy ks. Piotra Ściegiennego można znaleźć m.in.: firmy i przedsiębiorstwa handlowo-usługowe, hurtownie, Miejskie Przedszkole nr 27 oraz stację paliw.

Przypisy

  1. OpenStreetMap: Mapa Podstawowa. www.openstreetmap.org. [dostęp 24.04.2021 r.]
  2. Miejskie Przedszkole nr 27 im. Plastusia i Tosi w Katowicach. mp27katowice.przedszkolowo.pl. [dostęp 24.04.2021 r.]
  3. 3054 TRIGRANIT KAT.. find.shell.com. [dostęp 24.04.2021 r.]
  4. Urząd Miasta Katowice: Przebudowa ulicy Ściegiennego. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 14.07.2011 r.]
  5. Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 14.07.2011 r.]
  6. Urząd Miasta Katowice: ul. Bożogrobców. www.katowice.eu [dostęp 03.02.2012 r.]
  7. Urząd Miasta Katowice: Uchwała w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulic: Chorzowska - Ściegiennego - Studzienna w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 14.07.2011 r.]
  8. Urząd Miasta Katowice: Uchwała nr XVI/314/07 Rady Miasta Katowice z dnia 24.09.2007 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru dzielnicy Dąb - Wełnowiec w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 14.07.2011 r.]
  9. Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 14.07.2011 r.]
  10. Katowice Business Point. www.urbanity.pl. [dostęp 14.07.2011 r.]
  11. Katowice Business Point. www.muratorplus.pl. [dostęp 14.07.2011 r.]
  12. Straßenverzeichnis aller Straßen von Kattowitz. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 14.07.2011 r.]
  13. Alle Straßen bzw. Straßennamen von Kattowitz Deutsch – Polnisch. www.grytzka-genealogie.de. [dostęp 14.07.2011 r.]
  14. Urszula Rzewiczok: Dzieje Dębu (1299−1999): monografia historyczna dzielnicy Katowic. Katowice: Muzeum Historii Katowic, 1999.
  15. Aleksander Baumgardten: Spotkanie z jutrem. Katowice: Wydawnictwo "Śląsk", 1962.
  16. Szaraniec Lech; Osady i Osiedla Katowic, Oficyna "Artur", Katowice 1996.

Oceń: Ulica Piotra Ściegiennego w Katowicach

Średnia ocena:4.62 Liczba ocen:22