Silesia City Center to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Polsce, które łączy w sobie funkcje handlowe, usługowe oraz rozrywkowe.
Jest to piąte co do wielkości centrum handlowe w kraju, które dysponuje imponującą łączną powierzchnią wynoszącą kilkaset tysięcy metrów kwadratowych. Wśród tej przestrzeni, powierzchnia handlowa zajmuje aż 86 000 m², co czyni je istotnym punktem na mapie zakupowej Katowic. Dodatkowo, w kompleksie znajduje się też część mieszkalna, w tym osiedle Dębowe Tarasy, zajmujące 100 000 m², oraz biura w Silesia Office Towers, które zajmują 60 000 m².
Znajdujące się w sercu Katowic, przy ul. Chorzowskiej 107, centrum to powstało na terenach byłej kopalni węgla kamiennego KWK „Gottwald”. Jego otwarcie miało miejsce 18 listopada 2005 roku, co przyciągnęło tłumy mieszkańców i turystów do tego wielofunkcyjnego obiektu.
Inwestorem centrum była węgierska firma TriGranit Development Corporation, która zrealizowała ten projekt z dużym rozmachem. Właścicielem części handlowej, według stanu na październik 2011 roku, jest firma Immofinanz Group.
Wnętrze
Silesia City Center to niezwykłe miejsce, które łączy w sobie wiele różnorodnych atrakcji. W jego wnętrzu można znaleźć 310 punktów handlowych, w tym sklepy, punkty usługowe, a także kawiarnię i restauracje. Kolejną atrakcją są trzynaste sale kinowe należące do Cinema City, które przyciągają miłośników kina.
Na dachu obiektu urządzony jest ogród, w którym można odpocząć od zgiełku miasta. Dostęp do centrum ułatwiają różnorodne opcje parkingowe. Mamy do dyspozycji parkowanie w strefach A i B, częściowo podziemny parking C, D oraz E, jak i nadziemny parking F. Dodatkowo, parkingi D i F są strzeżone, a dla cyklistów dostępny jest bezpłatny parking.
W obrębie Silesia City Center, na jednym z placów, znanym jako Plac Tropikalny, znajduje się efektowna fontanna, w której woda z jednej dyszy wznosi się na wysokość około 13 metrów. Centrum zostało podzielone na 13 alei, które noszą nazwy miast Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Można tam również znaleźć 8 tematycznych placów, które pełnią rolę stref wypoczynkowych i spotkaniowych.
Sklepy są rozmieszczone wzdłuż alei, których łączna długość przekracza 1 kilometr. Z myślą o nowoczesnych użytkownikach, od stycznia 2007 roku, na terenie Silesia City Center możliwe jest korzystanie z dostępu do sieci internetowej, zarówno na Placu Tropikalnym, jak i w centrum rozrywkowym Fun City.
Na terenie centrum regularnie funkcjonuje odpłatne lodowisko, z pełnym zapleczem, w tym szatniami oraz wypożyczalnią łyżew. W sezonie wiosenno-letnim dostępne są również boiska do siatkówki plażowej i koszykówki, które stanowią doskonałą okazję do aktywnego wypoczynku.
Otoczenie
W centralnej części regionu znajdują się historyczne budynki, które niegdyś były częścią kopalni. Ich odrestaurowanie oraz nadanie nowych funkcji miało na celu zachowanie dziedzictwa kulturowego tego miejsca. Wśród tych budowli wznosi się zabytkowa wieża szybu kopalnianego „Jerzy” (znana także pod niemiecką nazwą „Georg”), która stała się symbolem połączenia przeszłości z przyszłością.
W otoczeniu obiektu zgromadzono także różnorodne eksponaty związane z górnictwem, które mają na celu przypomnienie o tradycjach tego terenu. Nowo odnowiony budynek dawnej kotłowni maszyny wyciągowej, który w późniejszych latach funkcjonował jako basen, obecnie mieści m.in. galerię sztuki Almi Decor oraz biura dyrekcji Silesia City Center.
Dodatkowo, wyjątkowym miejscem w obrębie obiektu jest budynek maszynowni szybu „Jerzy”, w którym znajdziemy kaplicę poświęconą św. Barbarze, patronce górników. Całkowite poświęcenie miało miejsce 3 grudnia 2005 roku.
Rozbudowa i przyszłe plany
W roku 2009 zrealizowano zakończenie budowy osiedla „Dębowe Tarasy”, które stanowi integralną część Silesia City Center. Cała inwestycja zlokalizowana jest w północnej części kompleksu i jest uważana za drugi etap rozbudowy tego nowoczesnego centrum. Budowa Dębowych Tarasów została podzielona na cztery etapy, a docelowo ma powstać łącznie dwanaście budynków mieszkalnych, w tym cztery większe oraz osiem mniejszych. Obecnie zakończono już drugi etap tej inwestycji, a pierwsi lokatorzy wprowadzili się do nowych mieszkań na koniec 2008 roku.
Trzecim etapem rozbudowy jest planowana budowa dwóch wieżowców na obszarze, gdzie kiedyś znajdowały się Pracownicze Ogródki Działkowe Dębianka. Te nowoczesne konstrukcje, znane jako Silesia Towers, będą mieściły biura i mają osiągać wysokość 125 oraz 55 metrów. Niestety, obecnie inwestycja ta jest wstrzymana, co może wpłynąć na dalszy rozwój całego kompleksu.
Na jesieni 2010 roku rozpoczęto prace nad dodatkową powierzchnią o wielkości 20 000 m², w której zlokalizuje się 60 sklepów. Po zakończeniu tej rozszerzonej inwestycji, całkowita powierzchnia Silesia City Center wzrośnie do 86 000 m². Prace nad tym projektem zakończyły się w październiku 2011 roku. Uroczyste otwarcie nowej części SCC miało miejsce 12 października 2011, podczas zamkniętej imprezy VIP-owskiej, na której obecna była Paris Hilton. Zaledwie dzień później, w godzinach popołudniowych, uczestniczyła w oficjalnej imprezie publicznej, co nie tylko zwiększyło zainteresowanie kompleksem, ale także wzbogaciło jego wizerunek w oczach przyszłych gości.
Przypisy
- Silesia City Center: Informacje. www.silesiacitycenter.com.pl. [dostęp 26.12.2022 r.]
- Magiczna rozrywka, czyli lodowisko. silesiacitycenter.com.pl. [dostęp 10.12.2017 r.]
- Michał Bulsa: Ulice i place Katowic. Katowice: Prasa i Książka, 2012 r., s. 54. ISBN 978-83-933-665-8-3.
- Paris Hilton w Polsce! W Katowicach otworzy nową część Silesia City Center! (pol.) www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 12.10.2011 r.]
- Paris Hilton przyjedzie na otwarcie nowej SCC (pol.) www.katowice.gazeta.pl [dostęp 29.09.2011 r.]
- Paris Hilton na otwarciu Silesia City Center! (pol.) www.mmsilesia.pl [dostęp 12.10.2011 r.]
- Fasada nowej Silesia City Center (pol.) www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 12.10.2011 r.]
- Wejście zastępcze do Silesia City Center (pol.) www.katowice.naszemiasto.pl [dostęp 12.10.2011 r.]
- Silesia City Center: Dziennik budowy (pol.) www.silesiacitycenter.com.pl [dostęp 12.10.2011 r.]
- Strona Newsweek.pl. [dostęp 12.10.2011 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki handlowo-usługowe":
Dom pracowniczy kopalni „Kleofas” w Katowicach | Dom Squedera w Katowicach | Spółdzielczy Dom Handlowy „Zenit” | Budynek Łaźni Miejskiej w Katowicach | Libero Katowice | Kantyna w Katowicach-Giszowcu | Gmach przy placu Sejmu Śląskiego 2 | Centrum Handlowe Dąbrówka | Dom Powstańca Śląskiego w Katowicach | Dom Służewca | Konsum w Katowicach-Murckach | Konsum w Katowicach-Giszowcu | Gmach poczty w Katowicach | Delikatesy (Katowice) | 3 Stawy | Księgarnia św. Jacka | Supersam w Katowicach | Spółdzielczy Dom Handlowy „Skarbek” | Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach | Gmach przy alei Korfantego 3 w KatowicachOceń: Silesia City Center