Silesia Star to nowoczesny kompleks biurowy, który znajduje się przy ulicy Uniwersyteckiej 18/20 w Katowicach, w obrębie dzielnicy Śródmieście. Można go opisać jako dwa ośmiokondygnacyjne budynki biurowe, które są ze sobą połączone za pomocą pasażu.
Inwestycja ta została zrealizowana przez wrocławską spółkę deweloperską LC Corp, a za projekt architektoniczny odpowiada warszawska pracownia Kuryłowicz & Associates.
Budowa kompleksu miała charakter dwuetapowy i trwała od sierpnia 2013 roku do lipca 2016 roku. Warto zwrócić uwagę na elewację budynku, która została wykonana z jasnych prefabrykowanych okładzin betonowych, wśród których rozmieszczone są nieregularnie horyzontalne okna w złotych odcieniach.
W obiekcie swoje biura znajdują firmy z różnych sektorów, takich jak sektor finansowy, technologiczny oraz usługowy, co sprawia, że Silesia Star stanowi ważny element katowickiego rynku biurowego.
Położenie
Kompleks Silesia Star znajduje się w Katowicach, przy ulicy Uniwersyteckiej 18/20. Położony jest on w obrębie dzielnicy Śródmieście, co czyni go idealnym miejscem dla osób poszukujących bliskości do centrum miasta. Warto zaznaczyć, że jest to miejsce, które znajduje się w otoczeniu kilku kluczowych punktów, takich jak Drogowa Trasa Średnicowa (w tym aleja W. Roździeńskiego), Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz Muzeum Śląskie w Katowicach.
Dojazd do kilku kluczowych lokalizacji z Silesia Star jest bardzo dogodny. Czas podróży samochodem z tego punktu do stacji kolejowej Katowice to zaledwie około 5 minut, natomiast do autostrady A4 zajmuje to tylko około 8 minut. Dla osób podróżujących samolotem, port lotniczy Katowice w Pyrzowicach znajduje się w odległości około 40 minut jazdy.
Warto również zaznaczyć, że w najbliższej okolicy Silesia Star znajduje się przystanek autobusowy ZTM Katowice Strefa Kultury NOSPR, co ułatwia transport publiczny w regionie.
Historia
Początki realizacji budynku Silesia Star sięgają stycznia 2008 roku, gdy LC Corp, wrocławski deweloper, nabył działkę usytuowaną przy alei W. Roździeńskiego. Zakupiona nieruchomość zdobyta została za kwotę około 80 mln złotych od przedsiębiorstwa Multirondo. Na początku inwestor planował wzniesienie wieżowca przekraczającego 100 metrów wysokości. Już w marcu tego samego roku, LC Corp miało gotowy wstępny projekt na 220-metrowy wieżowiec, opracowany przez pracownię Kuryłowicz & Associates. W czerwcu 2012 roku, zdecydowano się na budowę niższej wersji wieżowca o wysokości 106 metrów oraz przyległej struktury wysokości 36 metrów. Decyzja o modyfikacji koncepcji była odpowiedzią na kryzys gospodarczy, a wniosek o nową budowę został dostarczony do Wydziału Budownictwa Urzędu Miasta Katowice 11 czerwca 2012 roku.
W kwietniu 2013 roku LC Corp uzyskał pozwolenie na budowę nowego, 34-metrowego budynku, którego generalnym wykonawcą została znana warszawska firma Budimex. Umowa dotycząca prac budowlanych została podpisana 23 lipca 2013 roku, a przekazanie placu budowy miało miejsce 1 sierpnia 2013 roku. W początkowych tygodniach prowadzenia prac, skoncentrowano się na przekształceniu licznych instalacji.
W październiku 2013 roku LC Corp ogłosił konkurs na nową nazwę biurowca. W pierwszym etapie inwestor zbierał propozycje, a następnie na podstawie jurorskich wskazówek przeprowadzono głosowanie internetowe. Ostatecznie, najwięcej głosów – 57%, zdobyła nazwa „Silesia Star”, wyprzedzając drugą propozycję „Gemini Center”, która uzyskała 43% głosów. Nowa nazwa została ogłoszona na początku listopada 2013 roku i ma odniesienia do pobliskich osiedli W. Roździeńskiego, potocznie zwanych „Gwiazdami”.
Do połowy grudnia 2013 roku, budynek pierwszej fazy Silesia Star (budynek „A”) był wynajęty w 60%. Prace budowlane na poziomie „0” nadal trwały, a do tego czasu wykonano wszelkie roboty ziemne oraz zrealizowano płytę fundamentową. W maju 2014 roku inwestor w postaci LC Corp podpisał umowę z PKO BP na pożyczkę w wysokości 62 mln złotych, przeznaczoną na sfinansowanie budowy biurowca Silesia Star.
W lipcu 2014 roku zakończono budowę struktury budynku „A”, a na nim trwał montaż ślusarki aluminiowej, izolacji dachu, jak i zakładano instalacje wewnętrzne. W końcowych etapach budowy, prowadzono prace wykończeniowe dotyczące podłóg oraz podziału otwartych przestrzeni na pomieszczenia. Były też ostatnio realizowane prace nad podziemnym parkingiem. Budowa budynku „A” kompleksu Silesia Star została zrealizowana do grudnia 2014 roku, a pierwsi najemcy pojawili się w styczniu 2015 roku.
W kwietniu 2015 roku, do budowy drugiego gmachu Silesia Star (budynek „B”) ponownie wybrano firmę Budimex jako generalnego wykonawcę. Rozpoczęcie budowy nastąpiło w maju 2015 roku. W czerwcu 2016 roku zakończono montaż betonowych okładzin dla biurowca „B”, zarazem trwały prace związane ze stolarstwem okiennym oraz instalacjami wewnętrznymi. Pozwolenie na użytkowanie budynku „B” zostało wydane pod koniec lipca 2016 roku. We wrześniu tego samego roku, w budynku „B” kontynuowano aranżację przestrzeni dla najemców na różnych poziomach. W momencie ogłoszenia postępów, w budynku „A” znajdowały się takie firmy jak: Getin Noble Bank, Getin Leasing, HireRight, Deloitte, Kancelaria GFKK, Olimp oraz InMedio, a wynajęcie budynku „B” osiągnęło już poziom ponad 65%, z planowaną obecnością firmy Mentor Graphics. Całkowite wynagrodzenie dla Generalnego wykonawcy obydwu etapów inwestycji wyniosło 121,4 mln zł netto.
Na początku sierpnia 2018 roku kompleks Silesia Star został wynajęty w 98%, a niecały rok później, zespół obiektów został sprzedany spółce z grupy Globalworth Poland Real Estate, do której także należał wrocławski Retro Office House. Umowa transferowa została podpisana 19 lipca 2019 roku za kwotę wynoszącą 113 mln euro, z czego 54,36 mln euro stanowiła kwota płatna za Silesia Star. W tym okresie, budynek cieszył się dużym zainteresowaniem, będąc wynajętym w 95%, głównie przez przedsiębiorstwa z branż finansowej, technologicznej oraz usługowej, wśród których znajdowały się takie firmy jak: Getin Bank, Mentor Graphics, GFKK i HireRight.
Architektura
Kompleks Silesia Star to imponujące przedsięwzięcie, które obejmuje dwa ośmiopiętrowe biurowce klasy A, połączone ze sobą funkcjonalnym pasażem handlowym. Na dachu tych budynków zaprojektowano wspólny ogród, który stanowi doskonałe miejsce relaksu dla pracowników. Pod budynkami znajduje się przestronny podziemny parking, mogący pomieścić 222 samochody.
Powierzchnia zabudowy tego nowoczesnego kompleksu wynosi 5 262,0 m², a jego kubatura osiąga około 180 000 m³. Powierzchnia użytkowa biurowców to łącznie 27 500 m², gdzie budynek „A” dysponuje 14 000 m², a budynek „B” ma 13 500 m². Całkowita powierzchnia użytkowa całego kompleksu wynosi 37 024 m², a jego wysokość do dachu wynosi 34 m.
Projekt architektoniczny kompleksu powstał w Pracowni Architektury Kuryłowicz & Associates, która pracowała nad nim w latach 2008-2014. Główna projektantka, Ewa Kuryłowicz, współpracowała z zespołem, w którym znaleźli się Marcin Goncikowski, prowadzący I etap, oraz Krzysztof Pydo, odpowiedzialny za II etap projektu. W skład zespołu weszli również Bartosz Świniarski, Ewelina Moszczyńska, oraz Krzysztof Popiel.
Jednym z wyróżniających elementów budynku jest jego jasna elewacja z betonu perforowanego, która kontrastuje z refleksyjnymi złotymi szybami. Elewacja składa się z setek prefabrykowanych okładzin betonowych, które były transportowane na plac budowy i montowane bezpośrednio na budynku. Dzięki zastosowaniu izolacji ścian od wewnątrz, konstrukcyjna warstwa gmachu stała się również elewacją, eliminując konieczność wykorzystania tynku czy innych okładzin. Charakteryzuje się horyzontalną nieregularnością, przy zachowaniu pionowych podziałów lizen okiennych. W budynku zamontowano aż 6 796 okien, z czego 3 245 to okna przezierne.
Wybór materiałów elewacyjnych był podyktowany pragmatyzmem oraz kontekstem lokalizacji budynku, nawiązując do surowego charakteru industrialnych budynków oraz tradycji katowickiego modernizmu. Architektura kompleksu doskonale koresponduje z położonym obok budynkiem CINiBA. W procesie projektowania uwzględniono również kontekst urbanistyczny, tworząc publiczny pasaż, który łączy CINiBA z Silesia Star oraz kładkę nad aleją W. Roździeńskiego w Strefie Kultury.
Wnętrze biurowców zaprojektowano z myślą o funkcjonalności i nowoczesnym stylu, gdzie dominującym materiałem są czarne, matowe płytki klinkierowe oraz glazurowane. Obiekty te zostały wzbogacone o nowoczesne systemy, takie jak BMS, czujniki dymu, instalacje elektryczne i telekomunikacyjne, łącza światłowodowe oraz klimatyzację. W budynkach znajdują się również różnorodne punkty usługowe, klub fitness, strefa gastronomiczna oraz kawiarnie i biura serwisowe.
Przypisy
- Globalworth: Silesia Star. www.globalworth.com. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Urząd Miasta Katowice. [dostęp 21.09.2022 r.]
- a b c d e f Biurowce Silesia Star prawie z kompletem najemców. www.propertynews.pl, 02.08.2018 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- LC Corp sprzedaje biurowce w Katowicach i Wrocławiu. www.urbanity.pl, 12.04.2019 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Silesia Star w portfelu Globalworth. miasto.pro, 19.07.2019 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Hanna Szukalska: Biurowiec Silesia Star w Katowicach. architektura.muratorplus.pl, 28.04.2017 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Tomasz Malkowski: Rekordowa cena za metr ziemi w Katowicach. www.skyscrapercity.com, 21.01.2008 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Rzeczpospolita: Inwestorzy nie mogą budować wież. www.urbanity.pl, 04.03.2008 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Wioleta Niziołek/Echo Miasta: Miliarder Leszek Czarnecki zbuduje podobny wieżowiec w Katowicach?. dziennikzachodni.pl, 25.06.2012 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Gazeta Wyborcza: LC Corp chce postawić wieżowiec w centrum Katowic. www.urbanity.pl, 11.06.2012 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Gazeta Wyborcza: LC Corp coraz bliżej budowy wieżowca w Katowicach. www.urbanity.pl, 30.04.2013 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Gazeta Wyborcza: PKO BP udziela kredytu LC Corp na realizację Silesia Star. www.urbanity.pl, 15.05.2014 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Gazeta Wyborcza: Budowlańcy montują elewację na Silesia Star w Katowicach. www.urbanity.pl, 24.07.2014 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Gazeta Wyborcza: I etap Silesia Star na ukończeniu. www.urbanity.pl, 15.10.2014 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Propertynews.pl: Komercjalizacja kompleksu Silesia Star w Katowicach. www.urbanity.pl, 12.12.2013 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- LC Corp wybrał generalnego wykonawcę biurowca w Katowicach. www.propertynews.pl, 23.07.2013 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- LC Corp/Urbanity.pl: Rusza realizacja projektu przy Roździeńskiego w Katowicach. www.urbanity.pl, 05.08.2013 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- M. Dyszka: Katowice: Rozpoczęła się budowa biurowca LC Corp przy Al. Roździeńskiego. dziennikzachodni.pl, 02.10.2013 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Budimex kończy realizację biurowca z setkami okien. miasto.pro, 01.06.2016 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Gwiezdne bliźniaki gotowe. Mają 6,8 tys. okien. miasto.pro, 31.08.2016 r. [dostęp 21.10.2022 r.]
- Develia: Silesia Star. develia.pl. [dostęp 21.10.2022 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Dawne kasyno oficerskie w Katowicach | Face2Face Business Campus | Dom Prasy Śląskiej | Budynek Azylu Miejskiego w Katowicach | Budynek Dyrekcji Kopalń Księcia Pszczyńskiego | Budynek Starostwa Powiatowego w Katowicach | Gmach Syndykatu Polskich Hut Żelaza | Katowice Business Point | Budynek Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach | Silesia Business Park | Gmach Urzędów Niezespolonych w Katowicach | Siedziba Polskiego Radia Katowice | Gmach Sądu Okręgowego przy ulicy Francuskiej w Katowicach | Gmach Narodowego Banku Polskiego w Katowicach | Gmach Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego w Katowicach | Chorzowska 50 | Budynek przy ulicy Pocztowej 7 w Katowicach | Budynek przy ulicy Bankowej 5 w Katowicach | Budynek Urzędu Miasta Katowice | Biurowce .KTWOceń: Silesia Star