Gmach Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego w Katowicach


Gmach Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego to wyjątkowy budynek biurowy, który znajduje się w Katowicach. Usytuowany jest w znakomitej lokalizacji przy placu Grunwaldzkim, pod numerami 8, 10 i 12, w obrębie malowniczej dzielnicy Koszutka.

Historia tego gmachu sięga początku lat 50. XX wieku, kiedy to został zaprojektowany w stylu konstruktywistycznym przez uznanego architekta Janusza Ballenstedta. Jego unikalna architektura zyskała uznanie i wpisała się w krajobraz urbanistyczny miasta.

Dziś gmach funkcjonuje jako Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki, które jest zarządzane przez spółkę noszącą tę samą nazwę. Co więcej, właścicielem tego obiektu jest Grupa Kapitałowa Polskiego Holdingu Nieruchomości, co świadczy o jego znaczeniu na katowickim rynku nieruchomości.

Historia

Biurowiec zbudowany został w początkowej fazie lat 50. XX wieku, oparty na projekcie Janusza Ballenstedta. Początkowo był on całkowicie zajęty przez Biuro Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego, które zajmowało się architekturą i projektowaniem dla sektora górniczego, koncentrując się na nowych inwestycjach w kopalnie oraz modernizacji już istniejących kompleksów. To z tej instytucji powstała dzisiejsza spółka Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki, specjalizująca się w projektowaniu, kosztorysowaniu oraz nadzorze budowlanym.

W związku z dynamicznym wzrostem liczby pracowników, budynek został powiększony na początku lat 60. XX wieku o dodatkową kondygnację. W późniejszych latach, po północnej stronie gmachu, dobudowano nową część z osobnym wejściem, w której znajdowało się kino. Najpierw funkcjonowało tu kino Elektron, a później zmieniło nazwę na Karbon. Obecnie ten segment jest siedzibą telewizji TVS. W swoim najlepszym okresie biurowiec zatrudniał ponad 3 tys. pracowników, co czyniło go ważnym punktem na mapie Katowic.

W marcu 2012 roku Ministerstwo Skarbu Państwa zdecydowało się na sprzedaż biurowca, oferując go w formie akcji spółki. Z kolei w październiku tego samego roku gmach zmienił swoją nazwę na Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki, kontynuując swoją działalność w nowej formule.

Charakterystyka

Dawniej znany jako gmach Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego, obecnie funkcjonujący jako Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki, został wzniesiony w latach 50. XX wieku według zasad konstruktywizmu. Projekt gmachu opracował Janusz Ballenstedt. Zarządzanie tym obiektem sprawuje spółka Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki, natomiast jego właścicielem jest Grupa Kapitałowa Polski Holding Nieruchomości.

Budowla charakteryzuje się imponującą powierzchnią wynoszącą 17 tys. m², w której znajduje się około 400 pomieszczeń. Gmach składa się z siedmiu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej, przy tym całość jest w pełni podpiwniczona. Jego konstrukcja opiera się na rzędach kolumn, co znacząco umożliwia elastyczność w aranżacji przestrzeni wewnętrznej. W środku są dostępne sale konferencyjne, które pomieszczą 25 osób, a także trzy windy. Przed gmach przystosowano z około 120 miejsc parkingowych.

Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki wykorzystane zostało na biura, działalność handlową, drobne wytwórstwo oraz przestrzenie magazynowe. W roku 2021, w jego wnętrzach działały łącznie 61 przedsiębiorstwa, w tym różne instytucje publiczne. W szczególności, swoją siedzibę w dawnej siedzibie Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego ma:

  • Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach (pl. Grunwaldzki 8-10),
  • Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Zarząd Zlewni w Katowicach (pl. Grunwaldzki 8-10),
  • Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Rada OPZZ Województwa Śląskiego (pl. Grunwaldzki 8-10),
  • Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach. Lokalizacja w Katowicach (pl. Grunwaldzki 8-10),
  • Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Oddział Śląski (pl. Grunwaldzki 8-10),
  • Telewizja TVS (pl. Grunwaldzki 12).

Oprócz wymienionych placówek, Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki stanowi także siedzibę wielu innych firm działających w różnorodnych branżach. W obiekcie znajdują się między innymi biura architektoniczne i projektowe, biuro tłumaczeniowe, a także centrum filmowe.

Przypisy

  1. a b Centrum Biurowe PLAC GRUNWALDZKI. placgrunwaldzki.eu. [dostęp 18.08.2021 r.]
  2. a b c d e Centrum Biurowe Plac Grunwaldzki: O Spółce. cbpg.norddigital.com. [dostęp 18.08.2021 r.]
  3. a b c d e Polski Holding Nieruchomości: Plac Grunwaldzki 8-10. www.phnsa.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  4. a b c d e Katowice: Biurowiec z pl. Grunwaldzkiego wystawiony na sprzedaż. Za 23 mln. dziennikzachodni.pl, 19.03.2012 r. [dostęp 18.08.2021 r.]
  5. M.O.C. ARCHITEKCI: Kontakt. www.mocarch.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  6. CODE DESIGN: Kontakt. codedesign.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  7. Biuro tłumaczeniowe Aurinko: Kontakt. aurinko-tlumaczenia.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  8. ATV GROUP - CENTRUM FILMOWE ATV FILM: Kontakt. atvgroup.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  9. Kontakt. tvs.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  10. Śląski Urząd Celno-Skarbowy w Katowicach - dane teleadresowe. www.slaskie.kas.gov.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  11. Powiatowa Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Katowicach: Kontakt. www.gov.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  12. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach: Kontakt - pozostałe jednostki. gliwice.wody.gov.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  13. Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowyc: Kontakt. www.opzz.org.pl. [dostęp 18.08.2021 r.]
  14. a b c d e MichałM. Bulsa MichałM., Ulice i place Katowic, wyd. trzecie, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka, 2018, s. 255, ISBN 978-83-63780-28-9

Oceń: Gmach Biura Studiów i Projektów Przemysłu Węglowego w Katowicach

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:15