Osiedle im. Jerzego Kukuczki to interesujące miejsce, które znajduje się w Katowicach, w znanej dzielnicy Bogucice. Powstało ono w okresie lat 80. XX wieku, w lokalizacji, która kiedyś słynęła z fińskich domów. Nowoczesne osiedle zostało zrealizowane w obrębie ulic: W. Wróblewskiego, Podhalańskiej oraz alei W. Roździeńskiego.
Projekt architektoniczny tego osiedla stworzyli Adam Śleziak oraz Andrzej Trybuś. Całość jest obecnie zarządzana przez Katowicką Spółdzielnię Mieszkaniową, która dba o odpowiednie standardy życia mieszkańców.
Nazwa osiedla została przypisana na cześć Jerzego Kukuczki, himalaisty, który przyszedł na świat właśnie w Bogucicach. Jego osiągnięcia w dziedzinie wspinaczki górskiej są znane na całym świecie i czynią go postacią godną upamiętnienia w swojej rodzinnej okolicy.
Historia
Osiedle, które obecnie znamy, ma swoje korzenie w obszarze dawnych kolonii fińskich, gdzie w 1948 roku oddano do użytku domki, zrealizowane przez kopalnię „Katowice”. Usytuowane poza zwartą zabudową Bogucic, częściowo powstały na nieużytkach. Całość składała się z 250 domów, które były otoczone ogródkami. Uroczystość otwarcia zaszczycili swoją obecnością prezydent Bolesław Bierut oraz premier Edward Osóbka-Morawski. Niestety, w latach 80. XX wieku budynki te musiały ustąpić miejsca nowemu osiedlu, które wykonano w technologii wielkiej płyty – ostatnie domki zostały rozebrane pod koniec tej dekady.
Nowe osiedle zostało zaprojektowane przez architektów: Adama Śleziaka oraz Andrzeja Trybuśa. Ich zamierzeniem było wkomponowanie zabudowy w istniejącą zieleń, co miało sprawić, że wielokondygnacyjne budynki nie będą przytłaczać mieszkańców. Prace budowlane rozpoczęły się w 1977 roku, a pierwsze bloki powstały przy ulicy W. Wróblewskiego 34. W kolejnych latach zrealizowano domy w różnych lokalizacjach, w tym w rejonie ulicy Wrocławskiej, Sandomierskiej i Łużyckiej, czy też Karpackiej. Ostatnie budowy zakończono przy ulicach Podhalańskiej i Kurpiowskiej w latach 1985–1986. W 1987 roku oddano do użytku bloki na ulicy Lubuskiej, a dwa lata później na Kujawskiej. W międzyczasie, w latach 1982–1983, wybudowano przy ulicy Morawskiej dom zborowy dla Chrześcijan Baptystów, zaprojektowany przez zespół architektów pod kierunkiem Adama Śleziaka.
W 1989 roku, w związku z tragiczną śmiercią himalaisty i rodaka z Bogucic, Jerzego Kukuczki, osiedle otrzymało jego imię. W miarę jak nowe rodziny zaczęły wprowadzać się do nowego osiedla, zauważono potrzebę budowy nowej szkoły, z uwagi na przepełnienie sąsiedniej Szkoły Podstawowej nr 13. Na wniosek Rady Osiedla im. Jerzego Kukuczki oraz władz Katowic, rozpoczęto budowę nowej placówki edukacyjnej. Do wiosny 1991 roku zrealizowano sześć z dziesięciu przewidzianych segmentów szkoły. Z powodu trudności finansowych odłożono w czasie otwarcie pozostałych części budynku. Wreszcie, nauczanie w Szkole Podstawowej nr 40 zainaugurowano 1 września 1991 roku, a wówczas do szkoły uczęszczały dzieci z klas I–III.
W styczniu 2013 roku na osiedlu miała miejsce inauguracja działalności Grupy Inicjatywa–Osiedle Kukuczki, która z pewnością wzbogaca życie lokalnej społeczności.
Charakterystyka
Osiedle im. Jerzego Kukuczki zlokalizowane jest w sercu Katowic, konkretnie na terenie dzielnicy Bogucice. Obszar osiedla rozciąga się w rejonie ulic takich jak W. Wróblewskiego, Podhalańskiej oraz alei W. Roździeńskiego. Zarządzane jest przez Administrację Osiedla im. J. Kukuczki, która podlega Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Osiedle składa się z 22 budynków, które są pięcio- oraz jedenastokondygnacyjne. Oferują one łącznie 1656 lokali mieszkalnych, zajmujących powierzchnię użytkową wynoszącą 99 940,84 m² oraz 64 lokale użytkowe o wielkości 4174,45 m². Na dzień kwietnia 2020 roku w osiedlu zamieszkiwało 3457 mieszkańców. Dodatkowo, osiedle dysponuje swoją Radą Osiedla.
W obszarze J. Kukuczki, przy ulicy Słowiańskiej 1, znajduje się Szkoła Podstawowa nr 40 im. J. Kukuczki. Z danych z września 2020 roku wynika, że w placówce zatrudnionych było 21 nauczycieli, a liczba uczniów wynosiła 91. W tym samym budynku znajduje się także Filia nr 22 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Katowicach.
W bliskim sąsiedztwie szkoły ulokowane są dwa przedszkola: Miejskie Przedszkole nr 49 im. Siedmiu Krasnoludków (ul. Puławska 9) oraz Miejskie Przedszkole nr 97 (ul. Wiślana 9).
Osiedle J. Kukuczki zapewnia mieszkańcom dwa place zabaw oraz dwa boiska sportowe. Warto również wspomnieć, że przy ulicy Sandomierskiej 9 działa Klub Spółdzielczy KSM „Juvenia”, który organizuje różnorodne wydarzenia oraz imprezy dla dzieci i dorosłych. Istnieje także aktywna Grupa Inicjatywa–Osiedle Kukuczki, której celem jest poprawa warunków życia oraz integracja mieszkańców. Grupa ta ma na swoim koncie organizację wydarzeń kulturalnych, takich jak Dzień Sąsiada.
Transport zbiorowy z osiedla zapewniają autobusy, które kursują na zlecenie Zarządu Transportu Metropolitalnego. Na terenie osiedla znajdują się trzy przystanki autobusowe: Osiedle Kukuczki Podhalańska, Osiedle Kukuczki Sandomierska oraz Osiedle Kukuczki Wrocławska, obsługiwane przez autobusy trzech linii: 70, 177 oraz 600. Wspomniane linie łączą osiedle z innymi częściami Katowic, takimi jak Dąbrówka Mała, Koszutka, Szopienice, Śródmieście, Załęże oraz Zawodzie.
Rzymskokatoliccy mieszkańcy osiedla J. Kukuczki należą do bogucickiej parafii św. Szczepana. Na terenie osiedla, przy ulicy Morawskiej 10, znajduje się również placówka I Zboru Chrześcijan Baptystów w Katowicach.
Przypisy
- Korzenie Katowic: Osiedle domków fińskich i imienia Jerzego Kukuczki. student.agh.edu.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Katowickie Budynki. katowickiebudynki.eu. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Antoni Steuer: Leksykon bogucki. K. mhk.katowice.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 40 im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: Historia Szkoły. gimnazjum10.nazwa.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Fundacja im. Stefana Batorego: Inicjatywa - Osiedle Kukuczki. www.maszglos.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa: Administracja Osiedla im. J. Kukuczki. /www.ksm.katowice.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Szkoła Podstawowa nr 40 im. Jerzego Kukuczki w Katowicach: INFORMACJE PODSTAWOWE, KONTAKT. gimnazjum10.nazwa.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Miejska Biblioteka Publiczna w Katowicach: Filia nr 22. mbp.katowice.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Miejskie Przedszkole nr 49 im. Siedmiu Krasnoludków w Katowicach: Kontakt. p49katowice.edupage.org. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Miejskie Przedszkole nr 97 w Katowicach: Kontakt. mp97.katowice.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa: JUVENIA - os. im. J. Kukuczki. www.ksm.katowice.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- D. Frost: Sobota to będzie Dzień Sąsiada na osiedlu im. Jerzego Kukuczki w Katowicach – Bogucicach. www.infokatowice.pl, 19.09.2014 r. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Zarząd Transportu Metropolitalnego: Rozkład jazdy ZTM. rj.metropoliaztm.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
- Kościół Chrześcijan Baptystów w RP. Pierwszy Zbór w Katowicach (100 lecie). www.baptysci.katowice.pl. [dostęp 18.06.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Osiedla":
Osiedle Paderewskiego (Katowice) | Osiedle Ptasie (Katowice) | Osiedle Rolna | Osiedle Targowisko | Sadyba (Katowice) | Siągarnia | Zaopusta | Kuźnica Bogucka | Hamerla | Giszowiec | Osiedle Koszutka | Osiedle Kolonia Mościckiego | Osiedle Janasa-Ondraszka | Osiedle Franciszkańskie | Osiedle Akademickie (Katowice) | Osiedle Bażantowo | Kolonia Zuzanny | Kolonia urzędnicza kopalni „Wujek” | Kolonia Hegenscheidta | Huta ArnoldOceń: Osiedle Kukuczki