W sercu Katowic znajduje się Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego, która jest częścią Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara. Szkoła ta stanowi unikalne połączenie kształcenia muzycznego oraz ogólnokształcącego, co sprawia, że jest doskonałym miejscem dla młodych artystów, pragnących rozwijać swoje zdolności w obydwu dziedzinach.
Szkoła zlokalizowana jest na Osiedlu Tysiąclecia, przy ulicy Ułańskiej 7b, co zapewnia jej dogodne połączenia komunikacyjne oraz przyjemne otoczenie sprzyjające nauce. Uczniowie mają możliwość korzystania z doskonałych warunków do nauki oraz rozwijania swoich pasji muzycznych w inspirującym środowisku.
Historia
Początki działalności placówki mają swoje źródła w roku 1937, kiedy to wojewoda śląski podjął decyzję o utworzeniu w ramach Śląskiego Konserwatorium Muzycznego w Katowicach dwuletniego Liceum Muzycznego. Była to pierwsza tego typu szkoła w Polsce. Jej założycielem oraz pierwszym dyrektorem, który piastował to stanowisko w latach 1937–1939, został profesor Faustyn Kulczycki.
W maju 1939 roku, 11 uczniów złożyło egzamin dojrzałości jako pierwsi absolwenci Liceum. Po II wojnie światowej, szkoła wznowiła swoją działalność w marcu 1945 roku, przyjmując nazwę Państwowe Gimnazjum i Liceum Muzyczne. W 1949 roku przekształciła się w 5-letnie Liceum Muzyczne, które w 1960 roku otrzymało imię znakomitego kompozytora, Karola Szymanowskiego.
W wyniku licznych zmian w strukturze szkolnictwa muzycznego w Polsce, nazwa oraz organizacja szkoły były kilkukrotnie zmieniane. Od 1999 roku, edukacja w tej instytucji trwa przez 6 lat i funkcjonuje jako Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego, będąca częścią większej placówki, czyli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Katowicach. Od 2014 roku nosi ona imię wybitnego kompozytora Wojciecha Kilara.
Siedziba
Historia siedziby uczelni wiąże się z neogotyckim gmach przy ul. Wojewódzkiej 33, który był pierwszym domem zarówno dla szkoły, jak i dla internatu. W przeszłości mieściło się tam katowickie Konserwatorium Muzyczne, późniejsze Państwowa Wyższa Szkoła Muzyczna, obecnie znana jako Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego. Na początku działalności, szkoła używała tylko parteru oraz sutereny tego budynku, ale z biegiem lat dobudowano również barak obok głównego gmachu.
W latach 90. XX wieku, po intensywnych staraniach, rozpoczęto budowę Zespołu Szkół Artystycznych w Katowicach, który obejmował zarówno Państwową Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną II stopnia, jak i Zespół Szkół Plastycznych. Nowa siedziba zlokalizowana była na osiedlu Tysiąclecia przy ul. Ułańskiej 7. W 1999 roku budowa została zakończona, a szkoła z dumą przeniosła się do nowoczesnego obiektu, co stanowiło ważny krok w jej rozwoju.
Struktura szkoły
W 1994 roku Państwowe Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego połączyło swoje siły z 6-letnią Państwową Podstawową Szkołą Muzyczną im. Stanisława Moniuszki, tworząc Zespół Państwowych Szkół Muzycznych, który jest obecnie kierowany przez dyrektora liceum. Od tego momentu instytucja ta przyjęła nazwę Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia. W jej ramach kształcenie trwa sześć lat, gdzie program edukacji ogólnokształcącej został podzielony na klasy 7 i 8 szkoły podstawowej oraz cztery lata liceum ogólnokształcącego.
W szkole realizowany jest program edukacji muzycznej, który jest zorganizowany w poniższych sekcjach:
- przedmiotów ogólnomuzycznych,
- fortepianu, akordeonu i organów,
- instrumentów smyczkowych, gitary klasycznej i harfy,
- instrumentów dętych i perkusji,
- rytmiki, chóru i orkiestry.
Dyrektorzy i kadra pedagogiczna
Kadra pedagogiczna
W gronie nauczycieli pracujących w szkole znajdują się wielcy artyści, tacy jak soliści, nauczyciele akademiccy, muzycy kameralni oraz orkiestraliści. Większość z nich związana jest z prestiżowymi instytucjami, jak Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia oraz Filharmonia Śląska. Co więcej, w ostatnich latach w kadry pedagogiczne wkomponowuje się coraz więcej absolwentów tej szkoły, co znacząco podnosi jakość nauczania.
Dyrektorzy szkoły
- Faustyn Kulczycki (1937-1939),
- Józef Powroźniak (1945-1951),
- Marcin Szeligiewicz (1951-1962),
- Felicja Kisielińska (1962-1963),
- Franciszek Janicki (1963-1964),
- Aleksander Warykiewicz (1964-1989),
- Jerzy Sieczka (1989-2007),
- Stanisław Maliszewski (2007-2012),
- Bernadeta Stańczyk (od 2012).
Zasłużeni nauczyciele
- Wiktor Gadziński (1950-1962).
Działalność i osiągnięcia
Od 1945 roku szkoła muzyczna w Katowicach zyskała szczególne miejsce w sercach swojej społeczności dzięki dorocznym koncertom. W tych wystąpieniach biorą udział zespoły oraz wyjątkowi uczniowie klas maturalnych, którzy od 1975 roku mają zaszczyt występować z Orkiestrą Filharmonii Śląskiej.
Warto podkreślić również jedną z kluczowych inicjatyw jakie organizuje szkoła, a mianowicie Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski Patri Patriae, który odbywa się od 1991 roku. Jest on skierowany do uczniów średnich szkół muzycznych oraz młodych kompozytorów. Celem konkursu jest uczczenie pontyfikatu, a obecnie pamięci Jana Pawła II. Od piątej edycji konkurs zyskał zasięg międzynarodowy, co tylko podkreśla jego rosnącą popularność i znaczenie w środowisku muzycznym.
W 2007 roku, w odpowiedzi na potrzebę wspierania młodych artystów, powstało Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Muzycznego w Katowicach. Organizacja ta angażuje się w rozwój artystyczny uczniów oraz wspiera działalność szkoły, co wpływa na jej dalszy rozwój i prestiż.
Absolwenci
Do roku 2012 Liceum Muzyczne w Katowicach może poszczycić się ponad 2500 absolwentami. Wśród nich znajdują się utalentowani artyści ekstraordynaryznego formatu, w tym soliści, kompozytorzy, pedagodzy i muzycy orkiestrowi. W gronie tym wyróżniają się m.in.: Tadeusz Żmudziński (absolwent z roku 1946), Lidia Kozubek (1948), Kazimierz Kord (1949), Witold Szalonek (1949), Józef Świder (1949), Wojciech Kilar (1950), Jadwiga Romańska (1950) oraz Zdzisław Szostak (1950).
Dodatkowo, grono absolwentów wzbogacają nazwiska takich osobistości jak: Józef Bok (1950), Kazimierz Michalik (1951), Napoleon Siess (1951), Krystyna Szostek-Radkowa (1952), Tadeusz Strugała (1953), Kazimierz Morski (1957), Jerzy Sulikowski (1958) oraz Edward Bogusławski (1959).
W dalszych latach szkołę ukończyli również: Aleksander Glinkowski (1960), Piotr Szalsza (1961), Andrzej Grabiec (1967), Eugeniusz Knapik (1970), Aleksander Lasoń (1970) i Aureli Błaszczok (1974).
Wśród bardziej współczesnych absolwentów znajdują się m.in.: Adam Rozlach (1975), Krystian Zimerman (1975), Grzegorz Olkiewicz (1978), Stanisław Sojka (1978), Tadeusz Wicherek (1979), Marcin Pospieszalski (1982), Ewa Kupiec (1983), Roland Orlik (1984), Arkadiusz Tesarczyk (1984), Beata Warykiewicz-Siwy (1984), Bogusław Furtok (1986), Anna Górecka (1986) oraz Adam Taubitz (1986).
Duże uznanie zdobyli również: Sławomir Grenda (1987), Magdalena Lisak (1989), Anna Tyka (1992), Szymon Krzeszowiec (1993), Andrzej Otremba (1994), Dominik Połoński (1996), Hubert Salwarowski (1997), Piotr Banasik (2001) oraz Aleksander Gabryś (1993).
Warto podkreślić, że od 2005 roku społeczność szkolna przyznaje statuetkę Summa cum laude (Z najwyższą pochwałą) dla najbardziej wyróżniających się absolwentów. Do tej pory to zaszczytne wyróżnienie otrzymali: Krystian Zimerman, Wojciech Kilar, Aleksander Warykiewicz, Tadeusz Strugała oraz Piotr Szalsza.
Zespoły szkolne
Chór żeński POSM II St. Im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Chór żeński, który funkcjonuje w ramach Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej, ma swoją historię sięgającą roku 1945. Początkowo był to zespół mieszany, jednak od 1964 roku chór działa pod szyldem żeńskim. Przez dekady chór prowadziło wielu utalentowanych dyrygentów, w tym Karola Stryję, Józefa Klimanka, Edmunda Kajdasza oraz Franciszka Janickiego, a także Jana Wojtachę. Od 1981 roku jego dyrygentem jest Mirosława Knapik.
Zespół odniósł wiele sukcesów, dając występy nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Uczestniczył w licznych festiwalach, konkursach oraz przesłuchaniach, zdobywając szereg nagród i wyróżnień. Warto podkreślić, że chór brał udział w prestiżowych koncertach o międzynarodowym zasięgu i dokonał wielu prawykonań polskiej muzyki współczesnej. Chór współpracuje z Filharmonią Śląską w Katowicach, a jego dorobek artystyczny obejmuje także nagrania fonograficzne, radiowe oraz telewizyjne.
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego
Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna nosząca imię legendarnego kompozytora Karola Szymanowskiego została założona w 1945 roku przez Karola Stryję. Obecnie w jej skład wchodzą uczniowie szkoły, którzy są uczniami klas od III do VI. Zespół przyjął nazwę znanego kompozytora 29 marca 1997 roku, w ramach obchodów 60. rocznicy jego śmierci.
Po odejściu Karola Stryji, orkiestra była prowadzona przez znakomitych dyrygentów, w tym Czesława Orsztynowicza, Napoleona Siessa, Zdzisława Szostaka, Renarda Czajkowskiego oraz Aleksandra Warykiewicza. W kolejnych latach dyrygentem był Sławomir Chrzanowski, a od 2015 do 2020 roku orkiestrę prowadził Maciej Tomasiewicz. Obecnie jej dyrygentem jest Wojciech Wantulok.
Orkiestra odbyła wiele koncertów, zarówno w kraju, jak i za granicą, występując m.in. w Filharmonii Narodowej oraz w Teatrze Wielkim. W jej historii gościły także wybitne postacie, takie jak Jerzy Maksymiuk, Marek Pijarowski, Jerzy Salwarowski i Massimiliano Caldi. Orkiestra zrealizowała także kilka płyt kompaktowych oraz mnóstwo audycji radiowych i telewizyjnych.
Inne zespoły
W strukturze szkoły funkcjonuje wiele zespołów muzycznych, do których należą: chór męski, chór dziewczęcy dla klas I i II, orkiestra smyczkowa, orkiestra dęta, a także wiele sekcyjnych i między-sekcyjnych zespołów kameralnych. Wśród nich można wymienić kwartet klarnetowy oraz kwintet dęty. Szkoła wspiera rozwój talentów muzycznych swoich uczniów, oferując szeroki wachlarz możliwości artystycznych.
Przypisy
- MariaM. Sojka MariaM., ZPSM-Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia w Katowicach [online], www.facebook.com [dostęp 06.11.2019 r.]
- Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara: Absolwenci. [dostęp 05.12.2014 r.]
- Stowarzyszenie Absolwentów i Sympatyków Liceum Muzycznego w Katowicach. stowplm.pl. [dostęp 05.12.2014 r.]
- Zespół Państwowych Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara: Zespoły. 2st.zpsm.edu.pl. [dostęp 05.12.2014 r.]
- Polskie Centrum Informacji Muzycznej: Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski „Patri Patriae”. [dostęp 05.12.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach | SMS PZHL Katowice | Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | Szkoła Policji w Katowicach | Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe | Technikum nr 8 w Katowicach | V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Katowicach | VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Katowicach | VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach | Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach | IX Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Katowicach | IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w Katowicach | III Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Katowicach | II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Katowicach | Budynek szkoły katolickiej w Katowicach-Giszowcu | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach-Giszowcu | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach | Budynek Miejskiego Przedszkola nr 39 w Katowicach | Budynek III Liceum Ogólnokształcącego w KatowicachOceń: Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach