VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach, które jest znane także jako liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi, ma bogatą historię sięgającą czasów, gdy funkcjonowało pod nazwiskiem swojego wcześniejszego patrona, Wilhelma Piecka. Szkoła, stworzona w latach 1955–1965, nosiła nazwę Liceum Ogólnokształcące im. Wilhelma Piecka w Katowicach. W okresie od 1965 do 1990 roku również była znana pod tą samą nazwą, a następnie, od 1990 do 1995 roku, jej nazwa uległa zmianie na VIII Liceum Ogólnokształcące w Katowicach.
Według Ogólnopolskiego Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych z 2009 roku, ta prestiżowa placówka edukacyjna zajmowała pierwszy miejsce wśród szkół tego typu w Katowicach. Szkoła ta nie tylko przyczynia się do kształcenia młodzieży, ale również działa jako ważny ośrodek kultury i edukacji na lokalnym poziomie.
Budynek
Historia budynku, w którym obecnie znajduje się VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie, sięga aż do 14 września 1871 roku. To właśnie w tym dniu miasto zakupiło od porucznikowej Valeski von Thiele-Winckler teren o powierzchni 2 morgów i 31 rut kwadratowych, aby zrealizować plan budowy gimnazjum, płacąc za niego jedynie symboliczną kwotę 50 talarów. Warto zaznaczyć, że porucznik Thiele-Winckler przekazała również dotację w wysokości 2000 talarów na urządzenie pracowni fizycznej.
Budowa części budynku szkolnego, która była realizowana kosztem 144 420 talarów, została zakończona w dniu 19 stycznia 1874 roku, kiedy to oddano ją do użytku. Ostateczne prace nad budynkiem zakończono 22 marca 1875 roku. Obecnie VIII LO znajduje się na rogu ulic 3 maja oraz Juliusza Słowackiego.
Budynek, w którym umiejscowione jest liceum, charakteryzuje się dwiema klatkami schodowymi: jedna z nich ma dwa piętra, a druga cztery, co sprzyja efektywnemu rozkładowi przestrzennemu. Jego imponująca historia oraz architektura dodają mu niepowtarzalnego charakteru.
Znani absolwenci
Wśród znakomitych absolwentów VIII Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach można wymienić wiele uznanych postaci. Wśród nich znajduje się Krzysztof Apt, uznany twórca, oraz Maciej Cieśla, znany z pracy z innymi językami. Kolejną niezwykle interesującą osobą jest Piotr Fuglewicz, a także Tadeusz Szymon Gaździk, który wyróżniał się talentem w swojej dziedzinie.
Wielkim autorytetem w świecie nauki był Kurt Goldstein, którego prace miały znaczący wpływ na rozwój psychologii. Do grona znanych absolwentów należy również Anna Guzik, Joanna Horodyńska, oraz Jerzy Illg, który przyczynił się do rozwoju swojej społeczności. Nie sposób pominąć Bożydara Iwanowa czy Agnieszkę Krukównę, które również zapisali się w historii szkoły.
Wśród istotnych postaci nie można zapomnieć o Irenie Kuźmickiej, Feliksie Netz, oraz Sławomirze Skrzypku. Kolejnym absolwentem był Konstanty Wolny, który również wniósł swój wkład w historię placówki. Warto wspomnieć także o Barbarze Chyrowicz, która zyskała uznanie w swoim fachu.
Na tle tych niezwykłych osobistości toczy się wieczny spór między liceum im. A. Mickiewicza a Marii Skłodowskiej-Curie, dotyczący prawdy o tym, który z absolwentów jest związany z Wojciechem Korfantym. Otóż Korfanty został relegowany w 1895 roku z klasy maturalnej z powodu utworzenia siedmioosobowego kółka narodowego w szkole, gdzie jednym z jego członków był Konstanty Wolny. Wyjątkowe były jego wystąpienia w języku polskim skierowane do robotników, co doprowadziło do starć z administracją.
Pięć lat później gimnazjum przeniosło się na ul. A. Mickiewicza, jednak Korfanty uczęszczał do szkoły w budynku przy ówczesnej Grundmannstrasse, obecnie 3 Maja. Historia jego relegacji jest nieco zawiła, ponieważ Korfanty spędził tam już dziesiąty rok w siedmioletniej szkole, co sugeruje możliwe problemy wychowawcze w szkole, a nie jedynie „polityczny spisek”. Mimo to, w późniejszych latach wspominał z szacunkiem dyrektora gimnazjum, który okazał mu przychylność, a ostatecznie umożliwiono mu eksternistyczne zakończenie nauki.
Przypisy
- Michał Smolorz "Nieświęty śląski święty", Polityka, 10.08.2009 r.
- Jan F. Lewandowski: Wojciech Korfanty. Katowice: VIDEOGRAF II, 2009 r.
- Portal edukacyjny Perspektywy [online], perspektywy.pl [dostęp 27.11.2017 r.]
- komentarz do artykułu w MM Silesia
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach | XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach | XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach | Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach | Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach | Budynek III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach | Budynek Miejskiego Przedszkola nr 39 w Katowicach | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach-Giszowcu | Budynek szkoły katolickiej w Katowicach-Giszowcu | VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach | VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Katowicach | V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Katowicach | Technikum nr 8 w Katowicach | Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe | Szkoła Policji w Katowicach | Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | SMS PZHL Katowice | Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach | Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w KatowicachOceń: VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach