UWAGA! Dołącz do nowej grupy Katowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kamienica przy ulicy Wita Stwosza 3 w Katowicach


Omawiana kamienica przyulicy Wita Stwosza 3 to niezwykle interesujący przykład architektury, znajdujący się w sercu Śródmieścia Katowic. Jest to zabytkowy budynek, który został oddany do użytku w 1910 roku, co czyni go istotnym elementem lokalnego dziedzictwa kulturowego.

Styl architektoniczny tej kamienicy nawiązuje do wczesnego modernizmu, wzbogaconego o niektóre cechy secesji, co czyni ją wyjątkową w kontekście ówczesnej architektury. Projektantem tej niezwykłej budowli był najprawdopodobniej Hugo Weissenberg, którego prace były związane z nowoczesnymi tendencjami w budownictwie wczesnego XX wieku.

Historia

Kamienica, o której mowa, została wzniesiona w 1910 roku, a jej projekt najprawdopodobniej stworzył Hugo Weissenberg w 1908 roku. Początkowo obiekt pełnił funkcję mieszkalną, jednak w miarę upływu lat przeszedł proces przekształcenia w budynek biurowy. W 1935 roku, właścicielem tej nieruchomości był S. Chohermann, a wówczas mieszkały tam m.in. rodziny utytułowanych urzędników, kupców, a także dyrektora, lekarza, adwokata i inżyniera. W obiekcie funkcjonowała również firma „Polrat”.

W dniu 31 maja 1995 roku kamienica została wpisana do rejestru zabytków, a jej właścicielem był wówczas Edgar Hilton. Następnie, w czerwcu 2011 roku, budynek przeszedł generalną renowację oraz modernizację, która obejmowała m.in. modernizację systemów instalacji. Pod koniec 2013 roku kamienica, wcześniej będąca w posiadaniu spółki Polimex-Mostostal, została sprzedana spółce Molina za kwotę 7,38 mln złotych. W okresie, w którym Polimex był właścicielem, w budynku mieściły się biura tej firmy.

Według danych z końca sierpnia 2022 roku, w systemie REGON funkcjonowały trzy przedsiębiorstwa z siedzibą przy ulicy Wita Stwosza 3. Wśród tych podmiotów znajdowała się także wspólnota mieszkaniowa, a w tym czasie działały tam m.in. hostel oraz firma zajmująca się szkoleniami.

Charakterystyka

Kamienica zlokalizowana przy ulicy Wita Stwosza 3, w obrębie dzielnicy Śródmieście, otoczona jest od strony zachodniej zwartym zabudowaniem. W sąsiedztwie znajduje się także plac Andrzeja. W tylnej części budynku ulokowane jest małe patio, zamknięte solidnym murowanym ogrodzeniem.

Obiekt został zaprojektowany na planie prostokąta, reprezentując wczesny modernizm z akcentami secesji. Jego konstrukcja murowana wzbogacona jest elementami żelbetowymi, a dach stanowi dwuspadowa powłoka pokryta dachówką ceramiczną. Całkowita powierzchnia użytkowa kamienicy wynosi 1817 m², natomiast powierzchnia zabudowy to 340 m². Budynek ma łącznie sześć kondygnacji nadziemnych oraz podpiwniczenie.

Fasada budynku tynkowana jest, a w strefie parteru ściany pokryte są cegłą klinkierową o wątku główkowym. Charakteryzuje się asymetrią, w dolnej części posiada ośmioosiową strukturę, podczas gdy na wyższych piętrach układ jest siedmioosiowy. Wyraziste centralne osie elewacji wyróżniają się zmienną szerokością, zakończone są stylowym trójkątnym szczytem. Wszystkie okna w fasadzie mają prostokątny kształt, z wyjątkiem jednego – znajdującego się w parterowej osi od strony południowej – zamkniętego łukiem odcinkowym.

Interesujący trójboczny wykusz, sięgający od pierwszej do trzeciej kondygnacji, znajduje się w drugiej osi fasady od południa, a zwieńczony jest balkonem. Z kolei od północnej strony, na drugiej, trzeciej i czwartej kondygnacji, znalazły się przestronne loggie.

Bardzo dekoracyjny fronton w skrajnej osi północnej bogato zdobiony jest secesyjnymi motywami roślinnymi w sztukaterii, a elewacja tylna jest symetryczna w układzie czteroosiowym. Klatka schodowa, umieszczona w drugiej osi od południa, ma postać wykuszu i jest wyposażona w okna z prostą dekoracją witrażową. W obrębie tej klatki schodowej znajdują się schody dwutraktowe, które wyposażone są w drewniane poręcze oraz metalowe balustrady.

Wnętrze kamienicy, z murowanymi ścianami z cegły ceramicznej, wykończone jest na standard biurowy. Podłogi w pomieszczeniach pokryte są płytkami ceramicznymi oraz wykładzinami dywanowymi. Sufity w części są podwieszane.

Kamienica wyposażona jest w istotne instalacje, takie jak elektroenergetyczna, gazowa, wodno-kanalizacyjna oraz sieć centralnego ogrzewania. Co więcej, budynek został poddany ochronie jako zabytkiem, wpisując go do rejestru pod numerem A/1608/95. Ochroną objęty jest cały obiekt, który figuruje również w gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice. Na podstawie przepisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z dnia 28 maja 2014 roku, ustalono także strefę ochrony konserwatorskiej, w której uwzględniono między innymi tę kamienicę.

Przypisy

  1. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 27.11.2023 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 02.12.2023 r.]
  2. a b c d e f g h i Narodowy Instytut Dziedzictwa: Karta ewidencyjna zabytku nieruchomego. Katowice ul. Wita Stwosza 3. zabytek.pl, marzec 2014 r. [dostęp 28.08.2022 r.]
  3. a b c d Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Urząd Miasta Katowice. [dostęp 28.08.2022 r.]
  4. Przemysław Jedlecki: Kamienica w centrum miasta sprzedana za 7,3 mln zł. katowice.wyborcza.pl, 23.12.2013 r. [dostęp 29.08.2022 r.]
  5. Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r., Katowice: Dr. E. Kwaśnik, 1935 r., s. 145.
  6. a b c Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. wkz.katowice.pl. [dostęp 28.08.2022 r.]
  7. a b c Narodowy Instytut Dziedzictwa: Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Województwo śląskie. nid.pl. [dostęp 28.08.2022 r.]
  8. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. Główny Urząd Statystyczny. [dostęp 28.08.2022 r.]
  9. Hostel Wita Stwosza 3. meteor-turystyka.pl. [dostęp 29.08.2022 r.]
  10. STREFA ROZWOJU - Szkoła Atut. szkolaatut.pl. [dostęp 29.08.2022 r.]
  11. Urząd Miasta Katowice: Gminna ewidencja zabytków. Wyszukiwanie Zabytku Nieruchomego. bip.katowice.eu. [dostęp 28.08.2022 r.]

Oceń: Kamienica przy ulicy Wita Stwosza 3 w Katowicach

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:17