Kamienica przy ulicy Warszawskiej 5 w Katowicach


Kamienica położona przy ulicy Warszawskiej 5 w Katowicach to nie tylko budynek mieszkalno-handlowy, ale również istotny element architektury Śródmieścia tego miasta. Została zbudowana w 1890 roku w stylu historyzmu, który można również określić jako eklektyzm z wyraźnymi wpływami neobarokowymi, dzięki staraniom projektanta Arthura Hauslera.

Nieustannie przekształcana, kamienica była rozbudowywana i modernizowana przez kolejne lata. W 1891 roku powstała tylna oficyna, zaprojektowana przez Paula Frantziocha, a w 1898 roku dokonano przebudowy parteru. Dodatkowo, w 1900 roku, nadbudowano oficynę tylną według projektu Antona Zimmermanna. W 1926 roku budynek zyskał nowe balkony, które stworzono dzięki pomysłowości Jana Widucha.

W okresie międzywojennym kamienica ta gościła konsulat węgierski. Była również lokalem dla popularnej kawiarni „Otto”, będącej w rękach Liboriusa Otto, której wnętrza zdobiły kryształowe żyrandole, mahoniowa boazeria i eleganckie marmurowe stoliki. W latach dwudziestych XX wieku nowym właścicielem został Stanisław Beszczyński, natomiast po zakończeniu II wojny światowej, restauracja przeszła w ręce państwowe i zmieniła nazwę na „Kryształowa”. Była to popularna przestrzeń spotkań dla osób starszego pokolenia w latach 80. XX wieku.

Warto również wspomnieć, że w kamienicy tej bywała Pola Gojawiczyńska w trakcie jej pobytu w Katowicach. Dodatkowo, budynek przez pewien czas funkcjonował jako Siedziba Okręgu Śląskiego ZPAF-u.

Obiekt przeszedł renowację w latach 2011–2012, a dziś figuruje w gminnej ewidencji zabytków Katowic, podkreślając jego wartość historyczną oraz architektoniczną.

Przypisy

  1. Urząd Miasta Katowice: GMINNA EWIDENCJA ZABYTKÓW. Wyszukiwanie Zabytku Nieruchomego. bip.katowice.eu. [dostęp 22.12.2021 r.]
  2. Bartosz M. Wrona: Ulica Warszawska na fotografiach. esensja.pl, 05.12.2006 r. [dostęp 25.12.2021 r.]
  3. Podwyżka czynszu dobiła legendarną Kryształową. www.cjg.gazeta.pl. [dostęp 28.09.2011 r.]
  4. Michał Bulsa: Ulice i place Katowic. Katowice: Prasa i Książka, 2012 r.
  5. Wojciech Janota: Katowice między wojnami. Miasto i jego sprawy 1922-1939. Łódź: Księży Młyn, 2010 r.

Oceń: Kamienica przy ulicy Warszawskiej 5 w Katowicach

Średnia ocena:4.74 Liczba ocen:17