UWAGA! Dołącz do nowej grupy Katowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Kamienica przy ulicy Warszawskiej 28a w Katowicach


Kamienica z numerem 28a przy ulicy Warszawskiej w Katowicach stanowi niezwykle interesujący element architektoniczny tego miasta. Jest to zabytkowa narożna kamienica mieszkalno-handlowo-usługowa, zlokalizowana w sercu Śródmieścia, które tętni życiem i przyciąga licznych odwiedzających.

Kamienicę wzniesiono w 1873 roku, co czyni ją wyjątkowym obiektem w kontekście historycznym oraz architektonicznym. Jej styl modernistyczny jest doskonałym przykładem ówczesnych trendów budowlanych, które wpływały na rozwój miasta i jego charakter w tamtym okresie.

Historia

Historia kamienicy sięga końca XIX wieku. Została ona wzniesiona w roku 1873, według projektu Gustava Kutschki. Budowę realizowali zapewne C. Schultz oraz C. Schwazer. Już w 1929 roku kamienica przeszła znaczną przebudowę, a ostatecznie w 1935 roku jej właścicielem został Leopold Rozenzweig. Zamieszkiwała ją różnorodna grupa obywateli, reprezentujących różne profesje.

Z dniem 11 grudnia 2000 roku, budynek otrzymał status zabytku nieruchomego województwa śląskiego i został wpisany do rejestru pod numerem A/44/00, co zapewniło mu pełną ochronę prawno-kulturową. W 2019 roku kamienica stanowiła współwłasność Miasta Katowice oraz kilku prywatnych osób, co potwierdza jej znaczenie.

W półroczu 2023 roku, w systemie REGON zarejestrowanych było 20 podmiotów gospodarczych, które miały siedzibę przy ulicy Marszałka Piłsudskiego 28a. Wśród nich znalazły się m.in. kancelarie adwokackie oraz studio tatuażu, co podkreśla różnorodność działalności gospodarczej tego miejsca.

Charakterystyka

Kamienica mieszkalno-handlowo-usługowa znajduje się przy ulicy Warszawskiej 28a w Katowicach, w obrębie dzielnicy Śródmieście. Jest zlokalizowana w narożniku ulic Warszawskiej oraz św. Pawła, stanowiąc część zwartej pierzei zabudowy.

Budynek jest murowany z cegły, charakteryzując się tynkowanymi elewacjami. Jego plan ma kształt odwróconej litery „L”, a ścięty narożnik wieńczy dwuspadowy dach o zróżnicowanych połaciach. Powierzchnia zabudowy wynosi 522 m², a konstrukcja składa się z czterech kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej.

W architekturze kamienicy dominuje styl modernistyczny. Frontowa elewacja, od strony ulicy Warszawskiej, jest sześcioosiowa, natomiast boczna, zwrócona ku ulicy św. Pawła, ma osiem osi. Gmach wyróżnia się skromną artykulacją poziomą, którą tworzy gzyms kordonowy, umiejscowiony powyżej pierwszej oraz trzeciej kondygnacji. Skrajne osie w elewacji frontowej oraz południowa oś boczna zostały delikatnie zaakcentowane niewielkimi uskokami tynkowymi oraz płaskimi lizenami.

W elewacji uwidaczniają się ścianki parawanowe i trójkątne w partii dachu. W osi narożnej umiejscowiono półokrągły wykusz, który na drugiej i trzeciej kondygnacji zakończony jest zadaszonym balkonem.

Sień kamienicy została wyposażona w sufit z fasetami. Ściany okryte są płytkami ceramicznymi z geometrycznym motywem, a posadzka również wykonana jest z ceramicznych płytek, które pamiętają czas budowy obiektu. Wnętrze klatki schodowej prowadzi do drewnianych schodów o układzie dwubiegowym, ozdobionych drewnianą balustradą i poręczą. Warto zaznaczyć, że kamienica nie posiada bramy przejazdowej.

Nieprzypadkowo kamienica ta została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego, jak również do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice. Stanowi ona ważny element dziedzictwa architektonicznego regionu.

Przypisy

  1. a b Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 08.07.2023 r.]
  2. a b c d e f g Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 08.07.2023 r.]
  3. Urząd Miasta Katowice: PRZETARG USTNY NIEOGRANICZONY NA SPRZEDAŻ LOKALI MIESZKALNYCH POŁOŻONYCH PRZY UL. NARCYZÓW 2/6 I UL. WARSZAWSKIEJ 28A/8. bip.katowice.eu, 18.03.2019 r. [dostęp 08.07.2023 r.]
  4. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 08.07.2023 r.]
  5. Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r., Katowice: Dr. E. Kwaśnik, s. 90 (pol.).
  6. a b c d e f G.G. Dreścik G.G., Studium historyczno-urbanistyczne Katowic w granicach administracyjnych. Katowice, ul. Warszawska 28a / św. Pawła, 1992, s. 1 (pol.).

Oceń: Kamienica przy ulicy Warszawskiej 28a w Katowicach

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:8