Kamienica przy ulicy Gliwickiej 13 w Katowicach


Kamienica usytuowana przy ulicy Gliwickiej 13 w Katowicach to obiekt o cennej wartości historycznej. Znajduje się ona w granicach dzielnicy Śródmieście i powstała w 1906 roku.

Tego rodzaju architektura łączy w sobie charakterystyczne cechy zarówno stylu secesyjnego, jak i modernistycznego, co czyni ją interesującym przykładem architektury przełomu wieków.

Budowniczym kamienicy był Wilhelm Brieger, którego wkład w rozwój katowickiej architektury pozostaje niezatarte.

Historia

Kamienica przy ulicy Gliwickiej 13 w Katowicach, wybudowana na początku XX wieku, dokładnie w 1906 roku, to istotny element architektury tego miasta. Jej konstrukcja nosi ślady pracy Wilhelm Briegiera, który przykładał dużą wagę do jakości użytych materiałów. Z myślą o najwyższej klasie mieszkańców, w budynku zaprojektowano przestronne mieszkania.

W 1935 roku kamienica znalazła się w rękach Karola Grabowskiego. Odwiedzały ją osoby z różnych środowisk zawodowych, wśród których był także generał Kazimierz Horoszkiewicz, pełniący funkcję dowódcy 23 Górnośląskiej Dywizji Piechoty w latach 1922–1926. Generał mieszkał na pierwszym piętrze budynku. W tym samym roku przedłużono boczną oficynę, a prace te zrealizował E. Garnysz. Okres międzywojenny przyniósł również rozwój działalności handlowej, związaną z Biurem Handlowym braci Grabowskich, które funkcjonowało w tym obiekcie.

Po wielu latach eksploatacji, pod koniec grudnia 2021 roku zakończono kompleksowy remont budynku oraz oficyny. W trakcie tych prac, kamienica zyskała dostęp do sieci ciepłowniczej, odnowiono klatkę schodową oraz przywrócono istniejące wcześniej polichromie, które były ukryte pod warstwą farby. Dodatkowo, odnowiono elewacje zarówno od frontu, jak i od tyłu budynku. Ponadto, zainstalowano nowe pokrycie dachowe, w tym nową kopułę z blachy tytanowo-cynkowej nad wykuszem. Okna i drzwi w części zostały odnawiane, a w innej zostały wymienione na nowe. Całkowity koszt rewitalizacji wynosił 3,3 miliona złotych, przy czym część kwoty pochodziła z dofinansowania ze środków unijnych.

W 2021 roku Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach otrzymał Nagrodę Kapituły Edycji XXVI 2021 Konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.” za prace modernizacyjne przeprowadzone w kamienicy na Gliwickiej 13.

Dnia 8 maja 2023 roku, budynek został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1184/23, a decyzja ta zyskała ostateczną moc prawną 25 maja 2023. Ochroną objęto obiekt w granicach jego murów zewnętrznych. W systemie REGON, na połowę lipca 2023 roku, jeśli chodzi o lokalizację przy ulicy Gliwickiej 13, zarejestrowano jeden podmiot gospodarczy.

Charakterystyka

Kamienica mieszkalna zlokalizowana jest przy ulicy Gliwickiej 13 w Katowicach, w zachodniej części tętniącego życiem obszaru Śródmieścia. Budynek wzniesiono w zwartej zabudowie ulicznej.

To murowana konstrukcja wykonana z cegły, charakteryzująca się prostokątnym planem oraz boczną oficyną na zachodzie, z dwuspadowym dachem z lukarnami, pokrytym dachówką. Powierzchnia użytkowa kamienicy wynosi 1 282,67 m², natomiast jej powierzchnia zabudowy to 454 m². Budynek składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej.

Kamienica jest przykładem architektury secesyjnej oraz modernistycznej. Fasada budynku wyróżnia się sześcioosiowym, a zarazem niesymetrycznym układem. W skrajnych osiach, na poziomie trzeciej i czwartej kondygnacji, lico muru subtelnie cofa się, tworząc tym samym pseudoryzalit zwieńczony oddzielnym daszkiem. Na drugiej kondygnacji budynku umieszczono wykusz, a w dwóch pierwszych osiach, na trzeciej i czwartej kondygnacji, znajdują się loggie – niższa z balustradą murowaną, a wyższa w formie metalowej, wygiętej balustrady.

Parter kamienicy został otynkowany, natomiast elewacja na wyższych kondygnacjach została pokryta ceglaną okładziną z poziomymi pasami tynku. W architektonicznych detalach budynku wyróżniają się: nadokienniki na drugiej i trzeciej kondygnacji, kaboszony znajdujące się pod oknami części środkowej fasady na trzecim piętrze oraz stylizowany ornament geometryczny pomiędzy oknami czwartej kondygnacji w części centralnej budynku. Okna są w układzie cztero- i sześciokwaterowym, z dodatkowym ślemieniem i szczeblinami.

Brama przejazdowa umiejscowiona jest w części wschodniej budynku, w drugiej osi od wschodu, a jej dekorację tworzą lamperie z płytek ceramicznych. Sień wewnętrzna zyskała ozdobny stiukowy sufit o architektoniczno-geometrycznym wzorze, a w drzwiach prowadzących do klatki schodowej umieszczono szlifowane białe szyby. Na podwórzu obiektu zachowało się ocembrowanie fontanny z początku XX wieku.

Kamienica jest zabytkiem chronionym, wpisanym do rejestru zabytków nieruchomych oraz gminnej ewidencji zabytków Katowic. Zgodnie ze stanem z września 2016 roku, budynek pozostaje własnością miasta Katowice i jest zarządzany przez Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 15.07.2023 r.]
  2. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach: Nasza inwestycja - Gliwicka 13. kzgm.katowice.pl, 21.12.2021 r. [dostęp 15.07.2023 r.]
  3. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 23 czerwca 2023 r.). www.wkz.katowice.pl. [dostęp 15.07.2023 r.]
  4. a b c d e Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 15.07.2023 r.]
  5. Michał Bulsa, Ulice i place Katowic, wyd. trzecie, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka, 2018 r., s. 87.
  6. Jerzy Abramski, Ulice Katowic, Zawiercie: Graf-Mar, 2000 r., s. 44.
  7. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 15.07.2023 r.]
  8. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach: Wykaz budynków - powierzchnia dachu. Stan na 19.09.2016 r.. kzgm.katowice.pl. [dostęp 15.07.2023 r.]
  9. Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r., Katowice: Dr. E. Kwaśnik.
  10. H.H. Rojkowska, I.I. Kęder, Studium historyczno-urbanistyczne Katowic w granicach administracyjnych, Kraków: Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA” Sp. z o.o., 1993 r., s. 1.

Oceń: Kamienica przy ulicy Gliwickiej 13 w Katowicach

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:14