Parafia Świętych Cyryla i Metodego to rzymskokatolicka wspólnota, która z siedzibą w Katowicach, przyciąga uwagę mieszkańców dzielnicy Załęska Hałda-Brynów. Ponadto, ta parafia znajduje się w ramach duszpasterskiej struktury archidiecezji katowickiej oraz dekanatu Katowice-Załęże.
Obecnie, parafia ta skupia w sobie 638 wiernych, których kościół parafialny usytuowany jest przy ul. Bocheńskiego 147. Warto dodać, że ta wspólnota religijna obejmuje swoim zasięgiem obszar **zachodniej części Katowic**, a w szczególności południową część Załęskiej Hałdy.
Historia
Na początku wierni z Załęskiej Hałdy uczęszczali do kościoła św. Józefa na Załężu, do którego byli przynależy. W roku 1936 księża z tej parafii zaczęli regularnie dojeżdżać do mieszkańców Załęskiej Hałdy, aby odprawiać niedzielne Msze św. w salce Güntera, wynajętej przez proboszcza z Załęża, księdza Józefa Kubisa. Od tego momentu datuje się patronat kaplicy, której patronami zostali święci Cyryl i Metody. Po II wojnie światowej dawną kaplicę przekształcono w dom mieszkalny, a obecny kościół powstał po adaptacji budynku cegielni. Aktu poświęcenia nowej świątyni dokonał 11 września 1945 roku biskup Stanisław Adamski.
Tymczasowy kościół przeszedł rozbudowę w latach 1956–1984. Po wojnie zmieniły się warunki pracy duszpasterskiej, stając się wręcz misyjnymi z powodu licznej grupy Polaków, którzy wrócili z Francji i osiedlili się w obszarze Załęskiej Hałdy. Większość z nich zamieszkała w domkach fińskich, które na początku lat 70. zostały zastąpione przez nowo wybudowane Osiedle Witosa.
Kościół
Kościół, który znamy dzisiaj, ma swoje korzenie z 1945 roku, kiedy to został zbudowany w obiektach dawnej cegielni. Jego architektura to zasługa dwóch pierwszych proboszczów – ks. Mariana Głazka oraz ks. Zygmunta Bauera, którzy odegrali kluczową rolę w jego projektowaniu.
Wnętrze świątyni ozdobione jest wyjątkowymi obrazami św. Cyryla i Metodego, stworzonymi przez artystę Kołodziejczyka z Chorzowa. Warto zauważyć, że współczesny wystrój wnętrza, który możemy podziwiać, pochodzi z 1984 roku, zaś obecny stan wystroju jest wynikiem pracy ks. proboszcza Brunona Franielczyka w latach 80. XX wieku.
W katowickiej dzielnicy, w której znajduje się kościół, można również natknąć się na unikalny zabytek – przydrożny krzyż z 1891 roku, który został ufundowany dzięki dobrowolnym składkom mieszkańców gminy Załęska Hałda. Ten element historii dodaje głębi obecnemu krajobrazowi.
Warto również wspomnieć, że z tej parafii pochodzi arcybiskup Stanisław Szymecki, który był metropolitą białostockim. Jego aktywność w środowisku kościelnym przyczynia się do bogatego dziedzictwa tej wspólnoty.
Duszpasterze
W historii Parafii Świętych Cyryla i Metodego w Katowicach zasłużoną rolę pełnili różni duszpasterze, którzy przyczyniali się do jej rozwoju oraz duchowego wzrostu społeczności. Oto lista osób, które pełniły funkcje kapłańskie w tej parafii:
- ks. Teodor Lichota, lokalista w latach 1942−1943,
- ks. Stefan Śmigielski OMI, lokalista w latach 1943−1945,
- ks. Julian Maruszewski, lokalista w roku 1945,
- ks. Marian Gazek, kuratus w latach 1945−1949,
- ks. Zygmunt Bauer, administrator w latach 1949−1959,
- ks. Karol Machnik, kuratus w latach 1959−1979,
- ks. Brunon Franielczyk w latach 1979−1982,
- ks. Ryszard Anczok w latach 1982−1984,
- ks. Tadeusz Jaskółka w latach 1984−1990,
- ks. Adam Zowada w latach 1990−1991,
- ks. Michał Matejczyk, administrator w latach 1991−1992,
- ks. Henryk Białas, administrator w latach 1992–1993 oraz proboszcz w latach 1993–2011,
- ks. Adam Kępowicz, proboszcz od 2011 do 2024,
- ks. Maciej Kuś, administrator ex currendo od 2024 roku.
Każdy z nich wniósł coś unikalnego, kształtując życie parafialne oraz wspierając wiernych w ich duchowej drodze.
Przypisy
- a b R. Bogacki: Nowi administratorzy i proboszczowie. katowicka.pl, 31.05.2024 r. [dostęp 26.07.2024 r.]
- Załęska Hałda - świętych Cyryla i Metodego. www.nmpwelnowiec.katowice.opoka.org.pl. [dostęp 13.05.2014 r.]
- Archidiecezja Katowicka: KATOWICE-ZAŁĘSKA HAŁDA, Świętych Cyryla i Metodego. www.archidiecezja.katowice.pl. [dostęp 13.05.2014 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach | Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach | Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Katowicach | Parafia Matki Boskiej Piekarskiej w Katowicach | Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach | Parafia Opatrzności Bożej w Katowicach | Parafia Przemienienia Pańskiego w Katowicach | Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych w Katowicach | Archikatedra Chrystusa Króla w Katowicach | Bazylika św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach | Kościół św. Jacka w Katowicach | Kościół św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Dąbrówce Małej | Bazylika św. Szczepana i Matki Bożej Boguckiej w Katowicach | Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce | Kościół św. Józefa w Katowicach | Kościół Przemienienia Pańskiego w Katowicach | Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Katowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko w Katowicach | Parafia Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w KatowicachOceń: Parafia Świętych Cyryla i Metodego w Katowicach