Parafia pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz św. Jana Bosko znajduje się w Katowicach, w dzielnicy Piotrowice. Jest to rzymskokatolicka wspólnota parafialna, która wchodzi w skład dekanatu Katowice-Piotrowice, który z kolei należy do archidiecezji katowickiej.
Wspólnota ta skupia wokół siebie około 8000 wiernych, co czyni ją ważnym miejscem kultu i życia religijnego w regionie.
Historia
Historia Piotrowic sięga czasów, gdy były one częścią parafii w Mikołowie. W 1928 roku rodzina Żychoń ofiarowała 1,25 ha terenu oraz dom na rzecz parafii Mikołów, co zapoczątkowało proces budowlany. Budowa kościoła rozpoczęła się 30 lipca 1930 roku, pod czujnym okiem ks. Anastazego Muży. Z uwagi na ograniczone fundusze podjęto decyzję o wzniesieniu tymczasowego drewnianego obiektu. Ceremonia poświęcenia miała miejsce 26 października 1930 roku, a godności tej dokonał infułat Wilhelm Kasperlik.
W kolejnych latach biskup katowicki dokonał istotnych zmian – 1 maja 1931 roku ustanowiono kurację, a 1 listopada 1936 roku parafię. W tym czasie liczba wiernych wzrosła do 10 tysięcy. Kiedy w 1956 roku ks. Muża wznowił przygotowania do budowy nowego kościoła, z braku pozwolenia jego następca, ks. Waldemar Dekiel, postanowił zainwestować część zgromadzonych środków w przebudowę istniejącego prezbiterium.
W 1970 roku udało się uzyskać zezwolenie na budowę nowego kościoła, co było wynikiem starań kurii. Architekturę obiektu zaprojektował inż. Karol Gierlotka, a część konstrukcyjną zrealizował Franciszek Klimek. Budowa murowanego kościoła rozpoczęła się w 1974 roku, a poświęcenie północnej części przeprowadził 19 maja 1977 roku biskup Herbert Bednorz. Wkrótce po tym stary drewniany budynek został rozebrany.
W marcu 1978 roku rozpoczęto prace nad południową częścią świątyni, a w 1979 roku połączono obie części, tworząc jeden kościół. Uroczyste poświęcenie całości odbyło się 15 grudnia 1979 roku, również pod przewodnictwem biskupa H. Bednorza. Z tej okazji ustanowiono drugiego patrona, którym został św. Jan Bosko. Na początku wnętrze kościoła było dość skromne – znajdował się tutaj obraz Matki Boskiej Piekarskiej oraz niewielki krzyż stołowy przy tabernakulum.
Nowym proboszczem został ks. Alojzy Drozd, który w dalszej współpracy z inż. K. Gierlotką, inż. Michałem Kuczmińskim oraz rzeźbiarzem Zygmuntem Brachmańskim, rozpoczął modernizację wnętrza. Prace te zainaugurowano jesienią 1988 roku, a nowy ołtarz główny został poświęcony w marcu 1991 roku. W 1993 roku parafia obracała się wokół 10 820 osób, z czego 10 500 to katolicy.
W wyniku wad budowlanych, we wrześniu 1994 roku rozpoczęto kolejną przebudowę kościoła, a także odmalowano wnętrze. W 1995 roku wymieniono dach oraz przeprowadzono remont wieży. W 2001 roku ks. proboszcz Drozd zrealizował projekt głównego przedsionka, umieszczając go pomiędzy skrzydłami kościoła. Obecnie świątynia składa się z głównej, dwuczęściowej nawy oraz bocznej kaplicy, poświęconej św. Janowi Bosko.
Cmentarz parafialny, zlokalizowany na najwyższym wzniesieniu Piotrowic, znajduje się przy ul. Armii Krajowej, na granicy z Kostuchną. W 2010 roku uruchomiono przykościelny dom przedpogrzebowy, co stanowi kolejny krok w usprawnieniu usług na rzecz wiernych i ich rodzin.
Proboszczowie
Historia parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko w Katowicach obejmuje szeregi kapłanów, którzy przez dziesięciolecia pełnili rolę proboszczów. Warto przyjrzeć się tej roli, bowiem każdy z tych duchownych wniósł coś unikalnego do życia wspólnoty.
- Od 1929 do 1939 roku proboszczem był ks. dr Muża Anastazy,
- od 1939 do 1943 roku posługę sprawował ks. dr Siara Aleksander,
- w latach 1943-1946 obowiązki proboszcza pełnił ks. Zając Augustyn,
- następnie w latach 1962-1986 ksiądz Dekiel Waldemar,
- od 1986 do 2001 roku pracował ks. Drozd Alojzy,
- przez 13 lat, od 2001 do 2014, na stanowisku był ks. prałat Andrzej Morawski,
- w 2014 roku administratorem został ks. Józef Więcek,
- następnie w latach 2014-2021 proboszczem był ks. Zdzisław Brzezinka,
- a od 2021 roku wspólnotą kieruje ks. Marek Antoni Donnerstag.
Kazdy z tych kapłanów odgrywał istotną rolę w kształtowaniu duchowego życia parafii, a ich wkład jest nadal pamiętany przez wiernych.
Przypisy
- Schematyzm Archidiecezji Katowickiej 2013. Katowice: Kuria Metropolitalna w Katowicach, 2013 r., s. 103. ISBN 978-83-7593-172-3.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Katowicach | Kościół Przemienienia Pańskiego w Katowicach | Kościół św. Józefa w Katowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce | Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach | Bazylika św. Szczepana i Matki Bożej Boguckiej w Katowicach | Kościół św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Dąbrówce Małej | Kościół św. Jacka w Katowicach | Parafia Świętych Cyryla i Metodego w Katowicach | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach | Parafia Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w Katowicach | Parafia katedralna Chrystusa Króla w Katowicach | Parafia św. Jacka w Katowicach | Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach | Kościół Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w Katowicach | Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach | Kościół Opatrzności Bożej w KatowicachOceń: Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko w Katowicach