Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, która zlokalizowana jest w Brynowie, jest znaczącą wspólnotą religijną. W jej centrum znajduje się kościół o tym samym wezwaniu, co stanowi ważny element dzielnicy Katowic.
Ta parafia pełni rolę duchowego ośrodka, gromadząc mieszkańców regionu w praktykach religijnych oraz wydarzeniach kulturalnych. Ich działalność przyczynia się do umacniania więzi lokalnych społeczności.
Historia
Mieszkańcy nowego osiedla, które powstało w pobliżu kopalni „Wujek” w Katowicach, mieli możliwość korzystania z opieki duszpasterskiej w dwóch różnych kościołach: w historycznym, drewnianym kościele św. Michała Archanioła położonym w Parku Kościuszki, a także w kościele św. Apostołów Piotra i Pawła przy ulicy Mikołowskiej. W niniejszym osiedlu dominowała ludność, która przybyła z różnych regionów Polski w celu znalezienia pracy oraz zamieszkania. Wyrwani ze znanych sobie miejsc, często mieli trudności z zaadoptowaniem się w nowym otoczeniu, zwłaszcza w zakresie praktyk religijnych. Nikt z mieszkańców nie zgłosił bowiem potrzeby budowy nowej świątyni w tej okolicy Katowic.
Pojawienie się dramatycznych wydarzeń w zakładzie „Wujek” 16 grudnia 1981 roku, gdzie zginęło dziewięciu górników, znacząco wpłynęło na lokalną społeczność. Na miejscu tragedii wznieśli oni drewniany krzyż, który stał się jedyną tego rodzaju pamiątką w rejonie. W tym czasie ówczesny biskup ordynariusz Herbert Bednorz podjął inicjatywę budowy kościoła-pomnika ku czci tragicznie zmarłych górników, uzyskując zgody od ówczesnego wojewody katowickiego gen. Romana Paszkowskiego. Krzyż przy kopalni „Wujek” stał się więc inspiracją do stworzenia nowej wspólnoty parafialnej.
3 grudnia 1982 roku biskup poświęcił tymczasową, barakową kaplicę przy ul. Pięknej, poświęconą Matce Boskiej Bolesnej, a już 1 maja 1983 roku powstała nowa parafia pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Św. w Katowicach-Brynowie. Po zatwierdzeniu projektu architektonicznego oraz przewłaszczeniu terenu, w zimie 1984 roku rozpoczęto wykopy pod fundamenty nowej świątyni. Architektami, którzy zaprojektowali kościół, byli Jerzy Kubica, Jacek Machnikowski oraz konstruktor Bronisław Sadowski z Katowic. Funkcję kierownika budowy od samego początku aż do końca realizacji pełnił społecznie mgr inż. Stanisław Janicki z Koszutki.
W dniu 16 grudnia 1986 roku, w piątą rocznicę tragedii „Wujek”, biskup Damian Zimoń dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego we wznoszącą się budowlę. Trzy lata później, tj. 16 grudnia 1989 roku, oddano do użytku kaplicę w dolnej części nowo budującego się kościoła. Od tego momentu w podziemiach kościoła odbywały się regularne nabożeństwa oraz katechizacja dzieci i młodzieży. W dniu 14 grudnia 1991 roku biskup Damian Zimoń dokonał konsekracji nowego kościoła. Uroczystość zgromadziła nie tylko duchowieństwo, ale także przedstawicieli władz państwowych, w tym premiera Jana Krzysztofa Bieleckiego, wojewodę katowickiego Wojciecha Czecha oraz prezydenta Miasta Katowice J. Śmiałka, wraz z senatorami i posłami z regionu Śląska. W uroczystości uczestniczyli również przedstawiciele władz wojskowych oraz organizacji społecznych i politycznych.
Następnego dnia, 15 grudnia, odbyły się uroczystości upamiętniające dziesiątą rocznicę tragicznej śmierci górników, podczas których nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk przewodniczył mszy świętej w nowo poświęconym kościele. W tych wydarzeniach brał udział prezydent RP Lech Wałęsa, który po zakończeniu mszy odsłonił Pomnik-Krzyż przy kopalni „Wujek”.
Osobny artykuł:Pomnik poległych górników KWK „Wujek”.
Proboszczowie
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach ma za sobą bogatą historię, na którą wpływ miało wielu proboszczów, z których każdy wniosł swoją unikalną wartość.
- ks. Kazimierz Fyrla, który pełnił swoją posługę w latach 1982-2007, znany jest przede wszystkim jako budowniczy kościoła,
- ks. Ireneusz Tatura, proboszcz od 2007 roku, pełni nadal tę ważną rolę.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach | Parafia św. Jacka w Katowicach | Parafia katedralna Chrystusa Króla w Katowicach | Parafia Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w Katowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko w Katowicach | Parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Katowicach | Kościół Przemienienia Pańskiego w Katowicach | Kościół św. Józefa w Katowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Koszutce | Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Katowicach | Kościół Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w Katowicach | Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach | Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach | Kościół Opatrzności Bożej w Katowicach | Klasztor dominikanów w Katowicach | Kościół św. Kazimierza Królewicza w Katowicach | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Katowicach | Kościół św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Panewnikach | Kościół Matki Bożej Fatimskiej w KatowicachOceń: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach