Kościół Opatrzności Bożej to szczególny budynek, który pełni rolę rzymskokatolickiego kościoła parafialnego. Jest on częścią dekanatu Katowice-Śródmieście w archidiecezji katowickiej. To miejsce, które ma znaczenie nie tylko dla lokalnej społeczności, ale również dla turystów odwiedzających miasto.
Obiekt usytuowany jest w katowickiej dzielnicy Zawodzie, co czyni go integralną częścią kulturowego i architektonicznego dziedzictwa regionu.
Historia
W 1910 roku parafia w Bogucicach podjęła decyzję o zakupie działki w Zawodziu, z zamiarem budowy nowego kościoła. Na początku lat 20. XX wieku teren ten został powiększony do 5,721 m² przez dokupienie dodatkowej parceli. 13 października 1924 roku powołano do życia Komitet Budowy Kościoła, na czele którego stanął ks. Franciszek Ścigała, proboszcz. W dniu 24 kwietnia 1925 roku Komitet przekształcił się w Towarzystwo Budowy Kościoła na Zawodziu, którego prezesem został pan Kosan, właściciel drukarni „Stella”. W 1926 roku mianowano lokalistę nowej parafii, którym został ks. Antoni Linder z parafii w Siemianowicach Śląskich. 1 stycznia 1927 roku erygowano parafię, wydzieloną z parafii św. Szczepana w Bogucicach.
Do października 1928 roku nabożeństwa odbywały się w tymczasowym kościele, który zlokalizowany był w sali gospody Jana Posza przy ul. Murckowskiej. W 1929 roku zlecono projektowanie kościoła architektowi z Katowic, Tadeuszowi Łobosowi. Opracowany przez niego projekt przewidywał budowę trójnawowej świątyni z transeptem i boczną wieżą, wykonanej w konstrukcji ramowej żelbetowej z cegły. Zatwierdzenie projektu przez kurię katowicką miało miejsce 17 stycznia 1930 roku, co umożliwiło rozpoczęcie prac budowlanych jeszcze w tym samym roku.
Budowa kościoła zainaugurowana została 30 sierpnia 1930 roku, a dzień później poświęcono kamień węgielny. Już 4 października 1931 roku budowla została poświęcona przez dziekana, ks. Józefa Kubisa. W realizacji budowy brało udział przedsiębiorstwo Leopolda Dębińskiego, a do dalszych prac zaangażowano firmy takie jak: Gottfried Heinzel z Siemianowic (witraże), „Triton” z Katowic (prace wiertnicze), Franciszek Bier z Załęża (posadzki), „Krzyżanowski” z Zawodzia (żelazne ramy okienne), „Kutsch” (drzwi) oraz „Brody” (ławki kościelne).
W sierpniu 1931 roku podejmowano działania wykończeniowe, takie jak wykonanie posadzek oraz instalacji elektrycznej, a także wstawienie ławek. Z kaplicy cmentarnej w Bogucicach przeniesiono ołtarz. 20 maja 1933 roku nowy boczny ołtarz św. Floriana, ufundowany przez pracowników huty Kunegunda, został poświęcony. Na tym ołtarzu znajduje się przedstawienie św. Floriana otoczonego wizerunkami św. Barbary i św. Katarzyny. 19 stycznia 1936 roku poświęcono pierwszy z trzech dzwonów, nazwanym św. Barbara, wykonanym przez firmę Karola Schwabego z Białej k. Bielska. Dwa pozostałe dzwony – św. Florian i św. Antoni – zostały poświęcone w 1937 roku, jednak w 1942 roku zostały skonfiskowane przez hitlerowskich okupantów.
1 września 1936 roku rozpoczęto prace przy wykończeniu wieży świątyni, którą na etapie budowy podniesiono tylko do drugiej kondygnacji. W dniu 9 września 1943 roku poświęcono organy, które zostały wyprodukowane w zakładzie Carla Berschdorfa z Nysy. Niestety, 21 lutego 1945 roku świątynia doznała poważnych uszkodzeń w wyniku eksplozji wagonów z materiałami wybuchowymi, które były ustawione na pobliskiej rampie kolejowej. W 1950 roku rozpoczęto prace związane z położeniem nowej posadzki, a w latach 1953–1954 wnętrze zostało ozdobione polichromią autorstwa Adama Bunscha.
Znaczna historia tej świątyni została doceniona, gdy obiekt został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego 29 maja 2019 roku, uzyskując numer rejestru A/515/2019.
Otoczenie
W sąsiedztwie świątyni znajduje się plebania, która została wzniesiona w latach 1948-1949, według koncepcji architekta Józefa Golasowskiego z Mysłowic.
W roku 1988 oddano do użytku również dom katechetyczny, zlokalizowany po stronie wschodniej kościoła.
Przypisy
- Historia parafii. Rzymskokatolicka Parafia Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu. [dostęp 12.06.2018 r.]
- Aneta,A., Borowik Aneta,A., Słownik architektów, inżynierów i budowniczych związanych z Katowicami w okresie międzywojennym, Katowice, s. 88, ISBN 978-83-226-2106-6, OCLC 840689302 [dostęp 25.06.2019 r.]
- a b c d e f g h i Skorwider i inni, Zawodzie: monografia dzielnicy i parafii Opatrzności Bożej w Katowicach, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek, 2011, s. 66-133, ISBN 978-83-929961-8-7, OCLC 803897866 [dostęp 25.06.2019 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Kościoły":
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach-Murckach | Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w Katowicach | Kościół św. Michała Archanioła w Katowicach | Kościół Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w Katowicach | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Katowicach | Parafia Najświętszych Imion Jezusa i Maryi w Katowicach | Parafia św. Jacka w Katowicach | Parafia katedralna Chrystusa Króla w Katowicach | Parafia Świętej Rodziny i św. Maksymiliana Kolbego w Katowicach | Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Jana Bosko w Katowicach | Klasztor dominikanów w Katowicach | Kościół św. Kazimierza Królewicza w Katowicach | Kościół Matki Bożej Różańcowej w Katowicach | Kościół św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Panewnikach | Kościół Matki Bożej Fatimskiej w Katowicach | Kościół św. Anny w Katowicach | Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach | Parafia św. Szczepana w Katowicach | Parafia św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Dąbrówce Małej | Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Herberta w KatowicachOceń: Kościół Opatrzności Bożej w Katowicach