VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic, którego siedziba znajduje się przy ul. Panewnickiej 13 w Katowicach, w dzielnicy Ligota, to szkoła średnia, która wyróżnia się wieloma atutami. Warto podkreślić, że jest ona jedynym liceum w regionie, a także należy do tylko czterech placówek w całej Polsce, które są objęte innowacyjnym programem pilotażowym Unii Europejskiej pod nazwą SMART, którego celem jest „Poprawa jakości pracy szkoły”.
W szkole znajdują się oddziały dwujęzyczne, co daje uczniom szczególne możliwości rozwoju językowego oraz otwiera drzwi na międzynarodowe perspektywy edukacyjne. Program ten, realizowany w ramach inicjatywy UE, jest doskonałym przykładem na to, jak nowoczesne nauczanie może wpłynąć na jakość kształcenia w Polsce.
Historia
Budynek szkoły, a raczej jego pierwotna część, powstał w 1938 roku jako nowoczesny obiekt edukacyjny tętniący życiem przy drodze, która łączyła Panewniki, osiedle domków jednorodzinnych, z wybudowanym w połowie XIX wieku dworcem kolejowym. Po zakończeniu II wojny światowej w 1945 roku powołano w Ligocie pierwszą szkołę średnią ogólnokształcącą, pierwotnie nazywaną gimnazjum. Siedziba tego pionierskiego miejsca edukacji znajdowała się przy ulicy Hetmańskiej, a jej pierwszym kierownikiem był cenny pedagog Teodor Münnich. Szkoła funkcjonowała jednocześnie z pobliską szkołą powszechną nr 31.
Rok 1950 przyniósł istotną zmianę, bowiem nowym p.o. dyrektora został nauczyciel chemii, Andrzej Niemiec. Zaledwie rok później, w czerwcu 1951 roku, szkoła przeszła etap weryfikacji, organizując pierwszy egzamin dojrzałości, który zdało tylko 50 uczniów. Od 1951 roku placówka była pod zarządem dyrektora Józefa Kamińskiego, który to sprawował tę funkcję przez 23 lata, otrzymując oficjalne nominacje w 1962 roku.
Rok 1954 był czasem intensywnych i ważnych wydarzeń w życiu szkoły. Wokół zwiększyło się nasadzeń nowych drzew. Mgr Józef Rąba, z inicjatywy, stworzył ogród botaniczny, który przez długie lata przyciągał uwagę swoją różnorodnością – liczył około 100 gatunków roślin. To właśnie dzięki zaangażowaniu mgr Stanisława Bokłaka, część terenu została przekształcona w obiekty sportowe.
W 1961 roku zainicjowano proces rozbudowy szkoły, w wyniku którego do istniejącego budynku dobudowano nowe skrzydło. Nowa część obejmowała pracownie m.in. biologiczne, chemiczną i fizyczną oraz zajęcia z wychowania technicznego. Dzień 9 maja 1961 roku jest dniem, w którym szkole nadano imię Harcerzy Obrońców Katowic.
Kluczowym momentem dla szkoły był 1 września 1966 roku, kiedy to doszło do reorganizacji i rozdzielenia szkoły podstawowej, przemianowanej na Szkołę Podstawową nr 29, od liceum. Od tej daty placówka funkcjonuje jako VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic.
Wrzesień 1968 roku to kolejna istotna data, gdy liceum otrzymało swój sztandar, który do dziś towarzyszy wszystkim istotnym wydarzeniom, zarówno szkolnym, miejskim, jak i na szczeblu państwowym. W dniu 1 września 1988 roku dyrektorem został mianowany mgr Aleksander Bytomski, a jego kadencja przyniosła liczne remonty. Przebudowano salę gimnastyczną oraz urządzono siłownię, a także pracownię komputerową. Szkolny Klub Ligi Morskiej zainicjował rejs do Helsinek w 1988 roku, a historycznego sztormu nie da się zapomnieć.
W kwietniu 1996 roku z okazji 50-lecia istnienia, szkoła mogła pochwalić się 3756 absolwentami, a kolejnych 109 uczniów kończyło szkołę. W 1997 roku znów zmienił się dyrektor. Konkurs na to stanowisko, który wygrała mgr Barbara Sewera, był przeprowadzony również w 2002 roku. Od 2018 roku, funkcjonuje jako dyrektor Adam Goździcki. W 1998 roku placówka zaczęła uczestniczyć w programie SMART, którym wprowadzono nowatorski system oceniania, zmieniając klasyczny na punktowy, a w 2003 roku liceum zdobyło tytuł „Szkoła z Klasą”. Wewnątrz i na zewnątrz zmienił się wygląd budynku.
W kolejnych latach kontynuowano przedsięwzięcia modernizacyjne, które obejmowały długofalowe remonty od dachu, przez klasy i pracownie, aż do sanitariatów i kotłowni. Ogród szkolny wznowił swoją świetność dzięki staraniom nauczycielek biologii: mgr Izabeli Rembeckiej, mgr Małgorzaty Łaszczycy oraz mgr Małgorzaty Kędzierskiej. W 2002 roku oddano do użytku nowoczesne boiska przyszkolne.
Liceum jest znane również z działalności Klubu Górskiego, którego działalnością zarządza absolwent (finalista ogólnopolskiego etapu olimpiady geograficznej), a obecnie nauczyciel geografii, mgr Wojtek Paluch. Organizowane są wyjazdy na rajdy weekendowe oraz obozy narciarskie i górskie w czasie ferii zimowych i letnich.
Na przestrzeni ostatnich dekad, uczniowie osiągnęli liczne sukcesy sportowe zarówno indywidualnie, jak i w zespołach. Ostatnio szkolne drużyny zdobywały finały Mistrzostw Katowic w siatkówce dla dziewcząt i chłopców, jak również w piłce nożnej i pływaniu.
Znani absolwenci
W historii VII Liceum Ogólnokształcącego im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach szczególne miejsce zajmują jego znani absolwenci, którzy osiągnęli sukcesy w różnych dziedzinach. Oto niektórzy z nich:
- Jerzy Łukaszewicz – znany reżyser,
- Olgierd Łukaszewicz – uznawany aktor,
- Krzysztof Globisz – aktor teatralny, filmowy, radiowy oraz telewizyjny; wykłada na krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych, pełni funkcję dziekana Wydziału Aktorskiego oraz jest od 2006 roku członkiem Rady Programowej Fundacji Centrum Twórczości Narodowej,
- Aldona Grochal – aktorka,
- Jarosław Karpuk – aktor,
- Wojciech Tkacz – hokeista, który wielokrotnie reprezentował Polskę w międzynarodowych rozgrywkach; występował w ligach polskich, szwedzkich i niemieckich, a także brał udział w igrzyskach olimpijskich. Aktualnie sprawuje rolę trenera w STS Sosnowiec,
- Andrzej Sośnierz – lekarz oraz polityk, pełniący funkcję posła na Sejm V i VI kadencji; w latach 2006–2007 był prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia,
- Robert Talarczyk – aktor oraz reżyser teatralny, dyrektor Teatru Śląskiego w Katowicach,
- Piotr Wach – polityk oraz senator, rektor Politechniki Opolskiej.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach | X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach | XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach | XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach | Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach | Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach | Budynek III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach | Budynek Miejskiego Przedszkola nr 39 w Katowicach | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach | Budynek szkoły ewangelickiej w Katowicach-Giszowcu | VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Katowicach | V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Katowicach | Technikum nr 8 w Katowicach | Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe | Szkoła Policji w Katowicach | Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | SMS PZHL Katowice | Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach | Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach | Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów w KatowicachOceń: VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach