V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Katowicach to publiczna szkoła ponadpodstawowa, która oferuje kształcenie ogólne na wysokim poziomie. Mieści się w malowniczej dzielnicy Ochojec, co sprzyja zarówno nauce, jak i nowym doświadczeniom uczniów.
Szkoła ta wyróżnia się nowoczesnym podejściem do edukacji oraz bogatą ofertą zajęć pozalekcyjnych, które przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju młodzieży.
Historia
Historia liceum w Ochojcu ma swoje korzenie w roku 1910. Wówczas na obszarze, który należał do gminy Piotrowice w powiecie pszczyńskim, powstała szkoła, prowadząca zajęcia w języku niemieckim. Po zakończeniu plebiscytu na Górnym Śląsku, placówka przekształciła się w szkołę polską, co było istotnym krokiem w jej historii. Na początku swojego istnienia szkoła dysponowała jedynie dwiema salami lekcyjnymi, jednak z czasem została rozbudowana, co pozwoliło na zwiększenie liczby klas oraz uczniów.
W okresie II wojny światowej budynek powrócił do statusu szkoły niemieckiej, lecz po wyzwoleniu przez Armię Czerwoną znów stał się instytucją edukacyjną dla Polaków. W roku 1954 Ministerstwo Oświaty na mocy pisma z dnia 30 lipca 1954 roku Nr 10/1-46-74/54 przekształciło szkołę podstawową w VIII Szkołę Podstawową oraz Liceum Ogólnokształcące w Stalinogrodzie-Ochojcu. W roku szkolnym 1957/1958 liczba uczniów wzrosła do około 1000, co wymusiło na utworzenie większych klas, obejmujących 3 pierwsze, 2 siódme oraz jedną dziesiątą. Taki stan rzeczy utrzymywał się do momentu wybudowania nowej szkoły podstawowej w Ochojcu.
W latach sześćdziesiątych uczniowie byli zobowiązani do noszenia jednolitego stroju w kolorach granatowych i szarych. Dziewczęta musiały zakładać granatowe fartuchy, natomiast chłopcy granatowe bluzy. Uczniowie nosili również szkolne tarcze, a przez pewien czas wprowadzono granatowe berety i czapki z błyszczącym daszkiem, które były wyraźnym znakiem rozpoznawczym.
We wrześniu 2002 roku szkole nadano imię zasłużonego polskiego poety, Władysława Broniewskiego, co stanowiło kolejny krok w umacnianiu jej tradycji oraz tożsamości.
O szkole
W roku szkolnym 2013/2014 szkoła nawiązała istotne partnerstwa, podpisując umowy patronackie z renomowanymi instytucjami akademickimi, takimi jak Uniwersytetem Ekonomicznym oraz Górnośląską Wyższą Szkołą Handlową. Dzięki tym współpracom uczniowie mogą korzystać z różnorodnych programów edukacyjnych, które wzbogacają ich wiedzę oraz umiejętności.
Ważnym elementem działalności szkoły są jej długoletnie relacje z innymi instytucjami. Do grona wieloletnich partnerów należą między innymi Pałac Młodzieży i Centrum Scenografii, które umożliwiają uczniom udział w zróżnicowanych projektach oraz wydarzeniach kulturalnych.
Dodatkowo, szkoła współpracuje z lokalnymi jednostkami muzealnymi, Domami Kultury, takimi jak MDK „Południe”, MDK Koszutka, oraz MDK Zawodzie. Umożliwia to młodzieży korzystanie z bogatej oferty kulturalnej, rozwijanie pasji i umiejętności.
Warto dodać, że uczniowie zdobywają również tzw. Europejskie Komputerowe Prawo Jazdy, co potwierdza ich umiejętności w obsłudze komputerów i nowoczesnych technologii. Tego typu certyfikaty są niezwykle cenne na rynku pracy i zwiększają szanse młodych ludzi na rozpoczęcie kariery zawodowej.
Wszystkie te działania podkreślają zaangażowanie szkoły w rozwój uczniów oraz ich przygotowanie do dalszej edukacji i życia zawodowego.
Znani absolwenci
W historii V Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Katowicach, wielu uczniów odniosło sukcesy w różnych dziedzinach. Poniżej przedstawiamy niektóre z najbardziej znanych postaci, które ukończyły tę szkołę:
- Marcin Krupa – prezydent Katowic, który aktywnie działa na rzecz rozwoju miasta,
- Janusz Edward Kasperczyk – polski naukowiec, znany ze swoich badań i publikacji,
- Roman Buchta – katowicki ksiądz oraz pracownik wydziału teologicznego Uniwersytetu Śląskiego,
- Henryk Waniek – artysta, którego twórczość obejmuje malarstwo, grafikę, pisarstwo oraz krytykę.
Przypisy
- Henryk Waniek. Grupa Artystyczna Oneiron, 2024. [dostęp 07.07.2024 r.]
- Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego, profil pracownika – Wydział Teologiczny Uniwersytetu Śląskiego [online], www.wtl.us.edu.pl [dostęp 18.05.2018 r.]
- Prezydent Katowic Marcin Krupa prywatnie i zawodowo – Katowice24 [online], katowice24.info [dostęp 11.05.2018 r.]
- a b V LO. Historia szkoły [online], www.vlokatowice.eu [dostęp 22.04.2018 r.]
- a b V LO. Kadra [online], www.vlokatowice.eu [dostęp 22.04.2018 r.]
- Ewa.E. Żurawska Ewa.E., Piątka na piątkę. 50 lat V Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Broniewskiego w Katowicach-Ochojcu. Szkic monograficzny. Praca zbiorowa, Katowice: Verso, 2004.
Pozostałe obiekty w kategorii "Szkoły":
VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Katowicach | VII Liceum Ogólnokształcące im. Harcerzy Obrońców Katowic w Katowicach | VIII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Katowicach | X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach | XIV Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach | XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach | Zakład Doskonalenia Zawodowego w Katowicach | Zespół Szkół Plastycznych w Katowicach | Budynek III Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach | Budynek Miejskiego Przedszkola nr 39 w Katowicach | Technikum nr 8 w Katowicach | Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe | Szkoła Policji w Katowicach | Szkoła Filmowa im. Krzysztofa Kieślowskiego | SMS PZHL Katowice | Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Katowicach | Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach | Międzynarodowa Szkoła Bankowości i Finansów w Katowicach | IX Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Katowicach | IV Liceum Ogólnokształcące im. gen. Stanisława Maczka w KatowicachOceń: V Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Katowicach