Maria Goeppert-Mayer


Maria Goeppert-Mayer, znana również jako Maria Göppert-Mayer, urodziła się 28 czerwca 1906 roku w Katowicach i zmarła 20 lutego 1972 roku w San Diego, Kalifornia. Była amerykańską fizyk, która miała niemieckie korzenie, a swoją karierę naukową oparła na znaczących badaniach w dziedzinie fizyki jądrowej.

W 1963 roku została uhonorowana Noblem w dziedzinie fizyki za „odkrycia dotyczące struktury powłokowej jądra atomowego”. Otrzymała tę nagrodę wspólnie z Eugène Wignerem oraz Johannesem Hansem Daniellem Jensenem, co podkreśla ich ogromny wkład w zrozumienie struktury atomowej.

Maria Goeppert-Mayer jest jedną z pięciu kobiet, które zdobyły Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, obok m.in. Marii Skłodowskiej-Curie, Donny Strickland, Andrei Ghez i Anne L’Huillier. Jej osiągnięcia są inspiracją dla wielu kobiet w nauce, które dążą do przełamywania barier w tradycyjnie męskich dziedzinach.

Życiorys

Maria Goeppert-Mayer pochodziła z rodziny, która wywarła znaczący wpływ na rozwój nauki w regionie Śląska. Jej ojciec, lekarz i profesor pediatrii, Friedrich Göppert, odegrał niezwykle ważną rolę w walce z epidemią zapalenia opon mózgowych w Katowicach w 1905 roku. To właśnie on wprowadził przełomową metodę leczenia tej groźnej choroby. Rodzinne korzenie Marii sięgają również głęboko w historię akademicką – jej dziadek, Heinrich Robert Göppert, był profesorem prawa, a pradziadek, Johann Heinrich Robert Göppert, był uznawanym botanikiem, który założył Muzeum Botaniczne we Wrocławiu.

W dniu 19 września 1901 roku jej rodzice – Friedrich Göppert i Maria Wolff – zawarli związek małżeński, co podkreśla tradycję akademicką w jej rodzinie. Maria przyszła na świat w Katowicach, w domu przy ul. Młyńskiej 5. Otrzymała chrzest w ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego, który również był miejscem ślubu jej rodziców.

W 1910 roku rodzina Goeppertów przeniosła się do Getyngi, gdzie ojciec Marii zdobył odpowiednik habilitacji i objął stanowisko profesora na Uniwersytecie w Getyndze. Choć wówczas kształcenie kobiet nie było powszechne, jej rodzice postanowili, że po ukończeniu matury w 1924 roku, Maria podejmie naukę na tym renomowanym uniwersytecie. Początkowo planowała zostać matematyczką, jednak po trzech latach zmieniła kierunek na fizykę.

W 1930 roku uzyskała doktorat w dziedzinie fizyki kwantowej. Jej dyplom został nadany w prestiżowym otoczeniu, gdyż podczas ceremonii jej rigorosum obecni byli dwaj laureaci Nagrody Nobla – James Franck oraz Adolf Otto Reinhold Windaus, a także jej promotor Max Born, który został laureatem Nagrody Nobla w 1954 roku. Wśród kolegów wiadomo było, że kształciła się w towarzystwie wybitnych osobistości, takich jak Enrico Fermi, Werner Heisenberg, Paul Dirac czy Wolfgang Pauli.

Po ślubie z Josepham Edwardem Mayerem, amerykańskim studentem, wyjechała w 1930 roku do Stanów Zjednoczonych. W tym czasie urodziła dwoje dzieci – Marię Ann i Petera Conrada. W życiu zawodowym Maria angażowała się w naukę, wykładając na Johns Hopkins University w latach 1931–1939, a następnie na Columbia University od 1939 do 1946 roku. Podczas II wojny światowej pracowała w Projekcie Manhattan, biorąc udział w tajnych pracach nad bombą atomową.

Po wojnie, od 1946 roku, Maria była profesorem w Institute of Nuclear Studies przy University of Chicago, gdzie współpracowała z wybitnymi naukowcami, takimi jak Enrico Fermi oraz Edward Teller. Praca, która przyniosła jej później Nagrodę Nobla, miała miejsce podczas zatrudnienia na część etatu w Argonne National Laboratory. W 1960 roku przyjęła stanowisko profesora na Uniwersytecie Kalifornijskim w La Jolla, w San Diego.

Pomimo tego, że wyjechała z Śląska zaledwie w trzecim roku życia i nigdy więcej się tam nie pojawiła, Maria angażowała się w pomoc dla śląskich uchodźców w Ameryce po II wojnie światowej oraz wspierała organizacje lokalnej społeczności, m.in. Górnoślązaków w Pensylwanii – World Association of Upper Silesians. W 1967 roku odwiedziła Warszawę z okazji obchodów stulecia urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Kiedy zapytano ją o szczególne życzenia, wyraziła pragnienie zobaczenia Katowic, których już niestety nie mogła odwiedzić.

Maria Goeppert-Mayer zmarła na zawał serca, a jej miejsce spoczynku znajduje się na cmentarzu El Camino Memorial Park w San Diego.

Osiągnięcia naukowe i spuścizna

Maria Goeppert-Mayer, znana z przełomowych badań w dziedzinie teorii jądra atomowego, w 1963 roku została laureatką Nobla za wspólnie opracowany z Hansem Jensenem model powłokowy jądra atomowego. Obok niej wyróżnienia te otrzymali także Jensen oraz Eugene Wigner. Co ważne, Maria była drugą kobietą w historii, która zdobyła tę prestiżową nagrodę, poprzedzała ją jedynie Maria Skłodowska-Curie.

W jej dorobku naukowym znajdują się kluczowe prace, w tym:

  • Statistical Mechanics (1940, z mężem),
  • The Elementary Theory of Nuclear Shell Structure (1951, z Jensenem).

Model stworzony przez Marię Goeppert-Mayer wprowadzał wyjaśnienie dla stabilności jąder atomowych przy określonych ilościach nukleonów, mianowicie tzw. „liczb magicznych”. Warto podkreślić, że Maria, wbrew obowiązującym wówczas przekonaniom, zainicjowała teorię zamkniętych powłok z parami protonów i neutronów, wykorzystując mechanizm sprzężenia spinowo-orbitalnego. W piękny sposób ujęła to w swej metaforze:

„Wyobraź sobie salę pełną tańczących walca. Tancerze przesuwają się dookoła tej sali w koncentrycznych kołach. Dalej pomyśl, że w każdym kole możesz zmieścić dwa razy więcej tancerzy, jeśli jedna para wiruje w kierunku ruchu wskazówek zegara, a druga w przeciwnym. A potem dodatkowa wariacja: pomyśl, że ci tancerze wirują w porywach, jak mistrzowie. Niektóre z tych par, które wirują w kierunku wskazówek zegara, robią porywy w tym samym kierunku. Porywy pozostałych par są w kierunku przeciwnym. Tak samo z parami wirującymi w kierunku przeciwnym do kierunku wskazówek zegara – niektóre wykonują zrywy w tym samym kierunku, inne w przeciwnym.”

W swojej pracy doktorskiej z 1931 roku, Goeppert-Mayer teoretycznie rozważyła zjawisko molekularnej absorpcji dwufotonowej, które zostało potwierdzone dopiero w latach 60. XX wieku, za pomocą nowo opracowanych laserów. Ta pionierska praca w dziedzinie optyki nieliniowej, którą zainicjowała, zdobywa obecnie znaczenie z uwagi na swoje potencjalne zastosowania w technologiach trójwymiarowych, takich jak zapisywanie danych w nośnikach o dużych pojemnościach. Jednostka odpowiadająca za przekrój czynny absorpcji dwufotonowej jest znana jako jednostka Goeppert-Mayer (GM).

W późnych latach 40. i we wczesnych 50., pracując dla Edwarda Tellera, Maria zajmowała się równaniami dotyczącymi nieprzezroczystości optycznej, które miały istotne znaczenie w projektowaniu bomby termojądrowej, testowanej po raz pierwszy w 1952 roku.

Po jej śmierci, Amerykańskie Towarzystwo Fizyczne wprowadziło wyróżnienie nazwane jej imieniem, które ma na celu wsparcie młodych kobiet w dziedzinie fizyki na początku ich kariery naukowej, oferując im zarówno uznanie, jak i fundusze na badania. W 2011 roku, poczta U.S.A. także uhonorowała jej pamięć, wprowadzając znaczek pocztowy z jej wizerunkiem.

W Katowicach, miejscu jej urodzenia, upamiętniono ją skromną tablicą pamiątkową. Ulica w centrum miasta nosi jej imię, a także nazwana jej imieniem została nowoczesna, energooszczędna nieruchomość w Górnośląskim Parku Przemysłowym. Obecnie w budowie są dwa kolejne obiekty nazwane na cześć innych noblistów z Górnego Śląska, Aldera oraz Sterna. Dodatkowo, w ramach Głównego Instytutu Górnictwa działa Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert-Mayer.

Przypisy

  1. 18_GoeppertPlus [online], www.willisch.eu [dostęp 28.04.2024 r.]
  2. Magdalena Mikrut-Majeranek: Katowiczanka Maria Goeppert-Mayer – mało znana laureatka nagrody Nobla z fizyki. 26.05.2023 r. [dostęp 20.07.2024 r.]
  3. Goeppert-Mayer Maria, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 31.03.2023 r.]
  4. Maria Goeppert Mayer – Facts. [w:] The Nobel Prize in Physics 1963 > Eugene Wigner, Maria Goeppert Mayer, J. Hans D. Jensen [on-line]. Nobel Media AB. [dostęp 17.02.2014 r.]
  5. Maria Goeppert-Mayer. The Nobel Prize in Physics 1963. Sylwetka na stronie „nobelprize.org”.
  6. Maria Goeppert Mayer Award, home page at The American Physical Society.
  7. „UCSD Nobel Laureate Maria Goeppert Mayer to Appear on New U.S. Postal Service Stamp June 16”. University of California San Diego News Center [dostęp 19.07.2011 r.]
  8. Górnośląski Park Przemysłowy – budynek Goeppper-Mayer.
  9. Śląskie Centrum Radiometrii Środowiskowej im. Marii Goeppert Mayer. [w:] Strona internetowa [on-line]. www.radiometria.gig.eu. [dostęp 23.06.2016 r.]

Oceń: Maria Goeppert-Mayer

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:25