UWAGA! Dołącz do nowej grupy Katowice - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Tadeusz Wilczok


Tadeusz Marian Wilczok to postać niezwykle znacząca w polskiej nauce. Urodził się 22 czerwca 1934 roku w Katowicach i był osobą wyjątkowo zasłużoną w dziedzinie biochemii. Jego praca przyczyniła się do rozwoju nauk przyrodniczych w Polsce, co czyni go jednym z czołowych specjalistów w tej dziedzinie.

Wilczok pełnił rolę nauczyciela akademickiego, a także objął stanowisko rektora Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach w latach 1999–2005. Zarówno jego osiągnięcia naukowe, jak i zaangażowanie w edukację młodych adeptów biochemii pozostaną w pamięci wielu studentów.

W swoim życiu zawodowym, Wilczok miał znaczący wpływ na rozwój biochemii w Polsce. Zmarł 7 sierpnia 2015 roku w Żerkowicach, w miejscu, którego historia jest tak samo fascynująca, jak jego życie. Więcej informacji o Żerkowicach można znaleźć w artykule dostępnym pod tym linkiem Żerkowicach.

Życiorys

W 1956 roku Tadeusz Wilczok uzyskał tytuł magistra chemii na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Katowicach. Następnie, wzbogacając swoje wykształcenie, odbył studia podyplomowe w Centralnym Laboratorium Syntezy Organicznej Akademii Nauk w Moskwie. W 1960 roku otrzymał stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Łódzkim, a w 1963 roku uzyskał habilitację w tej samej dziedzinie. W 1974 roku został profesorem nadzwyczajnym, a w 1985 roku – profesorem zwyczajnym.

Początkowo pracował w Pracowni Biochemii Zakładu Biologii Nowotworów Instytutu Onkologii w Gliwicach. W 1966 roku podjął zatrudnienie na Wydziale Lekarskim w Zabrzu, gdzie objął kierownictwo Katedry Chemii Ogólnej. Dwa lata później, w 1968 roku, został mianowany pełnomocnikiem rektora ds. organizacji Wydziału Farmaceutycznego w Sosnowcu. W 1971 roku, na nowo powstałym wydziale farmaceutycznym, rozpoczął funkcję dyrektora Instytutu Chemii i Fizyki Medycznej. W latach 1971–1972 tymczasowo pełnił obowiązki dziekana tego wydziału, a później, w latach 1973–1976, był prodziekanem. W kolejnych latach, aż do 1996 roku, pełnił funkcję dziekana Wydziału Farmaceutycznego oraz Oddziału Analityki Medycznej w Sosnowcu. W latach 1996–1999 pełnił obowiązki prorektora ds. nauki. Równocześnie, od 1996 roku, kierował Katedrą Biologii Molekularnej, Biochemii i Biofarmacji oraz Zakładem Biologii Molekularnej i Genetyki.

Tadeusz Wilczok koncentrował swoją działalność badawczą na zagadnieniach związanych z fizykochemią i aktywnością biologiczną biopolimerów takich jak DNA i melaniny. Jego badania obejmowały również ocenę aktywności biologicznej leków oraz ksenobiotyków, a także zastosowanie nowoczesnych technik biologii molekularnej i inżynierii genetycznej w diagnostyce klinicznej nowotworów.

Był promotorem około 140 prac magisterskich oraz 60 doktoratów. Pełnił rolę opiekuna dla 17 habilitacji, a także recenzenta 86 prac doktorskich oraz 28 rozpraw habilitacyjnych. Jako założyciel i członek wielu towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Biofizycznego, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Biochemicznego (od 1958), a także Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (od 1973) oraz Society of Environmental Toxicology and Chemistry, zyskał ogromne uznanie. Poza tym był także członkiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego (od 1958), Polskiego Stowarzyszenia Filmu Naukowego (od 1966), The New York Academy of Sciences, International Society of Magnetic Resonance oraz European Association of Pharma Biotechnology. W 1998 roku został wybrany na członka Polskiej Akademii Nauk oraz Francuskiej Akademii Nauk Farmaceutycznych. W październiku 2001 roku dołączył do Rady Naukowej przy Ministrze Zdrowia.

W 2004 roku przeszedł na emeryturę, a następnie w wieku 81 lat zmarł, zostawiając po sobie bogaty dorobek naukowy. Pochowany jest na cmentarzu w Rudzie Śląskiej. Za swoje osiągnięcia został odznaczony licznymi nagrodami, w tym Krzyżem Komandorskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz wieloma innymi odznaczeniami, świadczącymi o jego wkładzie w rozwój nauki i edukacji w Polsce.

Kontrowersje

W 2005 roku ujawniono kontrowersyjne informacje dotyczące działalności Fundacji Rozwoju Nauk Farmaceutycznych „Fides”, którą prowadził Tadeusz Wilczok. Fundacja ta organizowała odpłatne kursy z zakresu zielarstwa, skierowane do studentów wydziału farmacji Śląskiej Akademii Medycznej, na której czołowej pozycji stał jako rektor.

W 2013 roku Wilczok został skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na dwa lata przez Sąd Apelacyjny w Katowicach, a wyrok dotyczył zarzutów o niegospodarność. W trakcie sprawowania funkcji rektora przeprowadził zakup reprezentacyjnego budynku od Banku Śląskiego, zlokalizowanego przy ul. Warszawskiej w Katowicach, za znacznie zawyżoną kwotę wynoszącą 10 milionów. Dodatkowo, zaciągnął kredyt na kwotę 40 milionów złotych w celu dokończenia budowy Akademickiego Centrum Medycznego w Zabrzu.

Prokuratura w konkluzji uznała, że działanie Wilczoka związane z zaciągnięciem pożyczki w celu wznowienia budowy centrum medycznego, mając na uwadze stan zaawansowania projektu, było niecelowe i niegospodarne. Ponadto przed nabyciem budynku na potrzeby rektoratu wymagane było zlecenie wykonania operatu szacunkowego, zamiast akceptowania ceny proponowanej przez sprzedającego.

Źródła

Wszystkie podane informacje pochodzą z różnorodnych źródeł, które dokumentują osiągnięcia Tadeusza Wilczoka.

  • Barbara Gruszka, Wilczok Tadeusz Marian, Biblioteka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, Hasła bibliograficzne, 30.09.2015,
  • Prof. Tadeusz Marian Wilczok, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2021-10-11],
  • Prof. zw. dr hab. n. przyr. Tadeusz Marian Wilczok, [w:] Poczet Rektorów SUM. 70 lat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, 2007,
  • Tadeusz Wilczok, WikiZaglebie.pl, 5 lipca 2021.

Przypisy

  1. Wyborcza.pl [online], katowice.wyborcza.pl [dostęp 29.06.2019 r.]

Oceń: Tadeusz Wilczok

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:18