Andrzej Michał Bisztyga, który przyszedł na świat w 1964 roku w Katowicach, jest uznawanym prawnikiem oraz specjalistą w dziedzinie prawa konstytucyjnego. Posiada tytuł doktora habilitowanego nauk prawnych i pełni funkcję profesora nadzwyczajnego na Uniwersytecie Zielonogórskim, a także w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Wykształcenie i kariera naukowa
W 1989 roku Andrzej Bisztyga zakończył swoją edukację prawniczą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego (UŚ), gdzie jego praca magisterska dotyczyła instytucji referendów w nowoczesnym świecie. Sześć lat później, w 1996 roku, uzyskał stopień doktora nauk prawnych na bazie rozprawy, którą napisał pod nadzorem Eugeniusza Zwierzchowskiego, a jej tytuł brzmiał: „Europejski Trybunał Praw Człowieka”.
W 2009 roku, Andrzej Bisztyga uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego, którego przyznanie było rezultatem jego dorobku naukowego oraz rozprawy habilitacyjnej dotyczącej wpływu Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na system prawny Zjednoczonego Królestwa. W tym samym roku otrzymał tytuł profesora w Górnośląskiej Wyższej Szkole Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach.
W latach 2011-2012 profesor Bisztyga był profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Śląskim, w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Został również prorektorem GWSH w latach 2012-2014, a w 2014 roku przekształcił się w profesora Uniwersytetu Zielonogórskiego, na Wydziale Prawa i Administracji. Tam objął rolę kierownika Katedry Systemów Ustrojowych i Praw Człowieka.
W 2015 roku powierzone mu zostało kierownictwo Katedry Prawa i Administracji w GWSH, a od 2018 roku kieruje Katedrą Prawa Konstytucyjnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. Andrzej Bisztyga jest autorem licznych publikacji z dziedziny prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Współpracował z różnymi instytucjami, w tym z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwem Sprawiedliwości oraz Ministerstwem Spraw Zagranicznych.
Był także aktywnym uczestnikiem około 80 konferencji krajowych i międzynarodowych. Jego wiedza została doceniona poprzez członkostwo w kilkunastu radach naukowych oraz redakcyjnych periodyków prawniczych. Jako stypendysta odbył szkolenia w takich miejscach jak Hague Academy of International Law, Poznańskie Centrum Praw Człowieka czy British Council na Uniwersytecie Leicester.
Wśród jego aktywności znalazły się również wyjazdy jako Visiting Professor do Toraigyrov State University w Kazachstanie oraz do Slovenskej Akademie Vied na Słowacji, gdzie prowadził zajęcia w latach 2013 i 2014 respectywnie. Jego bogata kariera akademicka oraz publiczna jest dowodem na jego znaczący wkład w dziedzinę prawa.
Publikacje
Andrzej Bisztyga to wybitny autor, współautor, redaktor oraz współredaktor blisko 170 różnych publikacji, które obejmują książki, artykuły, opinie oraz ekspertyzy w dziedzinie prawa konstytucyjnego i praw człowieka. Jego prace są rozpoznawalne nie tylko w Polsce, ale również w takich krajach jak Białoruś, Czechy, Kazachstan, Niemcy, Słowacja, Rumunia, Turcja, Ukraina czy Węgry.
Bisztyga publikuje w znanych czasopismach, takich jak: Przegląd Prawa Konstytucyjnego, Przegląd Sejmowy, Jura (Węgry) oraz Vestnik Karagandskogo Universiteta (Kazachstan).
Wybrane publikacje książkowe to m.in.:
- Europejski Trybunał Praw Człowieka, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa, Katowice 1997, s. 340,
- Европейский Суд по Правам Человека, Белорусский Центр Конституционализма и Сравнительно–Правовых Исследований, Миньск 2000, s. 204,
- System ochrony praw człowieka (współautorzy: B.Banaszak, K. Complak, M. Jabłoński, R. Wieruszewski, K. Wójtowicz), Wydanie drugie uzupełnione, Seria Akademicka, Zakamycze, Kraków 2005, s. 368,
- Oddziaływanie Europejskiej Konwencji Praw Człowieka na porządek prawny Zjednoczonego Królestwa, Górnośląska Wyższa Szkoła Handlowa im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Katowice 2008, s. 376.
Książki redagowane przez Bisztygę obejmują:
- Kierunki zmian pozycji ustrojowej i funkcji Senatu RP (współredaktor P.Zientarski), Senat Rzeczypospolitej Polskiej, Kancelaria Senatu, Warszawa 2014, s. 272,
- Doświadczenia ustawodawcze Polski i Kazachstanu w zakresie polityki samorządowej i mniejszości narodowych / Законодательный опыт Польши и Казахстана в области политики самоуправления и национальных меньшинств (współredaktor P. Zientarski), Wydawnictwo Adam Marszałek, Toruń 2015, s. 235,
- Aktualne problemy prawa wyborczego (współredaktorzy: Bogusław Banaszak, Anna Feja-Paszkiewicz), Acta Iuridica Lebusana, Vol. I, Uniwersytet Zielonogórski, Zielona Góra 2015, s. 484.
Członkostwo w stowarzyszeniach naukowych
Andrzej Bisztyga aktywnie uczestniczy w różnych stowarzyszeniach naukowych, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój prawa oraz współpracy międzynarodowej.
W roku 2009 został członkiem Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, co z pewnością przyczyniło się do jego rozwoju zawodowego oraz naukowego.
Następnie, w 2013 roku, uzyskał status członka korespondenta w Academie Europeenne des Sciences, des Arts et des Letters, mieszczącej się w Paryżu, co otworzyło przed nim możliwości współpracy z innymi ekspertami z różnych dziedzin.
W roku 2015 dołączył do Deutsch-Polnische Juristen – Vereinigung e.V. w Berlinie, co jest dowodem na jego chęć do zacieśniania relacji pomiędzy polskimi i niemieckimi prawnikami.
Nagrody i odznaczenia
W ciągu swojej kariery naukowej, Andrzej Bisztyga został uhonorowany licznymi prestiżowymi nagrodami i odznaczeniami, które świadczą o jego znaczących osiągnięciach w dziedzinie nauki.
W roku 1997 zdobył Nagrodę Rektora Uniwersytetu Śląskiego II stopnia za osiągnięcia naukowe, a w 2003 roku ponownie wyróżniony został Nagrodą Rektora Uniwersytetu Śląskiego III stopnia za swoje osiągnięcia w tej samej dziedzinie.
W 2010 roku otrzymał Nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego II stopnia za swoją rozprawę habilitacyjną, co potwierdziło jego wysoką renomę w środowisku akademickim. Kolejnym ważnym wyróżnieniem była Indywidualna Nagroda Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego I stopnia, przyznana mu w 2015 roku za jego wkład w naukę.
W 2013 roku Andrzej Bisztyga został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, a następnie w 2015 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, by w 2021 roku zdobyć Złoty Krzyż Zasługi.
Cztery lata później, w 2018 roku, uhonorowano go Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, co podkreśliło jego duży wpływ na polską naukę. W 2023 roku, za zasługi w dziedzinie naukowej, Andrzej Bisztyga otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.
Przypisy
- Wybitni przedstawiciele nauki odebrali medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” - Ministerstwo Edukacji i Nauki - Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Edukacji i Nauki [dostęp 22.11.2023 r.]
- Prof. Andrzej Bisztyga uhonorowany Medalem Senatu RP „Dobro Rzeczypospolitej Najwyższym Prawem”, gwsh.pl
- M.P. z 2021 r. poz. 663
- M.P. z 2015 r. poz. 878
- Informacja o Deutsch-Polnische Juristen – Vereinigung e.V., https://web.archive.org/web/20160112075222/http://www.dpjv.de/
- Informacja o Academie Europeenne des Sciences, des Arts et des Letters, Paris. https://web.archive.org/web/20111026041607/http://www.europeanacademysciencesartsandletters.com/
- Informacja o Polskim Towarzystwie Prawa Konstytucyjnego, http://www.inp.pan.pl/index.php?a=towarzystwa&bb=5&cc=1
- Informacja o konferencji „Kierunki zmian pozycji ustrojowej i funkcji Senatu”, https://web.archive.org/web/20160401114428/http://www.senat.gov.pl/aktualnosci/art,5849,konferencja-kierunki-zmian-pozycji-ustrojowej-i-funkcji-senatu-rp.html
- Informacja o Przeglądzie Prawa Konstytucyjnego, https://web.archive.org/web/20210926050911/http://www.marszalek.com.pl/przegladprawakonstytucyjnego/Redakcja.html
- Biogram i wykaz publikacji Andrzeja Bisztygi, http://www.andrzejbisztyga.pl/
- Informacja biograficzna na stronie Kancelarii Radców Prawnych Szmulik i Wspólnicy, http://szmulik.pl/eksperci/prof-dr-hab-andrzej-bisztyga/
- Informacja biograficzna na stronie Kancelarii Radców Prawnych Chmaj i Wspólnicy, http://chmaj.pl/zespol.html
- Katedra Prawa Konstytucyjnego. uz.zgora.pl. [dostęp 01.04.2018 r.]
- Europejski Trybunał Praw Człowieka w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
- Dr hab. Andrzej Bisztyga, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 08.02.2020 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Małgorzata Suchacka | Jerzy Mikułowski Pomorski | Krystyna Kromer | Tatiana Bocheńska | Ryszard Wołoszyński | Grzegorz Dydkowski | Magdalena Więcek | Krzysztof Apt | Franz Leopold Neumann | Mateusz Warchał | Marian Przełęcki | Marek Biesiada | Marek Kuczma | Tadeusz Sławek | Tadeusz Wilczok | Jerzy Adrian Lis | Adam Macura (profesor) | Bartosz Danowski | Maria Goeppert-Mayer | Halina BalaszczukOceń: Andrzej Bisztyga