Marek Biesiada


Marek Ryszard Biesiada, urodzony 4 lutego 1964 roku w Katowicach, to wybitny przedstawiciel dwóch dziedzin nauki - astronomii oraz medycyny. Jako profesor nauk fizycznych, łączy swoje umiejętności oraz wiedzę, przyczyniając się do rozwoju tych dyscyplin w Polsce.

Jego osiągnięcia, zarówno w astronomii, jak i w medycynie, sprawiają, że jest cenionym ekspertem, który nieustannie poszukuje nowych odkryć i rozwiązań.

Życiorys

W latach 1982 do 1988 Marek Biesiada podjął studia z zakresu astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, gdzie obronił pracę magisterską o tytule „Teorio-grupowe własności równań struktury gwiazdy” i uzyskał tytuł magistra astronomii. Następnie, w latach 1984–1990, kontynuował edukację na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach, zdobywając tytuł lekarza medycyny.

W 1991 roku osiągnął stopień doktora nauk fizycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, broniąc rozprawy doktorskiej zatytułowanej „Niestandardowe efekty dynamiczne w jednorodnych wielowymiarowych modelach kosmologicznych”, pod kierunkiem prof. dr. hab. Michała Hellera.

W 2007 roku uzyskał habilitację w dziedzinie nauk fizycznych w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Śląskiego, opierając się na rozprawie habilitacyjnej dotyczącej „Testów i ograniczeń na modele ciemnej materii we Wszechświecie”. Sześć lat później, w 2013, otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych z nominacji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Marek Biesiada był członkiem Komitetu Astronomii Polskiej Akademii Nauk w kadencjach od 2016 do 2020 oraz od 2020 do 2023. W okresie 2013–2016 pełnił rolę zastępcy dyrektora ds. Nauki w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

W 2018 roku, za swoje znaczące osiągnięcia naukowe, otrzymał Nagrodę Naukową im. Wojciecha Rubinowicza przyznawaną przez Polskie Towarzystwo Fizyki.

Działalność naukowa

Marek Biesiada aktywnie angażuje się w badania dotyczące kosmologii obserwacyjnej oraz astrofizyki teoretycznej. Jego prace koncentrują się na problemach związanych z ciemną materią oraz ciemną energią, przy czym wykorzystywane w nich są zjawiska, takie jak soczewkowanie grawitacyjne.

Ważnym obszarem jego badań są również astrofizyczne i kosmologiczne aspekty fal grawitacyjnych. Poza tym, mając doświadczenie jako lekarz, Biesiada prowadził badania dotyczące wpływu środowiska na zdrowie ludzi oraz oceniał ryzyko zdrowotne związane z różnymi przedsięwzięciami.

Jest autorem licznych publikacji naukowych, które ukazały się w prestiżowych czasopismach. Jako uznany ekspert jest konsultowany przez takie instytucje jak Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Komisję Europejską, znane z działań w ramach Programu Horyzont 2020. Ponadto cieszy się zaufaniem Europejskiej Komisji Gospodarczej (UNECE) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Obecnie, Marek Biesiada współpracuje z astrofizykami z Chin i Francji, co ukazuje jego międzynarodowy zasięg badań. Należy też do kilku towarzystw naukowych, w tym Polskiego Towarzystwa Astronomicznego od 1988 roku, American Physical Society w latach 1993-1996, Polskiego Towarzystwa Fizycznego od 2002 roku oraz Polskiego Towarzystwa Medycyny Środowiskowej od 1996 roku.

Praca zawodowa

W latach 1988-1989 Marek Biesiada pracował jako asystent w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Następnie w okresie 1989-1991 był związany z Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN w Warszawie, również jako asystent.

Od 1990 do 1992 brał udział w stażu podyplomowym w Górnośląskim Centrum Medycznym w Katowicach – Ochojcu. W 1993 roku zyskał stypendium Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej, biorąc udział w pierwszej edycji programu START.

W latach 1991-1998 działał jako adiunkt w Centrum Astronomicznym im. M. Kopernika PAN, a w latach 1996-2006 pełnił funkcję Kierownika Zakładu Oceny Ryzyka Zdrowotnego w Instytucie Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu.

Przez długi czas, od 1998 do 2019, pracował w Zakładzie Astrofizyki i Kosmologii Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a od 2009 roku otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego.

Obecnie, od roku 2019, Marek Biesiada jest profesorem zwyczajnym w Zakładzie Astrofizyki Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie.

Staże zagraniczne

Marek Biesiada odbył szereg staży zagranicznych, które miały istotny wpływ na jego rozwój zawodowy oraz naukowy. Poniżej przedstawione są miejsca, w których pracował:

  • USA, Princeton Astronomical Observatory (1991 r.),
  • Dania, Kopenhaga, Niels Bohr Institute (1992 r. i 1994 r.),
  • Francja, Paryż, Institut d’astrophysique de Paris (2012 r. i 2013 r.),
  • Chiny, Pekin, Beijing Normal University, Department of Astronomy (2012 r., 2013 r., visiting Professor: 2014-2015 r.).

Życie prywatne

Małżeństwo Marka Biesiady z Małgorzatą jest przykładem łączenia zawodowej pasji z życiem rodzinnym. Małgorzata, jako lekarz medycyny, specjalizuje się w geriatrii, medycynie rodzinnej oraz medycynie ogólnej, co świadczy o jej szerokim zakresie wiedzy oraz zaangażowaniu w opiekę zdrowotną.

Para ta ma czworo dzieci, które osiągnęły już znaczące sukcesy w swoich dziedzinach:

  • Martyna – posiada tytuł magistra w dziedzinie socjologii,
  • Michał – jest magistrem inżynierem informatyki, uznawanym za odkrywcę komet SOHO,
  • Magdalena – również zdobyła tytuł magistra inżyniera, tym razem w dziedzinie ochrony środowiska,
  • Marcin – podobnie jak Michał, zdobył tytuł magistra inżyniera informatyki (stan na rok 2020).

Przypisy

  1. Beijing Normal University
  2. SAO/NASA Astrophysics Data System. www.adsabs.harvard.edu.
  3. Nagrody Polskiego Towarzystwa Fizycznego za rok 2018
  4. Laureaci nagrody naukowej im. Wojciecha Rubinowicza
  5. Skład Komitetu Astronomii PAN kadencji 2020-2023
  6. Program START FNP. www.fnp.org.pl/, 14.02.2016 r.

Oceń: Marek Biesiada

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:17