Jerzy Adrian Lis


Jerzy Adrian Lis, urodzony 8 kwietnia 1960 roku w Katowicach, jest uznawanym polskim biologiem. Jego szczególną specjalizacją jest entomologia, czyli nauka o owadach, oraz zoologia, która zajmuje się badaniem zwierząt jako całości.

Obecnie pełni funkcję nauczyciela akademickiego, wykładając na Uniwersytecie Opolskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą z młodymi adeptom biologii. Pasja do nauki oraz zaangażowanie w badania wyróżniają go w środowisku akademickim.

Życiorys

Jerzy Adrian Lis przyszedł na świat w 1960 roku w Katowicach, w rodzinie robotniczej. Po ukończeniu szkoły podstawowej oraz średniej, w 1979 roku rozpoczął studia biologiczne na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego. W czasie nauki wyróżniał się jako student, aktywnie uczestnicząc w Kole Naukowym Biologów oraz biorąc udział w wyprawach entomologicznych, w tym dużej ekspedycji położonej w delcie Dunaju.

W 1984 roku obronił pracę magisterską, której tytuł brzmiał „Tarczówkowate lasów murckowskich na tle pentatomidofauny Wyżyny Śląskiej”. Praca ta powstała pod kierunkiem Sędzimira Klimaszewskiego. Po zakończeniu studiów rozpoczął swoją karierę zawodową w Pracowni Entomologii Instytutu Badawczego Leśnictwa w Katowicach. Już pięć lat później, dzięki swojej imponującej pracy naukowej, uzyskał stopień naukowy doktora, na podstawie projektu dotyczącego wpływu zanieczyszczeń przemysłowych na zgrupowania pluskwiaków różnoskrzydłych, który został nagrodzony przez Królewskie Towarzystwo Entomologiczne w Londynie.

W 1990 roku Lis objął stanowisko w Dziale Przyrody Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. W tym czasie nawiązał bliskie relacje z wrocławskim środowiskiem zoologicznym, a zwłaszcza z prof. Lechem Borowcem z Uniwersytetu Wrocławskiego. W 1991 roku otrzymał dwuletnie stypendium naukowe Fundacji Aleksandra von Humboldta w Bonn, po którym prowadził badania w Instytucie Zoologii Uniwersytetu w Hamburgu oraz pracował w laboratoriach w takich miastach jak Amsterdam, Lejda, Londyn i Monachium.

Rok 1994 oznaczał dla niego znaczący krok kariery, gdyż wygrał konkurs na stanowisko adiunkta na Uniwersytecie Opolskim. Następny rok przyniósł mu habilitację na Uniwersytecie Wrocławskim, a w Opolu założył Zakład Zoologii, a później Katedrę Biosystematyki. Gdy w 1996 roku utworzono Instytut Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Opolskim, został jego zastępcą dyrektora.

W tym samym roku Lis prowadził badania na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w Paryskim Muzeum Przyrodniczym z zakresu taksonomii oraz filogenezy. W 2000 roku uzyskał tytuł profesora nauk biologicznych. W latach 2002–2005 pełnił funkcję dziekana Wydziału Przyrodniczo-Technicznego, a później, do 2008 roku, sprawował funkcję prorektora. Liczne osiągnięcia Jerzego Adriana Lisa obejmują także autorstwo ponad dwustu publikacji, w tym przeszło trzydziestu prac opublikowanych w czasopismach z tak zwanej Listy filadelfijskiej.

Przypisy

  1. Prof. Jerzy Lis, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.02.2012 r.]
  2. M. Bunalski, J. J. Lipa, J. Nowacki. Almanach Entomologów Polskich XX wieku. „Wiadomości Entomologiczne”. 20, suplement, 2001 r. Polskie Towarzystwo Entomologiczne
  3. Nicieja 2004, s. 394.
  4. Nicieja 2004, s. 398.

Oceń: Jerzy Adrian Lis

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:13