Adam Macura był wielce szanowanym polskim profesorem, który urodził się 31 marca 1925 roku w Katowicach, a swoje życie zakończył 9 lutego 2015 tamże. Jako ekspert w dziedzinie elektrotechniki i automatyki, znacząco wpłynął na rozwój nauki w Polsce. Przez wiele lat pełnił rolę wykładowcy na Politechnice Śląskiej, gdzie dzielił się swoją wiedzą z kolejnymi pokoleniami inżynierów.
Jego zaangażowanie w edukację oraz badania naukowe przyczyniło się do pozytywnego wizerunku uczelni i całej branży technicznej w Polsce.
Życiorys
Adam Macura był wybitnym przedstawicielem tradycji ewangelickiej, pochodzącym ze Śląska Cieszyńskiego, którego rodzina miała głębokie korzenie patriotyczne. Jego dziadek, również Adam Macura, był znanym nauczycielem oraz redaktorem „Posła Ewangelickiego”, a jego ojciec był inżynierem mechanikiem. Matka profesora, Teresa Weiss, również miała znaczący wpływ na jego rozwój.
Po ukończeniu szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego w Katowicach, Macura kontynuował naukę na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach, gdzie uzyskał tytuł magistra inżyniera elektryka w 1951 roku. Już podczas studiów, w 1949 roku, rozpoczął pracę jako asystent w Katedrze Fizyki pod okiem prof. Tadeusza Malarskiego. Następnie, od 1953 roku, jego kariera rozwijała się w Katedrze Podstaw Elektrotechniki, gdzie pracował pod kierunkiem Stanisława Fryzego.
W 1955 roku obronił pracę doktorską pt. „Analiza własności oporów ujemnych i stabilności układów zawierających takie opory”, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktora nauk technicznych. Sześć lat później, w 1961 roku, habilitował się na podstawie rozprawy „Statyczna analiza i synteza układów zawierających nieliniowe elementy dwuwejściowe”.
W 1959 roku Macura przeszedł do pracy na pełen etat w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, gdzie skoncentrował się na technicznych innowacjach, takich jak konstrukcja analogowego modelu sieci wentylacyjnych GIG2, stanowiących ważny wkład w rozwój tej dziedziny. W tym okresie uzyskał 8 patentów, będąc autorem lub współautorem ważnych rozwiązań technologicznych.
Od 1962 roku, włączył się w prace Zespołu Automatyki na Politechnice Śląskiej, gdzie pod przewodnictwem prof. Tadeusza Zagajewskiego, intensywnie pracowano nad programem nowego kierunku studiów – automatyki. Po utworzeniu Wydziału Automatyki w 1964 roku, Macura objął stanowisko Kierownika Katedry Teorii Przesyłu Sygnału (TPS). W latach 1968–1971 był także kierownikiem Katedry Informatyki, w której pracował na ciągłej reorganizacji struktury uczelni.
W 1971 roku zdobył tytuł profesora nadzwyczajnego, a jego kariera akademicka rozwijała się dalej, aż do momentu, kiedy w 1991 roku uzyskał tytuł profesora zwyczajnego. Po formalnym przejściu na emeryturę w 1995 roku, dalej angażował się w działalność naukową na cześć etatu w Instytucie Elektroniki, aż do pogorszenia stanu zdrowia w 2002 roku.
W trakcie swojej kariery Macura pełnił szereg istotnych funkcji, takich jak: Kierownik Katedry Teorii Przesyłu Sygnału (1964–1968), Kierownik Katedry Informatyki (1968–1971), Z-ca Dyrektora ds. Nauczania w Instytucie Konstrukcji i Technologii Urządzeń Automatyki i Elektroniki (1971–1974), a także Prodziekan ds. Nauczania i Wychowania na Wydziale Automatyki i Informatyki (1981–1984). w Głównym Instytucie Górnictwa, kierował również Zakładem Pomiarów Elektrycznych (1959–1964).
Wielkim osiągnięciem profesora Macury była liczba publikacji, których jest autorem lub współautorem – łącznie 46 prac krajowych i zagranicznych. Dodatkowo, promował on przeszło stu magistrów i inżynierów oraz dziewięciu doktorów, z których czterech zdobyło tytuły profesorskie. Uczestniczył także w tworzeniu encyklopedii „Automatyka” i „Poradnika inżyniera – Zastosowania elektroniki”, oraz opracował dwa skrypty: „Teoria obwodów – prądy stałe” i „Teoria obwodów – prądy zmienne”, które doczekały się kilku wydań.
Życie osobiste profesora Macury również odzwierciedla jego zamiłowanie do nauki. Z żoną Wandą z Kotasów miał dwoje dzieci: córkę Janinę, która obroniła doktorat z matematyki na Uniwersytecie Śląskim i obecnie pracuje na Politechnice Śląskiej, oraz syna Adama, który ukończył studia na wydziale Automatyki i Informatyki tej samej uczelni.
Adam Macura spoczął na cmentarzu ewangelickim przy ul. Francuskiej w Katowicach, pozostawiając po sobie niezatarty ślad w polskiej nauce i edukacji.
Ordery i odznaczenia
W życiorysie Adama Macury, wybitnego profesora, niezwykle istotne miejsce zajmują jego odznaczenia i wyróżnienia, które świadczą o jego wkładzie w rozwój nauki oraz edukacji w Polsce.
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, który profesor otrzymał w 1995 roku,
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany mu w 1975 roku,
- Medal Komisji Edukacji Narodowej,
- Odznaka „Zasłużonemu dla Politechniki Śląskiej”,
- Medal 25-lecia Politechniki Śląskiej,
- Medal im. prof. Stanisława Fryzego.
Te nagrody to nie tylko potwierdzenie osobistych osiągnięć naukowych, lecz także dowód uznania dla jego zaangażowania w edukację oraz działalność akademicką.
Przypisy
- Michalina M. Bednarek, 16-latek nakręcił film o wojennych Katowicach. Kto powtórzy jego drogę? [online], katowice.wyborcza.pl, 20.11.2016 r. [dostęp 01.11.2017 r.]
- Zmarł Prof. dr hab. inż Adam Macura [online], Instytut Elektroniki Politechniki Śląskiej [dostęp 01.11.2017 r.]
- Sylwetki założycieli Adam Macura [online], www.polsl.pl [dostęp 01.11.2017 r.]
- Adam Macura, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.11.2017 r.]
- Janina Macura, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 01.11.2017 r.]
- Janina Macura [online], Instytut Matematyki Politechniki Śląskiej [dostęp 04.11.2017 r.]
- Jerzy J. Frączek, Lucjan L. Karwan, Jan J. Machniewski, Wspomnienie o prof. Adamie Macurze, „Biuletyn Politechniki Śląskiej” (8-9 (270-271)), wrzesień 2015, s. 57, ISSN 1689-8192.
- Barbara Kasprzycka, Bożena Styrylska (oprac. red.): Politechnika Śląska im. Wincentego Pstrowskiego w Gliwicach 1975−1976. Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 1976, s. 325.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jerzy Adrian Lis | Tadeusz Wilczok | Tadeusz Sławek | Marek Kuczma | Marek Biesiada | Marian Przełęcki | Andrzej Bisztyga | Małgorzata Suchacka | Jerzy Mikułowski Pomorski | Krystyna Kromer | Bartosz Danowski | Maria Goeppert-Mayer | Halina Balaszczuk | Ernst Borinski | Janusz Korbel | Zdzisław Jaskóła | Tomasz Sapota | Krystyna Olczyk | Jan Przewoźnik | Anneli Cahn-LaxOceń: Adam Macura (profesor)