Zespół zabudowy szybu „Pułaski”


Zespół zabudowy szybu „Pułaski” to niezwykle interesujący obiekt, który stanowi przykład dziedzictwa przemysłowego w Polsce. W skład tego zespołu wchodzą zabytkowe budynki związane z szybem „Pułaski” Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”, znajdujące się w Katowicach, przy ulicy Szopienickiej. Obszar ten ulokowany jest w granicach dzielnicy Janów-Nikiszowiec, w bezpośrednim sąsiedztwie unikalnego osiedla patronackiego Nikiszowiec.

Budynki kompleksu zostały stworzone przez berlińskich architektów, Emil i Georg Zillmannów, w latach 1903–1911. Charakteryzują się stylem eklektycznym, w którym dominują formy secesyjne oraz elements historyzujące. Warto zaznaczyć, że do 1935 roku szyb był znany pod nazwą „Carmer”. W skład tego zabytkowego kompleksu wchodzą różnorodne obiekty takie jak: nadszybie z wieżą wyciągową, sortownia, maszynownia, kuźnia, warsztat mechaniczny, stolarnia, cechownia oraz łaźnia.

Zespół zabudowy szybu „Pułaski” nie tylko odzwierciedla historię przemysłu w regionie, ale także stanowi cenne źródło wiedzy o sposobie funkcjonowania kopalń węgla kamiennego na początku XX wieku. Jego znaczenie architektoniczne oraz historyczne czyni go interesującym miejscem dla turystów oraz badaczy.

Historia

Początek XX wieku był okresem sprzyjającym ekspansji górnictwa węgla kamiennego. W tamtym okresie zarząd kopalni „Giesche”, późniejszej „Wieczorek”, zadecydował o rozpoczęciu prac nad udostępnieniem złóż z pola „Reserve”. Rozpoczęto wówczas budowę nowych szybów, a jednym z kluczowych projektów był szyb „Carmer”, który powstawał w latach 1903–1910. Jego głębokość wynosiła aż 450 m, a nad nim wzniesiono stalową wieżę szybową. W tym czasie zbudowano także szereg budynków, w tym cechownię, łaźnię dla robotników, stolarnię oraz warsztat mechaniczny z kuźnią, co znacząco wpłynęło na organizację pracy w kopalni.

W hali zbornej postawiono mozaikowy ołtarz ku czci św. Barbary, patronki górników. Zmodernizowane budynki pomieściły nowoczesne maszyny wyciągowe zainstalowane w 1906 roku, które dostarczono z Berlina przez firmę Siemens-Schuckertwerke. Maszyny te wykazały imponujące możliwości, a ich moc oraz wydajność były nieocenione w procesie wydobycia. Pierwsza maszyna mogła przeciągać ładunki o masie 4,4 t, a maksymalna prędkość wynosiła 15 m/s. Druga maszyna była przeznaczona wyłącznie do wydobycia, dysponując mocą 1025 KM.

Szyb zyskał nazwę na cześć Friedricha von Carmera, członka Kolegium Reprezentantów spółki Georg von Giesches Erben. W 1904 roku do „Carmera” doprowadzono bocznicę kolejową, a jego rozbudowa miała miejsce w latach 1909–1911, kiedy to dodano dwie nowe sortownie. Od roku 1910 szyb zaczął funkcjonować jako część Ruchu II Wildensteinsegen Südfeld oraz III Morgenroth-Feld. W 1914 roku, na poziomie 350 m, utworzono dodatkowe podszybie i wybudowano nową stolarnię z suszarnią drewna.

W 1922 roku, po zmianach politycznych, kopalnia „Giesche”, w tym szyb „Carmer”, znalazła się w granicach Polski. Wówczas kontynuowano prace modernizacyjne. Szyb został pogłębiony do poziomu 521 m w 1924 roku, a w 1926 roku rozpoczęto projekt szybu 500 m, który jednak wstrzymano z powodu spadku popytu na węgiel. W okresie wielkiego kryzysu gospodarczego, w 1932 roku, szyb został zamknięty. W 1935 roku jego nazwę zmieniono na „Pułaski”. Wydobycie węgla wznowiono w trakcie II wojny światowej, a od 1 lutego 1943 roku kopalnie podzielono na trzy ruchy, w tym Ruch Carmer.

W latach 60 XX wieku powstał taśmociąg, który połączył szyb „Pułaski” z nowopowstałym szybem „Roździeński” w Giszowcu. W następnej dekadzie rozbudowano kompleks o nowe budynki, w tym łaźnię i budynek administracyjny. Po likwidacji szybu „Wilson II” w 1986 roku, „Pułaski” pozostał jednym z ośmiu szybów należących do kopalni Wieczorek, a 20 marca 1989 roku zespół budowli szybu został wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1384/89.

W 2010 roku szyb „Pułaski” był już jednym z dwóch działających szybów kopalni, obok „Roździeńskiego”. Proces likwidacji kopalni „Wieczorek” rozpoczął się w 2017 roku, a 31 marca 2018 roku szyb „Pułaski” został przekazany Spółce Restrukturyzacji Kopalń.

W dniu 29 lutego 2020 roku, w ceremonii udział wzięli m.in. prezydent Polski Andrzej Duda, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski, wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezydent Katowic Marcin Krupa. Podpisano list intencyjny w sprawie przekazania miastu Katowice kompleksu szybu „Pułaski” oraz przylegającego terenu. Planowane jest, aby w tym miejscu powstało centrum nowoczesnych technologii, gier komputerowych oraz edukacji. Obecnie prowadzone są prace związane z zasypywaniem szybu oraz wyburzaniem pozostałych budynków. We wrześniu 2021 roku Miasto Katowice ogłosiło konkurs mający na celu stworzenie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla Dzielnicy Nowych Technologii, znanej jako Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny.

Architektura

Zespół zabudowy szybu „Pułaski”, należący do Kopalni Węgla Kamiennego „Wieczorek”, został zaprojektowany w czasach od roku 1903 do 1911. Autorstwo tego projektu przypisuje się berlińskim architektom, Emilowi i Georgowi Zillmannom. Obiekt ten stanowi istotny przykład spójnej architektury przemysłowej, która przetrwała zaledwie drobne zmiany w strukturalnym układzie przestrzennym.

W skład zespołu zabudowy wchodzą różnorodne obiekty, w tym sortownia oraz wieża szybowa, które nie zostały zaprojektowane w wyraźnym stylu architektonicznym. Pozostałe budynki cechują się natomiast eklektyzmem z wyraźnym nawiązaniem do form secesyjnych oraz historyzujących. Teren kompleksu znajduje się przy ulicy Szopienickiej w Katowicach, w dzielnicy Janów-Nikiszowiec, w pobliżu zabytkowego osiedla Nikiszowiec Nikiszowiec. Zespół jest również wpisany do rejestru zabytków pod numerem A/1384/89.

W ramach tego kompleksu wyróżniają się następujące obiekty:

  • Nadszybie wraz z wieżą wyciągową – To trzykondygnacyjny budynek z żelbetonową konstrukcją, wypełniony cegłą, o kwadratowym planie i dwuspadowym dachu. W jego centralnej części wznosi się wysoce charakterystyczna 40-metrowa wieża szybowa, wykonana ze stali, na której szczycie umieszczono dwie głowice połączone pod kątem 45 stopni. Ta czterozastrzałowa wieża obsługuje klatkę przystosowaną do transportu ludzi i skipu.
  • Sortownia – Budynek o trzech kondygnacjach, zbudowany w podobnym stylu jak nadszybie, ze stalową konstrukcją wypełnioną cegłą. Jego plan zbliżony jest do prostokąta i również pokryty jest dachem dwuspadowym.
  • Maszynownia – Zespół budynków usytuowanych w centralnej części kompleksu. Składa się z dwóch jednokondygnacyjnych budynków o prostokątnym kształcie, pokrytych dachem mansardowym. Wewnątrz można znaleźć zabytkowe maszyny wyciągowe marki Siemens z 1906 roku. Budynek przetwornic ma mniejszą bryłę, jest murowany, jednokondygnacyjny i ma trapezoidalny plan, z dachem dwuspadowym.
  • Kuźnia i warsztat mechaniczny – Jednokondygnacyjny, murowany budynek, który na zewnątrz przyozdobiono dekoracyjnymi fryzami i lizenami oraz glazurowanymi cegłami. Charakteryzuje się dachem mansardowym od zachodu oraz pulpitowym od wschodu.
  • Stolarnia – To kolejny murowany, jednokondygnacyjny obiekt o prostokątnym planie, pokryty dachem dwuspadowym, który został wzbogacony o niewielkie naświetlenia.
  • Cechownia i łaźnia – Budynek murowany, jednokondygnacyjny, z zegarową wieżą, zaprojektowany na planie wydłużonego prostokąta. Jego elewacja, licowana z cegłą glazurowaną w zielonym kolorze, jest bogato zdobiona elementami takimi jak lizenami, ceglane fryzy, łuki i belkowanie. Dachem budynku również jest dwuspadowy.

Przypisy

  1. Spis obiektów nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków z terenu województwa śląskiego (stan na 04.06.2024 r.) wkz.katowice.pl [dostęp 08.06.2024 r.]
  2. Urząd Miasta Katowice: KONKURS. Opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej dla I etapu inwestycji pn.: „Dzielnica Nowych Technologii - Katowicki HUB Gamingowo-Technologiczny” obejmującego adaptację i rewitalizację istniejących budynków po kopalni KWK ”Wieczorek” pod funkcje HUB-u Gamingowo-Technologicznego. bip.katowice.eu, 06.09.2021 r. [dostęp 12.09.2021 r.]
  3. Puls Biznesu: Kopalnia Wieczorek przekazana do likwidacji. 31.03.2018 r. [dostęp 12.09.2021 r.]
  4. Prezydent Andrzej Duda w kopalni Wieczorek. srk.com.pl, 29.02.2020 r. [dostęp 12.09.2021 r.]
  5. Narodowy Instytut Dziedzictwa: Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków. Województwo śląskie. nid.pl, 30.06.2021 r. [dostęp 23.08.2021 r.]
  6. a b c Babak 13.10.2017 r.
  7. a b c d e f g h i j k l m n o Mucha 22.08.2014 r.
  8. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 184.
  9. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 185.
  10. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 186.
  11. a b Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 187.
  12. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 188.
  13. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 189.
  14. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 190.
  15. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 193.
  16. a b Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 194.
  17. Frużyński, Grzegorek i Rygus 2017, s. 195.

Oceń: Zespół zabudowy szybu „Pułaski”

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:6