Katowicka Fabryka Maszyn Górniczych, znana szerzej jako „Katomasz”, a później pod nazwą Montana, to instytucja o bogatej historii, związana z przemysłem górniczym. Powstała w 1927 roku, fabryka ta znajduje się przy ul. Porcelanowej 25 w Zawodziu, na terenie Śląska.
To miejsce odegrało kluczową rolę w rozwoju sektora maszyn górniczych, dostarczając innowacyjne rozwiązania oraz technologie.
Historia
Historia początków katowickiej fabryki maszyn górniczych jest pełna interesujących zmian i przemian. Na samym początku nosiła ona nazwę: Fabryka Maszyn i Nowoczesnych Urządzeń Transportowych (Maschinen Fabrik für Moderne Fördertechnik). Zmiana nazwy na Katowicka Fabryka Maszyn (Katomasz) miała miejsce w roku 1930, a w 1932 roku fabryka przyjęła nową nazwę – Montana.
Założycielami tego przedsiębiorstwa byli Ernest Hasse, Jan Rheinbay oraz Jan Mildner. W 1934 roku fabryka została przekazana prywatnemu właścicielowi z Niemiec, co miało wpływ na jej dalszy rozwój. W roku 1939 zakład został podpięty do jednostki fabryk wojennych, a jego administracja przeszła w ręce Związku Powierniczego Wschód (Treuhandstelle Ost). Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, fabryka znalazła się pod zarządem państwowym, a dwa lata później, w 1948 roku, została upaństwowiona.
Po upaństwowieniu zakład działał jako część Południowego Zjednoczenia Przemysłu Metalowego oraz Zjednoczenia Fabryk Maszyn i Sprzętu Górniczego. Prace nad rozbudową zamknęły się w 1955 roku, a powierzchnia zakładu w tym czasie wyniosła 11 hektarów. W 1970 roku fabryka przeszła modernizację i zaczęła produkcję różnorodnych maszyn i urządzeń, takich jak: wózki kopalniane małej pojemności, zestawy kołowe, wentylatory, transportery drewna, sanie kombajnowe, zastawki do przenośników zgrzebłowych oraz osłonowe siatki górnicze. Obecnie, w asortymencie fabryki znajdują się także siatki ogrodzeniowe.
Na przestrzeni lat wartość produkcji w latach 60. XX wieku osiągnęła imponujące 340 mln zł. Zatrudnienie w zakładzie w różnych latach kształtowało się następująco:
- 1938 – 300 osób,
- 1970 – 583 osoby,
- 1983 – 536 osób.
Przypisy
- Leksykon bogucki - M [online], www.mhk.katowice.pl [dostęp 22.10.2018 r.]
- a b c Skorwider i inni, Zawodzie. Monografia dzielnicy i parafii Opatrzności Bożej w Katowicach, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek, 2011 r. [dostęp 29.10.2018 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki przemysłowe i magazynowe":
Hala zajezdni tramwajowej przy ulicy Kościuszki w Katowicach | Kopalnia Węgla Kamiennego „Staszic” | Porcelana Śląska | Zespół zabudowy szybu „Pułaski” | Browar Mokrskich w Katowicach | Huta Ferrum | Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki” | Kopalnia Węgla Kamiennego „Staszic-Wujek” | Kopalnia Węgla Kamiennego „Murcki-Staszic” | Pralnia i łaźnia w Katowicach-Giszowcu | Euro-Centrum Park Przemysłowy | Zespół zabudowy szybu „Poniatowski”Oceń: Katowicka Fabryka Maszyn Górniczych „Katomasz”