X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach


X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach, to publiczne liceum ogólnokształcące, które znajduje się przy ulicy K. Miarki 6, w dzielnicy Zawodzie. Szkoła ta odgrywa istotną rolę w edukacji młodzieży, a jej historia sięga roku 1947.

Liceum angażuje się w różnorodne przedsięwzięcia edukacyjne, uczestnicząc w projektach międzynarodowych oraz rozwijając liczne koła zainteresowań. Niezwykle ważnym elementem działalności szkoły jest jej aktywność w programach współpracy edukacyjnej, co podkreśla jej zaangażowanie w edukację pozaszkolną.

W 2019 roku X Liceum Ogólnokształcące uzyskało status liceum akademickiego, co stanowi uznanie dla jego wysokich standardów edukacyjnych. Patronem tej prestiżowej placówki oświatowej jest wybitny działacz, kompozytor i polityk – Ignacy Jan Paderewski.

Historia

W 1947 roku w Katowicach, w rejonie Zawodziu, w sąsiedztwie obecnego Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, władze miejskie zadecydowały o przeznaczeniu terenów pomiędzy Rawą oraz Fabryką Lamp Żarowych „Helios” na budowę nowej szkoły ogólnokształcącej, znanej jako „jedenastolatka”, czyli instytucja łącząca 7-klasową szkołę podstawową z 4-klasowym liceum ogólnokształcącym. Prace budowlane rozpoczęły się niezwłocznie – gmach został oddany do użytku 1 marca 1949 roku. Uroczystość inauguracyjna miała miejsce 24 kwietnia 1949 roku, a jej przewodniczącym był Prezydent Miasta Katowic, Aleksander Willner. W nowym obiekcie naukę rozpoczęło 329 uczniów, którzy wcześniej uczęszczali na zajęcia w zastępczej lokalizacji przy ulicy S. Staszica w Katowicach. Na początku działalności otwarto siedem klas dla szkoły podstawowej oraz dwie klasy liceum ogólnokształcącego. Pierwsza matura odbyła się w 1952 roku, a przystąpiło do niej 24 abiturientów.

W okresie Polski Ludowej szkoła była mocno zabarwiona ideologicznie, co było widoczne już od jej założenia. Istniała pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, z którym pozostawała związana aż do 1956 roku. Wówczas nadano jej nową nazwę: „Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące Nr 1 w Katowicach”. W 1967 roku zrealizowano istotną reformę, której celem było rozdzielenie szkoły podstawowej i przeniesienie jej do nowej lokalizacji, pozostawiając jedynie liceum przy ulicy K. Miarki. W tym samym roku, liceum przyjęło nową nazwę – „X Liceum Ogólnokształcące”, a także zaczęło kłaść większy nacisk na nauczanie przedmiotów humanistycznych, co stało się jednym z jego priorytetów. Patronem szkoły został generał Aleksander Zawadzki, członek Popularnej Partii Robotniczej oraz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co miało miejsce w 1968 roku.

17 grudnia 1973 roku liceum obchodziło swoje 25-lecie, z tej okazji zaprezentowano nowe logo autorstwa ucznia klasy 3A, Tomasza Łuczyńskiego. Historia szkoły nieprzerwanie wzbogacała się dzięki uczestnictwu w projektach międzynarodowych, co nabrało szczególnego znaczenia od lat 70. XX wieku. Wtedy to rozpoczęto naukę języka węgierskiego oraz nawiązano współpracę z szkołami z Miszkolca i jego okolic. Inicjatywa ta została zrealizowana 29 października 1973 roku przy wsparciu Ambasady Węgierskiej w Polsce oraz Węgierskiego Instytutu Kultury. Przedmiot ten był nauczany przez następne dwie dekady.

W 1986 roku X Liceum Ogólnokształcące zainwestowało w jedną z pierwszych pracowni informatycznych, wyposażoną w komputery ZX Spectrum. Program nauczania przygotowała Krystyna Śmigielska, po ukończeniu podyplomowych studiów organizowanych przez Instytut Kształcenia Nauczycieli w Warszawie. W wyniku dekomunizacji, w 1993 roku zniesiono dotychczasowego patrona, a nowym został kompozytor i premier Ignacy Jan Paderewski. Uroczystość nadania patrona miała miejsce 18 listopada 1993 roku i cieszyła się obecnością ważnych postaci, w tym wiceprezydenta Katowic, dr. Adama Kasprzyka oraz wicekuratora Andrzeja Króla.

W 2005 roku, w ramach pierwszej sesji nowej matury, absolwenci osiągnęli najwyższe wyniki w województwie śląskim z języka polskiego. Natomiast od 2018 roku, we współpracy z Uniwersytetem Śląskim, w klasie językowej rozpoczęto obowiązkowe zajęcia z języka chińskiego. Szkoła aktywnie angażuje się w projekty pozaszkolne oraz uczestniczy w różnorodnych programach edukacyjnych. W 2019 roku uzyskała status liceum akademickiego i od września funkcjonuje jako X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach.

W 2022 roku zakończono ważne prace termomodernizacyjne gmachu X Liceum Ogólnokształcącego. W ramach tych działań ocieplono zewnętrzne ściany budynku, przeprowadzono izolację przeciwwilgociową, zaizolowano poddasze oraz dach sali gimnastycznej, a także zmodernizowano system odwodnienia, wymieniono okna oraz drzwi. Dodatkowo, zainstalowano nowoczesne oświetlenie zewnętrzne, fragmenty instalacji fotowoltaicznych oraz przystosowano obiekt dla osób z niepełnosprawnościami.

Dyrektorzy

  • 1948–1949 – Marian Puz,
  • 1949–1949 – Bolesław Warcholik,
  • 1949–1950 – Mieczysław Stanaszek,
  • 1950–1950 – Stanisław Rączka,
  • 1950–1954 – Franciszek Parcer,
  • 1954–1954 – Maria Skarbek,
  • 1955–1958 – Agnieszka Perła,
  • 1958–1972 – Maria Skarbek,
  • 1972–1973 – Władysław Pieczonka,
  • 1973–1979 – Krystyna Szaraniec,
  • 1979–1989 – Józefa Bromowicz,
  • 1989–2012 – Arkadiusz Mazur,
  • od 2012 – Barbara Nowak.

Charakterystyka

„X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego posiada swoją siedzibę w Katowicach, przy ulicy K. Miarki 6, w lokalizacji znanej jako Zawodzie. Od 1993 roku szkoła ma zaszczyt mieć za swojego patrona Ignacego Jana Paderewskiego. W 2022 roku kierownictwo placówki sprawowała Barbara Nowak jako dyrektor, a wicedyrektorem był Jacek Durski. W roku 2013 w murach szkoły kształciło się 484 uczniów, w tym 310 licealistek oraz 174 licealistów, z zespołem pedagogicznym liczącym 40 nauczycieli.

W ofercie edukacyjnej liceum można znaleźć szeroki wybór języków obcych, do których należą: angielski, niemiecki, hiszpański, francuski, rosyjski, chiński oraz łaciński. Umożliwia to uczniom zdobycie cennych umiejętności językowych na różnych poziomach zaawansowania.

Współpraca z regionalnymi uczelniami oraz instytucjami kultury to jeden z atutów tej szkoły. Przykłady takich instytucji to Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych w Katowicach, Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego w Katowicach, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Teatr Śląski im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, a także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. Lompy w Katowicach. To zróżnicowanie partnerów sprzyja kształtowaniu wszechstronnych kompetencji uczniów.

W placówce działa wiele interesujących kół zainteresowań, takich jak: Języka Niemieckiego, Miłośników Filozofii, Fotograficzne, Informatyczne, Historii Sztuki, Matematyczne oraz Psychologii Społecznej. Uczniowie mają także możliwość dołączenia do Szkolnej Grupy Teatralnej, Szkolnego Klubu Filmowego, Szkolnego Klubu Sportowego oraz zespołu muzyczno-wokalnego, co rozwija ich pasje i talenty.

W 2023 roku, na portalu edukacyjnym WaszaEdukacja.pl, X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego zajmowało 10. miejsce w rankingu liceów w Katowicach oraz 701. w skali całego kraju, co świadczy o jego wysokiej jakości edukacyjnej.

Znani absolwenci

Wśród wybitnych absolwentów X Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach znajdują się osoby, które osiągnęły znaczące sukcesy w różnych dziedzinach, w tym sztuce, nauce oraz mediach.

  • Aleksandra Adamska – aktorka, znana z wielu ról filmowych i teatralnych,
  • Marek Durmała – dziennikarz TVP, który od lat relacjonuje najważniejsze wydarzenia w Polsce,
  • Roman Fonfara – hokeista, reprezentujący barwy narodowe,
  • dr inż. arch. Andrzej Grzybowski – rektor Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach, który ma duży wkład w rozwój edukacji technicznej,
  • Piotr Gutkowski – muzyk, uznawany za jednego z najlepszych w swoim fachu,
  • Ewa Kołodziej – polityk, posłanka na Sejm RP, znana z aktywności w polityce,
  • Olga Pałka-Ślaska – graficzka, Kierownik Katedry Grafiki na ASP w Katowicach, która zyskuje uznanie za swoje prace,
  • Marcin „Abradab” Marten – raper, znany z twórczości w polskim hip-hopie,
  • Michał „Joka” Marten – raper, który również zdobył dużą popularność w swojej branży,
  • Anna Sekudewicz – dziennikarz radiowy, znana z interesujących programów radiowych,
  • dr Andrzej Szteliga – radca-minister, Ambasada RP w Paryżu, pełniący ważną rolę w polskiej dyplomacji,
  • prof. dr hab. inż. Józef Szczepan Suchy – dziekan AGH w Krakowie, wiceprezes Naczelnej Organizacji Technicznej, który jest znany ze swoich osiągnięć naukowych,
  • Jerzy Sztwiertnia – reżyser filmowy, uznawany za twórcę istotnych dzieł kina polskiego,
  • prof. dr hab. Janusz Leszek Wywiał – związany z Uniwersytetem Ekonomicznym w Katowicach, ekspert w swojej dziedzinie,
  • Ewa Ziętek – aktorka, wyróżniająca się swoją twórczością na scenie.

Każda z tych osób przyczyniała się do rozwoju nie tylko swojej dziedziny, ale także społeczności, z którą byli związani. Absolwenci tego liceum pokazują, że edukacja w X Liceum Ogólnokształcącym im. Ignacego Jana Paderewskiego sprzyja karierze i realizacji zawodowych pasji.

Przypisy

  1. „W pracowniach katowickich artystów. Witold, Mariusz, Olga Pałka; Piotr Polański”, X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach, 2023 r.
  2. Bartosz Wojsa: Współpraca liceum z Uniwersytetem Śląskim. Będzie klasa z językiem chińskim. dziennikzachodni.pl, 31.08.2018 r. [dostęp 08.10.2022 r.]
  3. Wioletta Baborska: X LO w Katowicach – bardziej ekologiczne i tańsze w utrzymaniu. mojekatowice.pl, 03.08.2022 r. [dostęp 08.10.2022 r.]
  4. X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach: Współpraca z instytucjami. xlo.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
  5. X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach: Koła zainteresowań. xlo.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
  6. X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach: Z historii szkoły. xlo.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
  7. X Liceum Ogólnokształcące Im. I. J. Paderewskiego W Katowicach. eduranking.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
  8. Uchwała nr XII/238/19 Rady Miasta Katowice z dnia 26.09.2019 r. w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowego trzyletniego X Liceum Ogólnokształcącego im. I. J. Paderewskiego Akademickiego w Katowicach, Katowice: Urząd Miasta Katowice.
  9. Zespół Szkół nr 3 w Katowicach. Biuletyn Informacji Publicznej. zs3katowice.biposwiata.pl, 07.07.2020 r. [dostęp 06.10.2022 r.]
  10. X Liceum Ogólnokształcące im. I.J. Paderewskiego Akademickie w Katowicach: Informacje o szkole. xlo.bip.gov.pl, 26.02.2020 r. [dostęp 08.10.2022 r.]
  11. Informator dla kandydatów do szkół ponadgimnazjalnych w Katowicach w roku szkolnym 2016/17, Katowice: Urząd Miasta Katowice, 2016 r. [dostęp 08.10.2022 r.]
  12. Instytut Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk: Feliks NETZ. nplp.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
  13. Ranking Liceów Katowice. waszaedukacja.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
  14. Roman Fonfara. facebook.com. [dostęp 08.10.2022 r.]
  15. Ewa Kołodziej: O mnie. ewakolodziej.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]
  16. Aleksandra Adamska. filmomaniak.pl. [dostęp 08.10.2022 r.]

Oceń: X Liceum Ogólnokształcące im. Ignacego Jana Paderewskiego w Katowicach

Średnia ocena:4.94 Liczba ocen:25