Ulica Obroki w Katowicach


Ulica Obroki to ważny szlak komunikacyjny w Katowicach, zlokalizowany w obrębie dzielnicy Osiedle Witosa. Jest to ulica, która swój bieg zaczyna na skrzyżowaniu z ulicą Wiśniową, a także ul. Stanisława Kossutha i ul. Józefa Pukowca.

W miarę dalszej drogi, Obroki krzyżuje się z ulicą Wincentego Witosa oraz ul. Henryka Dulęby, co czyni ją miejscem, gdzie spotyka się kilka istotnych arterii miejskich. Ulica ta dobiega do końca przy skrzyżowaniu z ulicą Józefa Maronia, która jednocześnie stanowi granicę z Chorzowem.

Warto podkreślić, że ulica Obroki jest kluczowa w strukturze komunikacyjnej tej części Katowic, wpływając na funkcjonowanie zarówno lokalnych mieszkańców, jak i osób przejezdnych.

Opis

W okolicy skrzyżowania ul. Obroki z ulicą Henryka Dulęby znajdziemy zabudowę mieszkaniową, której wysokość sięga maksymalnie czterech kondygnacji. W tym rejonie zlokalizowane są cztery wielorodzinne budynki mieszkalne, które razem tworzą zespół garaży. Wśród nich wyróżniają się trzy starsze obiekty, znane jako familoki, stanowiące część historycznego dziedzictwa przemysłowego tego obszaru.

W ciągu dnia, ul. Obroki, szczególnie od strony południowo-wschodniej, generuje poziom hałasu wynoszący około 60 dB, co odczuwalne jest do odległości 20 metrów od krawędzi jezdni. Przemieszczając się na zachód, wartość ta stopniowo maleje do mniej niż 50 dB, co oznacza większy spokój w tej części ulicy.

W murach budynku XV Liceum Ogólnokształcącego im. rtm. Witolda Pileckiego, zlokalizowanego na ul. Obroki 87, możemy zobaczyć tablicę upamiętniającą rtm. Witolda Pileckiego. Znajduje się tu także specjalna sala pamięci, a także tablica honorująca żołnierzy Armii Krajowej oraz osoby wspierające więźniów KL Auschwitz-Birkenau w latach 1940–45. Można tam również zobaczyć popiersie z dedykowaną tablicą prof. dr inż. Jerzego Rabsztyna, który był zasłużonym górnikiem, naukowcem oraz nauczycielem kadr górniczych.

W czasach PRL ta ulica miała swoją nazwę – Rewolucjonistów. Obecnie ul. Obroki jest obsługiwana przez linie autobusowe ZTM-u, co umożliwia mieszkańcom łatwe poruszanie się po mieście.

Dodatkowo w pobliżu ulicy znajdują się tereny inwestycyjne o łącznej powierzchni 6,8 ha, które są własnością miasta Katowice. To obszar, przeznaczony pod zabudowę produkcyjną, magazyny oraz składy, co podkreśla dynamiczny rozwój tej części miasta.

Obiekty i instytucje

Obiekty zabytkowe

Ulica Obroki to miejsce, w którym znajdują sięważne historyczne obiekty objęte ochroną konserwatorską, które stają się świadectwem minionych epok. Do nich zaliczają się:

  • Budynki mieszkalne oraz otaczająca je zieleń przydomowa (adresy: ul. Obroki 90, 90a, 90b, 90c), wzniesione w stylu historyzmu ceglanego w latach 1922-1923. Były one zaprojektowane dla urzędników górniczych, prawdopodobnie wg koncepcji G. Knoblocha oraz E. i G. Zillmannów, a wokół nich rozciągają się głównie dęby szypułkowe.
  • Dawne zabudowania Kopalni Węgla Kamiennego „Kleofas” (ul. Obroki 77), stanowiące dowód na rozwój regionu. Do zestawu zabytków należą: budynek straży pożarnej, stajnia, stacja ratownictwa górniczego, oraz elektrownia z 1893 roku. Wśród innych obiektów znajduje się ciepłownia z 1895 roku oraz budynki nadszybia „Fortuna III” i maszynowni „Fortuna I” z końca XIX wieku. Nadszybie charakteryzuje się typowym dla tych czasów dwuspadowym dachem, a jego konstrukcję wzniesiono z cegły z kamiennymi detalami architektonicznymi.

Te historyczne obiekty, ze swoją architekturą i historycznym znaczeniem, na pewno zasługują na wnikliwą uwagę i szacunek.

Instytucje

Wzdłuż ulicy Obroki zlokalizowane są różnorodne instytucje oraz przedsiębiorstwa, które funkcjonują tutaj do dziś (stan na 2010 rok). Można tam znaleźć:

  • wypożyczalnie samochodów,
  • przedsiębiorstwa oraz firmy handlowo-usługowe,
  • hurtownie i banki,
  • Śląski Rynek Hurtowy OBROKI (ul. Obroki 130),
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach (ul. Obroki 140),
  • Okręgowy Urząd Górniczy (ul. Obroki 87),
  • Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, która obejmuje oddział Kopalni Węgla Kamiennego „Katowice-Kleofas”,
  • Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących nr 5 im. rtm. Witolda Pileckiego (aktualnie XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach; ul. Obroki 87),
  • klub sportowy 06 Kleofas Katowice (ul. Obroki 43).

Te instytucje przyczyniają się do życia społecznego i gospodarczego tej części Katowic, oferując różnorodne usługi mieszkańcom oraz odwiedzającym.

Przypisy

  1. Michał Bulsa, Patronackie osiedla robotnicze. Tom 1: Górny Śląsk, Łódź 2022 r., s. 134.
  2. PROJEKT ARCHITEKTONICZNO−BUDOWLANY: Remont budynku nadszybia szybu "Fortuna III". www.srk.com.pl. [dostęp 27.06.2011 r.] [zarchiwizowane 31.05.2014 r.]
  3. Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach: Ewidencja miejsc pamięci województwa śląskiego: miasto Katowice. www.katowice.uw.gov.pl. [dostęp 27.06.2011 r.] [zarchiwizowane 10.12.2017 r.]
  4. Ulica Obroki. www.invest.katowice.eu. [dostęp 27.06.2011 r.]
  5. Urząd Miasta Katowice: UCHWAŁA NR XI/183/11 RADY MIASTA KATOWICE z dnia 22.06.2011 r. w sprawie uchwalenia: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w rejonie ulicy Obroki w Katowicach. www.bip.katowice.eu. [dostęp 27.06.2011 r.]
  6. Urząd Miasta Katowice: Plan zimowego utrzymania dróg na sezon 2009/2010. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
  7. Urząd Miasta Katowice: Wartości dziedzictwa kulturowego (załącznik 1.9). www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]
  8. Spis firm na ulicy Obroki w mieście Katowice. www.katalog.pf.pl. [dostęp 27.06.2011 r.] [zarchiwizowane 25.02.2010 r.]
  9. Lech Szaraniec: Osady i osiedla Katowic. Katowice: "Śląsk", 1980 r., s. 108. ISBN 83-216-0147-2.
  10. Urząd Miasta Katowice: Protokół nr 47/10 z posiedzenia Komisji Górniczej Rady Miasta Katowice. www.bip.um.katowice.pl. [dostęp 27.06.2011 r.]

Oceń: Ulica Obroki w Katowicach

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:25