Klub sportowy 06 Kleofas Katowice, znany również jako 06 Załęże, ma swoje korzenie w 1906 roku, kiedy to został założony w Zalenze, które obecnie jest częścią dzielnicy Katowic. W czasach, kiedy istniał w II Rzeszy Niemieckiej, klub stał się jednym z najstarszych działających klubów sportowych w Polsce.
Obecnie działalność klubu skupia się głównie na sekcji bokserskiej, która kontynuuje tradycje i wartości tej historycznej instytucji. Klub usytuowany jest przy ulicy Obroki 43, w miejscu znanym jako Osiedle Witosa.
Historia
Historia klubu sięga 23 sierpnia 1906 roku, kiedy to powstał w Załężu pod nazwą Sportverein Zalenze. Wśród organizatorów tej inicjatywy znajdował się Józef Noras, Karol Gritschke i Jan Wołowski, a na czołowej pozycji w zarządzie klubu stał Eugen Franz. W 1910 roku zespół przeszedł zmianę nazwy na Sport-Club Zalenze, zyskując również popularne oznaczenie SC Zalenze 06. Przez długi czas, aż do roku 1925, klub był jednosekcyjnym stowarzyszeniem piłkarskim. W lokalnych publikacjach często nazywano go Katowice 06.
Od 1925 roku zaczęto wspominać o działalności sekcji bokserskiej, jednak formalnie sekcja ta została założona dopiero w 1957 roku. Warto podkreślić, że 06 Kleofas odegrał ważną rolę, wypełniając przestrzeń po zlikwidowanej sekcji bokserskiej w sąsiednim KS Baildon Katowice. W 1965 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy na GKS Załęże, a później doszło do zjednoczenia z innymi klubami, co doprowadziło do powstania GKS Katowice. Niestety, struktura tego klubu zaczęła się rozpadać w latach 1989–1990.
W 1993 roku klub odniósł swój pierwszy sukces, awansując do I ligi bokserskiej, a w kolejnych latach zespół znalazł się także w ekstraklasie. W tamtym okresie, w latach 90. XX wieku, w 06 Kleofas istniała także sekcja kick-boxingu. Nazwa „Kleofas” wywodzi się od pobliskiej kopalni o tej samej nazwie. Obecnie klub boryka się z poważnymi problemami finansowymi i jego działalność opiera się głównie na miejskich dotacjach, składkach członkowskich oraz drobnych sponsorach. Kopalnia, z którą związany był klub, została zamknięta.
W 2006 roku odbyły się obchody stulecia istnienia klubu, które miały miejsce obok takich zespołów jak Lechia 06 Mysłowice, Wisła Kraków oraz Cracovia. Warto również wspomnieć o najbardziej znaczących postaciach związanych z klubem – trenerach i działaczach, takich jak Wiesław Andrzejczak oraz Józef Sadko.
Osiągnięcia
W 2006 roku klub Kleofas Katowice odniósł znaczne sukcesy w Mistrzostwach Polski Kadetów. Wśród medalistów znaleźli się: Rajnold Bromboszcz, który zdobył złoty medal, a także Kamil Wybraniec i Piotr Dziub, którzy zdobyli srebro, a Zdzisław Wilczyński dołożył brązowy medal.
Również w 2006 roku w Mistrzostwach Polski Młodzików membra klubu wywalczyli medale: złoto przypadło Henrykowi Obiałe, srebro zaś zdobyli Konrad Bystroń oraz Sylwester Wybraniec.
W roku 2007 Rajnold Bromboszcz kontynuował swoją wspaniałą formę, zdobywając złoty medal na poziomie Unii Europejskiej oraz na Mistrzostwach Polski Juniorów. W Pucharze Polski Juniorów srebrny medal wywalczyli Łukasz Karpała i Reinhold Bromboszcz.
Podczas Mistrzostw Polski Kadetów, które miały miejsce również w 2007 roku, medal złoty uzyskał Michał Świątkowski, a Henryk Obiała zdobył brąz. Z kolei w Pucharze Polski Kadetów triumfowali Konrad Bystroń oraz Michał Świątkowski, obaj zdobywając złote medale.
W 2007 roku klub Kleofas Katowice zdobył tytuł mistrza Śląska, co jest przykładm rosnącego znaczenia i sukcesów klubu na arenie krajowej.
Klub miał również okazję trenować licznych reprezentantów Polski w boksie, w tym Henryka Średnickiego – jedynego polskiego złotego medalisty mistrzostw świata, Marcina Walasa, Olega Maszkina (Mistrza Europy), Andreja Fedczuka (brązowego medalisty olimpijskiego) oraz Alberta „Komandosa” Rybackiego.
Nie zabrakło także wybitnych kick-boxerów, którzy trenowali w tym klubie. Wśród nich są Maciej Kempa (Mistrz Polski), Dariusz Maj (brązowy medalista), Agnieszka Szweda (brązowa medalistka), Bartłomiej Stankiewicz (brązowy medalista) oraz Dorota Kosatka (Mistrzyni Polski).
Przypisy
- Klub bokserski 06 Kleofas AZS AWF Katowice: Historia. 06kleofas.pl. [dostęp 27.11.2023 r.]
- „Diana” — „Katowice 06”. „Polonia”. 18.10.1925 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kluby sportowe":
Katowicki Klub Karate Kyokushin Dojo Machulec | Policyjny Klub Sportowy Katowice | MKS Pałac Młodzieży Katowice | Sokół AZS AWF Katowice | OŚ AZS Katowice | AZS-AWF Katowice | GKS Katowice (piłka nożna kobiet) | Podlesianka Katowice | GKS Katowice (piłka siatkowa) | Sparta Katowice | Rozwój Katowice | GKS Katowice (hokej na lodzie) | AZS UŚ Katowice | Naprzód Janów | AWF Mickiewicz Katowice | GKS Katowice (piłka nożna) | HKS Szopienice | AZS Silesia Rebels | Start Katowice | 1. FC KatowiceOceń: 06 Kleofas Katowice