06 Kleofas Katowice


Klub sportowy 06 Kleofas Katowice, znany również jako 06 Załęże, ma swoje korzenie w 1906 roku, kiedy to został założony w Zalenze, które obecnie jest częścią dzielnicy Katowic. W czasach, kiedy istniał w II Rzeszy Niemieckiej, klub stał się jednym z najstarszych działających klubów sportowych w Polsce.

Obecnie działalność klubu skupia się głównie na sekcji bokserskiej, która kontynuuje tradycje i wartości tej historycznej instytucji. Klub usytuowany jest przy ulicy Obroki 43, w miejscu znanym jako Osiedle Witosa.

Historia

Historia klubu sięga 23 sierpnia 1906 roku, kiedy to powstał w Załężu pod nazwą Sportverein Zalenze. Wśród organizatorów tej inicjatywy znajdował się Józef Noras, Karol Gritschke i Jan Wołowski, a na czołowej pozycji w zarządzie klubu stał Eugen Franz. W 1910 roku zespół przeszedł zmianę nazwy na Sport-Club Zalenze, zyskując również popularne oznaczenie SC Zalenze 06. Przez długi czas, aż do roku 1925, klub był jednosekcyjnym stowarzyszeniem piłkarskim. W lokalnych publikacjach często nazywano go Katowice 06.

Od 1925 roku zaczęto wspominać o działalności sekcji bokserskiej, jednak formalnie sekcja ta została założona dopiero w 1957 roku. Warto podkreślić, że 06 Kleofas odegrał ważną rolę, wypełniając przestrzeń po zlikwidowanej sekcji bokserskiej w sąsiednim KS Baildon Katowice. W 1965 roku nastąpiła kolejna zmiana nazwy na GKS Załęże, a później doszło do zjednoczenia z innymi klubami, co doprowadziło do powstania GKS Katowice. Niestety, struktura tego klubu zaczęła się rozpadać w latach 1989–1990.

W 1993 roku klub odniósł swój pierwszy sukces, awansując do I ligi bokserskiej, a w kolejnych latach zespół znalazł się także w ekstraklasie. W tamtym okresie, w latach 90. XX wieku, w 06 Kleofas istniała także sekcja kick-boxingu. Nazwa „Kleofas” wywodzi się od pobliskiej kopalni o tej samej nazwie. Obecnie klub boryka się z poważnymi problemami finansowymi i jego działalność opiera się głównie na miejskich dotacjach, składkach członkowskich oraz drobnych sponsorach. Kopalnia, z którą związany był klub, została zamknięta.

W 2006 roku odbyły się obchody stulecia istnienia klubu, które miały miejsce obok takich zespołów jak Lechia 06 Mysłowice, Wisła Kraków oraz Cracovia. Warto również wspomnieć o najbardziej znaczących postaciach związanych z klubem – trenerach i działaczach, takich jak Wiesław Andrzejczak oraz Józef Sadko.

Osiągnięcia

W 2006 roku klub Kleofas Katowice odniósł znaczne sukcesy w Mistrzostwach Polski Kadetów. Wśród medalistów znaleźli się: Rajnold Bromboszcz, który zdobył złoty medal, a także Kamil Wybraniec i Piotr Dziub, którzy zdobyli srebro, a Zdzisław Wilczyński dołożył brązowy medal.

Również w 2006 roku w Mistrzostwach Polski Młodzików membra klubu wywalczyli medale: złoto przypadło Henrykowi Obiałe, srebro zaś zdobyli Konrad Bystroń oraz Sylwester Wybraniec.

W roku 2007 Rajnold Bromboszcz kontynuował swoją wspaniałą formę, zdobywając złoty medal na poziomie Unii Europejskiej oraz na Mistrzostwach Polski Juniorów. W Pucharze Polski Juniorów srebrny medal wywalczyli Łukasz Karpała i Reinhold Bromboszcz.

Podczas Mistrzostw Polski Kadetów, które miały miejsce również w 2007 roku, medal złoty uzyskał Michał Świątkowski, a Henryk Obiała zdobył brąz. Z kolei w Pucharze Polski Kadetów triumfowali Konrad Bystroń oraz Michał Świątkowski, obaj zdobywając złote medale.

W 2007 roku klub Kleofas Katowice zdobył tytuł mistrza Śląska, co jest przykładm rosnącego znaczenia i sukcesów klubu na arenie krajowej.

Klub miał również okazję trenować licznych reprezentantów Polski w boksie, w tym Henryka Średnickiego – jedynego polskiego złotego medalisty mistrzostw świata, Marcina Walasa, Olega Maszkina (Mistrza Europy), Andreja Fedczuka (brązowego medalisty olimpijskiego) oraz Alberta „Komandosa” Rybackiego.

Nie zabrakło także wybitnych kick-boxerów, którzy trenowali w tym klubie. Wśród nich są Maciej Kempa (Mistrz Polski), Dariusz Maj (brązowy medalista), Agnieszka Szweda (brązowa medalistka), Bartłomiej Stankiewicz (brązowy medalista) oraz Dorota Kosatka (Mistrzyni Polski).

Przypisy

  1. Klub bokserski 06 Kleofas AZS AWF Katowice: Historia. 06kleofas.pl. [dostęp 27.11.2023 r.]
  2. „Diana” — „Katowice 06”. „Polonia”. 18.10.1925 r.

Oceń: 06 Kleofas Katowice

Średnia ocena:4.98 Liczba ocen:18