Kamienica, o której mowa, znajduje się przy placu Wolności 11 w Katowicach. Jest to znakomity przykład zabytkowej kamienicy o funkcji mieszkalno-usługowej, ulokowanej w centralnej części miasta, w obrębie dzielnicy Śródmieście. Budynek został oddany do użytku w 1904 roku, a jego projektantem był architekt Georg Schalschy.
Niepowtarzalny styl secesyjny z charakterystycznymi elementami neogotyckimi sprawia, że ta kamienica wyróżnia się wśród innych obiektów architektonicznych Katowic. To nie tylko miejsce zamieszkania, ale także świadek bogatej historii i rozwoju architektonicznego tego miasta.
Historia
Kamienica przy placu Wolności 11 w Katowicach została zbudowana w latach 1903–1904, wg projektu uznanego architekta Georga Schalschy. Przez wiele lat pełniła różnorodne funkcje, będąc miejscem spotkań różnych grup społecznych.
Do 1909 roku w tym budynku działała firma Arnolda Benningfena, specjalizująca się w produkcji „Samochodów i wyrobów gumowych”. W roku 1935 kamienica przeszła na własność Marii Rzymełki. W jej murach mieszkały prominentne osobistości, takie jak konsul hiszpański, Michał Alberg oraz inż. Stanisław Majewski, ówczesny wiceprezes Wyższego Urzędu Górniczego.
W latach 30. XX wieku kamienica stała się również siedzibą dla kilku przedsiębiorstw, do których należały biuro techniczne i spawalnicze Roberta Axmanna, Agencja Sprzedaży Drewna oraz spółka „Górnostephan”, która specjalizowała się w budowie szybów i pracach górniczo-wiertniczych.
W dniu 11 sierpnia 1992 roku budynek został oficjalnie wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa katowickiego z numerem A/1491/92, co oznacza, że całość gmachu objęto ochroną prawną.
W systemie REGON, w połowie lipca 2023 roku, zarejestrowane były trzy podmioty gospodarcze mające siedzibę przy placu Wolności 11, w tym jedna agencja artystyczna. To pokazuje jak historia tego miejsca jest zróżnicowana i dynamiczna.
Charakterystyka
„Kamienica, która pełni funkcję mieszkalno-usługową, zlokalizowana jest przy placu Wolności 11 w Katowicach, w zachodniej części dzielnicy Śródmieście. Znajduje się ona w południowej pierzei zwartej zabudowy tego placu.
Obiekt jest murowany z cegły i został wzniesiony na planie prostokąta. Zawiera dwie boczne oficyny oraz dwuspadowy kalenicowy dach, który pokryty jest dachówką. Powierzchnia zabudowy tej kamienicy wynosi 313 m², a budynek liczy 4 kondygnacje nadziemne oraz 1 podziemną.
Styl architektoniczny kamienicy łączy cechy secesyjne z elementami neogotyku. Fasada budynku jest sześcioosiowa i symetryczna, a na jej skrajnych osiach wyróżniają się płytkie ryzalitami, które są zwieńczone mansardami z zamknięciami łukowymi. Parter kamienicy jest otynkowany, z boniowaniem, natomiast wyższe piętra mają ceglaną okładzinę uzupełnioną poziomymi pasami tynku, które znajdują się na poziomie ślemion okiennych.
Budynek wyróżnia się bogactwem detali stiukowych, w tym obramieniami okien o motywach roślinnych oraz maswerkami. Znalazł się tu także pas ornamentalny pod gzymsem koronującym oraz dekoracje roślinno-maswerkowe na mansardach.
Większość otworów okiennych ma kształt prostokątny, jednak w ryzalitach na trzeciej i czwartej kondygnacji okna zamykane są łukami koszowymi. Stolarka okienna jest standardowo cztero- i sześciokwaterowa, a w ryzalitach znajdują się okna wielokwaterowe.
W centralnej osi budynku umiejscowiona jest brama, która ma czterodzielne nadświetle zwieńczone charakterystycznym łukiem oślego grzbietu, z maską oraz dekoracją roślinną. Ta brama jest zintegrowana z klatką schodową. Sień kamienicy wyróżnia się architektoniczną stiukową dekoracją ścian, a sufit zawiera fasety oraz podziały ramowe. Schody prowadzące na drugą kondygnację są zabiegowe, a na wyższych kondygnacjach dwubiegowe. Wykonane są z metalu, z drewnianymi stopniami oraz balustradami.
Warto zaznaczyć, że kamienica nie tylko została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych, ale również chroniona jest poprzez wpis do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice.
Przypisy
- a b c d e f Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 15.07.2023 r.]
- a b Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach: Rejestr zabytków w Katowicach. www.wkz.katowice.pl. [dostęp 15.07.2023 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 14.07.2023 r.]
- PRYM ART. prymart.pl. [dostęp 15.07.2023 r.]
- Michał Bulsa, Ulice i place Katowic, Katowice 2018, s. 278.
- Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r., Katowice: Dr. E. Kwaśnik, s. 158.
- a b c d H.H. Rojkowska H.H., I.I. Kęder I.I., Studium historyczno-urbanistyczne Katowic w granicach administracyjnych. Katowice, pl. Wolności 11, Kraków: Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA” Sp. z o.o. Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, 1993, s. 1.
- JerzyJ. Abramski JerzyJ., Ulice Katowic, Zawiercie: Graf-Mar, 2000, s. 42-43.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy placu Wolności 2 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 3 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 36 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 40 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 6-8 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Gliwickiej 146 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mariackiej 33 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mariackiej 37 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Mickiewicza 22 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Młyńskiej 2 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 1 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 45 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 30 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 15 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kochanowskiego 12-12a w Katowicach | Kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 3 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Chopina 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Batorego 8 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 10 w KatowicachOceń: Kamienica przy placu Wolności 11 w Katowicach