Kamienica przy ulicy Tadeusza Kościuszki 2 w Katowicach to interesująca budowla mieszkalno-usługowa, która znajduje się w sercu Śródmieścia Katowic. Obiekt usytuowany jest na rogu ulicy Tadeusza Kościuszki oraz ulicy Jana Kochanowskiego, co czyni go doskonałym punktem w mieście.
Budynek został oddany do użytku w 1898 roku, co świadczy o jego długiej historii oraz znaczeniu architektonicznym. Powstał według projektu Edmunda Trossina, znanego katowickiego architekta, który pozostawił po sobie wiele cennych budowli w regionie.
Kamienica, jako przykład architektury przełomu XIX i XX wieku, odzwierciedla nie tylko estetykę tamtej epoki, ale również rozwój urbanistyczny Katowic, które dynamicznie się rozwijały w tym czasie.
Historia
W drugiej połowie XIX wieku, dokładniej w latach 70., na terenie, gdzie obecnie znajduje się kamienica przy ulicy Kościuszki 2 w Katowicach, można było zauważyć dom należący do Johanna Zaianza (albo Zaionca), który usytuowany był nieco w tyle w stosunku do ówczesnej Beatestrasse. Kamienica, którą znamy dzisiaj, została wzniesiona w 1898 roku według projektu Edmunda Trossina, utalentowanego architekta z Katowic.
Początkowo na parterze budynku funkcjonowała restauracja Bristol, która miała swoje wejście od ul. J. Kochanowskiego, oraz liczne sklepy, które znajdowały się od strony ul. T. Kościuszki. W 1911 roku restaurację przejął Johann Karl Schössler, który kontynuował działalność lokalu. Trzy lata później, obok restauracji, Johann Wyk otworzył sklep optyczny, który potem przeniósł się na ul. św. Jana, pod numerem 13.
W okresie międzywojennym, na pierwszym piętrze pod nr 2, funkcjonowała kancelaria adwokacka prowadzona przez Edmunda Kaźmierczaka i A. Dzięcioła. Na wyższych piętrach znajdowały się mieszkania, a w poddaszu oraz w piwnicy lokalizowane były pomieszczenia składowe i gospodarcze. W latach 30. XX wieku jednym z mieszkańców budynku był Jan Józef Ludyga-Laskowski, znany śląski działacz niepodległościowy. W tym samym okresie, w dawnym lokalu restauracji, Maks Buchband otworzył kawiarnię „Esplanada”, w której codziennie od 17.00 do 24.00 organizowane były koncerty „salonowe”.
Architektura
Kamienica przy ulicy Kościuszki 2 w Katowicach wyróżnia się charakterystycznym stylem historyzmu, który nadaje jej wyjątkowy charakter i estetykę. Jest to obiekt o imponującej liczbie czterech kondygnacji nadziemnych, a także piwnicy i poddaszu, co sprawia, że budynek ma złożoną i interesującą bryłę.
Frontowa elewacja, która zwraca uwagę przechodniów, jest siedmioosiowa i symetryczna, ozdobiona dekoracyjnymi płaskimi ryzalitami. Wyróżniają się tu ryzalit środkowy oraz dwa skrajne, co nadaje budynkowi harmonijny wygląd. Z kolei elewacja od strony ulicy J. Kochanowskiego jest sześcioosiowa, również z dwoma płaskimi ryzalitami, co podkreśla spójność architektoniczną nieruchomości.
Narożnik kamienicy został zaprojektowany w sposób ścięty i jednoosiowy, co dodaje budowli nowoczesnego wyrazu. Jest ona zrealizowana z wysokiej jakości cegły, a na parterze zastosowano tynk, co sprawia, że budynek nie tylko zachwyca, ale także jest trwały. Dodatku stanowią prostokątne witryny, które występują na parterze, zapewniając jednocześnie dostęp światła do wnętrz.
Co istotne, kamienica charakteryzuje się bogatym detalem architektonicznym, który w widoczny sposób wzbogaca jej vizualny odbiór. Prostokątne okna są starannie ujęte w opaski z uszakami, a ich zwieńczenia przyciągają wzrok zróżnicowanymi naczółkami. Wśród nich znajdują się trójkątne, odcinkowe oraz proste odcinki gzymsów nadokiennych, co podkreśla meandry architektoniczne budowli.
Dodatkowo, efektem dekoracyjnym dla elewacji są gzymsy podokienne, wysunięty gzyms wieńczący oraz szczyty i lukarny w partii dachu. Te detale architektoniczne nie tylko świadczą o kunszcie twórców, ale również nadają kamienicy niepowtarzalny i elegancki wygląd.
Przypisy
- Marek Wojcik: "Z Katowic do Brwinowa droga prosta", czyli o początkach ulicy Kościuszki, w: "Kronika Katowicka", 06.2017 r., s. 16
- "Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/1936 r., wyd. dr. E. Kwaśnik, Katowice, s. XXVI oraz 40
- „Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r.”, wyd. dr. E. Kwaśnik, Katowice, s. 55
- a b Lipońska-Sajdak Jadwiga, Szota Zofia: Gruss aus Kattowitz. Pozdrowienia z Katowic. Katowice 2004, s. 125-126.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy ulicy Kościuszki 30 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 45 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 1 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 11 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 2 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 3 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 36 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 40 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 6-8 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Gliwickiej 146 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 15 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kochanowskiego 12-12a w Katowicach | Kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 3 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Chopina 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Batorego 8 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach | Kamienica przy Rynku 6 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 8 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 4 w Katowicach | Dom Wędlikowskich w KatowicachOceń: Kamienica przy ulicy Kościuszki 2 w Katowicach