Kamienica, której adres to Fryderyka Chopina 2, zlokalizowana w Śródmieściu Katowic, jest obiektem o bogatej historii oraz unikalnej architekturze. Stanowi narożny budynek mieszkalno-handlowy, znajdujący się na rogu ulicy F. Chopina oraz ulicy Stawowej.
Wzniesiona w 1892 roku, kamienica jest pięknym przykładem stylu historyzmu, uzupełnionego o elementy modernizmu. Jej architektoniczne detale przyciągają uwagę, a jednocześnie stanowią ważny fragment miejskiego krajobrazu Katowic.
Historia
Kamienica, która znajduje się przy ulicy Chopina 2 w Katowicach, została wzniesiona w roku 1892 lub około 1900. Niestety, tożsamość projektanta tego budynku nie jest znana.
W 1929 roku, w budynku tym, który wówczas znajdował się przy ulicy Szopena 2, można było znaleźć przedstawicielstwo fabryki pianin B. Sommerfelda z Bydgoszczy. Z kolei w 1935 roku kamienica przeszła w ręce Jerzego Lippmana. Oprócz lokali mieszkalnych, w strukturze budynku działały także różne przedsiębiorstwa, w tym: „Ferron”, „Elektro-Radjo”, „Bazar Papierniczy”, skład wyrobów gumowych „Para-Rubber” oraz pralnia „Kryształ”.
W miarę upływu lat, kamienica doczekała się remontu elewacji. Projekt, który wyznaczał kierunek tych prac, został opracowany w 2006 roku przez Agnieszkę Kruczek, a roboty budowlane zlecono spółce Konior.
Na dzień lipca 2023 roku, przy ulicy F. Chopina 2, w systemie REGON zarejestrowanych było pięć przedsiębiorstw. Wśród nich można wymienić zakład optyczny, kancelarię adwokacką oraz cukiernię.
Charakterystyka
„Kamienica, której opis dotyczy, znajduje się w doskonałej lokalizacji, przy ulicy F. Chopina 2, na skrzyżowaniu z ulicą Stawową. Obiekt ten jest częścią dzielnicy Śródmieście i wyróżnia się zwarty charakter zabudowy w tym rejonie.
Budynek jest murowany i wykonany z cegły, został zaprojektowany w formie odwróconej litery „L”, z charakterystycznie ściętym narożnikiem. Jego dach to mansarda, wzbogacona o lukarny oraz dwa mansardy w narożnikach. Powierzchnia zabudowy wynosi 294 m², a obiekt składa się z pięciu kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej.
Pod względem architektonicznym, kamienica reprezentuje styl historyzmu z interesującymi akcentami modernistycznymi. Szeroki narożnik budynku pełni funkcję części elewacji frontowej, składającej się z pięciu osi, z czego na czwartej kondygnacji widoczne są trzy osie. Elewacja w kierunku ulicy F. Chopina jest jednoosiowa, natomiast od ulicy Stawowej przybiera czteroosiową formę. Parter budowli został poddany renowacji i pokryty tynkiem, a wyższe kondygnacje oblicowane są cegłą.
Narożniki ściętej elewacji są tynkowane i boniowane. Na osi środkowej narożnika znajduje się wykusz, który obejmuje od drugiej do czwartej kondygnacji i kończy się elegancką kopułą. Dodatkowo, od strony F. Chopina oraz ulicy Stawowej do narożnika przylegają wykusze, usytuowane na poziomie drugiej i trzeciej kondygnacji, ukoronowane balkonami.
Okna kamienicy mają prostokątny kształt, a te umiejscowione na drugiej i trzeciej kondygnacji wykusza narożnego są trójdzielne, wsparte na solidnych kamiennych słupkach. Stolarka okienna charakteryzuje się różnorodnością, występują okna dwu-, cztero- oraz sześciokwaterowe ze ślemieniem, co nadaje kamienicy unikalny styl.
W sieni znajdują się oryginalne lastrykowe posadzki, a schody wykonane z drewna są dwubiegowe i wykończone balustradą tralkową. Budynek nie dysponuje bramą przejazdową ani oficynami, co wyróżnia go spośród innych kamienic.
Warto zaznaczyć, że fasada kamienicy jest często zasłaniana przez wielkoformatowe reklamy, co może wpływać na jej widoczność i odbiór estetyczny. Zasadniczo, kamienica została wpisana do gminnej ewidencji zabytków, co potwierdza jej historyczne i architektoniczne znaczenie dla miasta Katowice.
Przypisy
- a b c d Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 01.07.2023 r.]
- Amaya Architekci: REMONT ELEWACJI UL. CHOPINA 2/ REFURBISHMENT OF THE FRONT ELEVATION. www.amayaarchitekci.pl. [dostęp 17.07.2023 r.]
- Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 17.07.2023 r.]
- JERZY S. MAJEWSKI: Brzydota miast. Katowice. miastarytm.pl, 23.05.2019 r. [dostęp 17.07.2023 r.]
- Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r., Katowice: Dr. E. Kwaśnik, s. 138.
- B. Sommerfeld. Bydgoszcz... (reklama). „Polska Zachodnia”, s. 12, 28.04.1929 r.
- a b c d e f g h J.J. Laskownicka J.J., Studium historyczno-urbanistyczne Katowic w granicach administracyjnych. Katowice, ul. F. Chopina 2/Stawowa 1, Opublikowano w: Miejski System Zarządzania – Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki, Kraków: Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA” Sp. z o.o. Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, 1993 r., s. 1.
Pozostałe obiekty w kategorii "Kamienice i domy":
Kamienica przy ulicy Jagiellońskiej 3 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kochanowskiego 12-12a w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 15 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 2 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 30 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 45 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 1 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 11 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 2 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 3 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Batorego 8 w Katowicach | Kamienica przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach | Kamienica przy Rynku 6 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 8 w Katowicach | Kamienica przy placu Wolności 4 w Katowicach | Dom Wędlikowskich w Katowicach | Kamienica przy ulicy Zacisze 1 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Warszawskiej 57 w Katowicach | Kamienica przy ulicy Kościuszki 10-12 w Katowicach | Kamienica przy ulicy św. Jana 6 w KatowicachOceń: Kamienica przy ulicy Chopina 2 w Katowicach