Kamienica przy ulicy Mariackiej 33 w Katowicach


Kamienica znajdująca się przy ulicy Mariackiej 33 w Katowicach stanowi interesujący przykład architektury mieszkalnej w tym mieście. Jej lokalizacja jest szczególnie ważna, gdyż znajduje się w sercu Śródmieścia, co czyni ją częścią dynamicznie rozwijającego się centrum.

Budynek został wzniesiony w 1889 roku i jest dziełem uznanego architekta Ludwiga Schneidera, który zastosował w projekcie charakterystyczny dla tego okresu styl neogotycki. Kamienica nie tylko przyciąga uwagę swoim wyglądem, ale również opowiada historię architektonicznego rozwoju Katowic.

Warto podkreślić, że ulica Mariacka jest jednym z kluczowych miejsc w Katowicach, które przyciąga mieszkańców i turystów, oferując różnorodne atrakcje i punkty usługowe. Każdy spacer w tym rejonie sprzyja odkrywaniu bogatej historii miasta.

Historia

Kamienica, która zachwyca architekturą, została zbudowana w 1889 roku. Jej projektantem był Ludwig Schneider, którego talent zaowocował wyjątkowym dziełem. Zaledwie kilka dekad później, bo w roku 1935, kamienica przeszła na własność Teodora Bazylskiego. W tym okresie obiekt nie tylko pełnił funkcję mieszkalną, ale również stawał się miejscem działalności gospodarczej, w tym prowadzenia zakładu malarskiego F. Wieczorka oraz przedsiębiorstwa Śląski Handel Skór.

Przez lata kamienica była świadkiem wielu zmian. W 2012 roku przeszła gruntowny remont oraz przebudowę, a dodatkowo została rozbudowana od strony ulicy Tylnej Mariackiej. Prace nad tym projektem zrealizowała firma ALPTECH z Jaworzna, przywracając budynkowi jego dawny blask.

Według danych z systemu REGON, na koniec lipca 2023 roku, przy ulicy Mariackiej 33 zarejestrowano 13 różnych działalności gospodarczych. Wśród nich znajdują się: zespół szkół dla dorosłych AS Edukacja, różnorodne restauracje oraz studio pilates, co świadczy o dynamicznym rozwoju tego miejsca.

Charakterystyka

Kamienica mieszkalna jest zlokalizowana przyulicy Mariackiej 33 w Katowicach, w obrębie dzielnicy Śródmieście, w południowej części zwartej zabudowy.

Budynek, zbudowany z cegły, ma prostokątny kształt i charakteryzuje się dachem dwuspadowym kalenicowym, który został wzbogacony lukarnami. Powierzchnia zabudowy wynosi 283 m², a kamienica składa się z 5 kondygnacji nadziemnych oraz jednej podziemnej.

Architektonicznie, ten budynek odzwierciedla elementy neogotyckie. Fasada, wykonana z cegły, posiada sześć osi, z których dwie pierwsze są umiejscowione w pseudoryzalitach, a ich zwieńczenie wygina się w kierunku dachu i kończy szczytem. Metalowe kotwy, będące częścią konstrukcji, pełnią na fasadzie również funkcję dekoracyjną. Ozdobna kotwa w środku przedstawia dwie splecione litery, zapewne inicjały pierwszego właściciela.

Okna zostały podkreślone różnokolorowymi pasami glazurowanej cegły, w­ których dominują barwy żółta i rdzawo-czerwona. Nad częścią otworów okiennych znajdują się naczółki w formie połamanych trójlistnych łuków. W prawej części fasady znajduje się również strefa, gdzie zastosowano otynkowaną gładź zamiast cegieł, tworząc wgłębienia przypominające podwójną loggię. Obok okien drugiej i trzeciej kondygnacji umieszczono cegły ułożone tak, by przypominały kształty czwórliści. Okna mają formę sześcio- i czterokwaterową z charakterystycznym ślemieniem.

Do budynku wchodzi się przez czwarte osie, a wewnętrzna sień wyłożona jest kamieniem. Oryginalne schody, znajdujące się w klatce schodowej, mają konstrukcję dwubiegową z elementami stalowymi oraz drewnianą balustradą.

Warto zaznaczyć, że kamienica jest wpisana do gminnej ewidencji zabytków w Katowicach.

Przypisy

  1. a b c Wojciech Fudala: Co łączy katowicką Mariacką z dawną Wenecją, Amsterdamem czy Wiedniem? Spokojnie, chodzi o architekturę. www.slazag.pl, 26.03.2022 r. [dostęp 30.07.2023 r.]
  2. a b c d MichałM. Bulsa, Ulice i place Katowic, wyd. trzecie, Katowice: Wydawnictwo Prasa i Książka, 2018 r., s. 135.
  3. Radosław Gajda; Natalia Szcześniak: Ulice, kamienice, KATOWICE! www.youtube.com, 20.01.2019 r. [dostęp 30.07.2023 r.]
  4. Investmap: Katowice Przebudowa kamienicy, ul. Mariacka 33. investmap.pl. [dostęp 30.07.2023 r.]
  5. Urbanity: Mariacka 33 Katowice. www.urbanity.pl. [dostęp 30.07.2023 r.]
  6. Alptech: Zabytkowa kamienica Mariacka 33. www.alptech.pl. [dostęp 30.07.2023 r.]
  7. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 30.07.2023 r.]
  8. Sushi Pataya: Kontakt. www.sushipataya.pl. [dostęp 30.07.2023 r.]
  9. Zdrowa Krowa: Menu. zdrowakrowa.com. [dostęp 30.07.2023 r.]
  10. Urząd Miasta Katowice: Miejski System Zarządzania-Katowicka Infrastruktura Informacji Przestrzennej. Zabytki. emapa.katowice.eu. [dostęp 30.07.2023 r.]
  11. a b c d e J.J. Hiżycka, S.S. Sławiński, Studium historyczno-urbanistyczne Katowic w granicach administracyjnych, Katowice, ul. Mariacka 33, Kraków: Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA” Sp. z o.o. Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, 1992 r.
  12. Księga adresowa miasta Wielkich Katowic 1935/36 r., Katowice: Dr. E. Kwaśnik, s. 85.

Oceń: Kamienica przy ulicy Mariackiej 33 w Katowicach

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:23