Kamienica przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach


Kamienica zlokalizowana przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach stanowi przykład wyjątkowej architektury w regionie. Ten budynek mieszkalno-handlowy, umiejscowiony w sercu Śródmieścia, został wzniesiony w 1899 roku. Charakteryzuje się eklektycznym stylem, wzbogaconym o elementy modernistyczne, co czyni go interesującym obiektem dla miłośników architektury.

Pomysłodawcą projektu tej kamienicy był znany architekt Anton Zimmermann, który zrewolucjonizował wygląd wielu budynków w regionie. Jego dzieło przy ulicy 3 Maja 10 jest jednym z lepszych przykładów jego twórczości, łączącym zarówno funkcjonalność, jak i estetykę.

Budynek nie tylko zdobi ulicę, ale również odgrywa ważną rolę w historii miasta i jest istotnym punktem referencyjnym dla mieszkańców oraz turystów zwiedzających Katowice.

Historia

Kamienica przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach została zbudowana w 1899 roku, zgodnie z wizją architekta Antona Zimmermanna. Powstała na miejscu wcześniejszego, trójkondygnacyjnego budynku utrzymanego w stylu neorenesansowym. Wśród pierwszych właścicieli kamienicy znajdowali się Jacob Morawietz oraz Hugo Lipschütz.

W okresie przed wybuchem II wojny światowej, w budynku widniała firma „Textil”, specjalizująca się w sprzedaży firan, dywanów, zasłon oraz chodników. Na tej samej przestrzeni funkcjonowała również firma „Pagel”, której oferta obejmowała porcelanę.

W 2009 roku obiekt przeszedł gruntowną modernizację, a już w listopadzie 2016 roku rozpoczęły się prace renowacyjne kamienicy, które zakończono w marcu 2017 roku. Uroczystość zakończenia renowacji zbiegła się z informacją, iż przed tymi pracami fasada budynku była wykończona białą, glazurowaną cegłą. Po zakończeniu modernizacji największym najemcą w obiekcie została piekarnia.

Na stan z września 2016 roku kamienica była własnością wspólnoty mieszkaniowej. W informacje z połowy lipca 2023 roku, w systemie REGON zarejestrowano 33 aktywne podmioty gospodarcze znajdujące się przy ulicy 3 Maja 10. Wśród tych firm znajdowały się m.in. gabinet rehabilitacji, instytucje finansowe, kancelarie prawne, a także kawiarnia. Dodatkowo swoją siedzibę miały tutaj takie instytucje jak Instytut Prawa Gospodarczego, Instytut Własności Intelektualnej oraz Fundacja Silesia Stint.

Charakterystyka

Kamienica, o której mowa, znajduje się przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach, w granicach Śródmieścia. Budynek, z charakterystyczną podwójną elewacją, usytuowany jest w ciągu zwartej zabudowy.

Budynek ten został wzniesiony z cegły w formie litery „L”, a jego dach ma konstrukcję dwuspadową pokrytą papą. Posiada 5 kondygnacji nadziemnych oraz 1 podziemną, a jego całkowita powierzchnia użytkowa wynosi 771,04 m², z kolei powierzchnia zabudowy to 508 m².

Architektura kamienicy łączy w sobie różnorodne style: eklektyzm, a momentami odnotowuje też wpływy modernistyczne. Fasada obiektu jest symetryczna, składa się z sześciu osi, jednak na drugiej kondygnacji liczba osi wzrasta do ośmiu. Parter został gruntownie przebudowany, pierwsze piętro zachowało tynkowanie i boniowanie, natomiast wyższe kondygnacje pokryte są cegłą.

Na trzeciej i czwartej kondygnacji znajdują się skrajne osie, które wyróżniają się ryzalitami zakończonymi szczytami o łuku odcinkowym, a także wykuszami owocującymi balustradami. Okna w budynku mają prostokątny kształt, ale na drugiej kondygnacji oraz w określonych częściach piątej kondygnacji znajdują się okna arkadowe. Przede wszystkim pierwsza kondygnacja jest otoczona tynkowanymi opaskami, które wzbogacone są diamentowymi boniami.

Wzbogaceniem elewacji są także naczółki okien na trzeciej kondygnacji oraz gzyms czwartej, które cechują się bogatymi dekoracjami roślinnymi. Stolarka okienna wykonana jest w formie czterokwaterowej i wykończona elementami zdobniczymi, z charakterystycznymi podziałami w dolnych skrzydłach okien arkadowych.

Budynek nie ma bramy przejazdowej, co czyni go bardziej intymnym. Klatka schodowa jest wyposażona w drewniane schody, dwubiegowe, z elegancką balustradą z toczonych tralek. Na podestach umieszczono lastrykową posadzkę, a okna głównej klatki schodowej składają się z czterech pól, zamkniętych łukiem odcinkowym.

Z tyłu zlokalizowane są oficyny, które również mają cztery kondygnacje i pokryte są tynkiem. Kamienica została wpisana do gminnej ewidencji zabytków miasta Katowice, co podkreśla jej historyczne znaczenie oraz walory architektoniczne.

Przypisy

  1. a b c Przemysław Jedlecki: Coraz piękniej w centrum Katowic. Przybywa wyremontowanych kamienic. katowice.wyborcza.pl, 27.03.2017 r. [dostęp 23.07.2023 r.]
  2. Kawiarnia Katowice Kafej. kafej.pl, 25.03.2019 r. [dostęp 23.07.2023 r.]
  3. [Katowice Remont Kamienicy, ul. 3 Maja 10]. investmap.pl. [dostęp 23.07.2023 r.]
  4. Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach: Wykaz budynków - powierzchnia dachu. Stan na 19.09.2016 r.. kzgm.katowice.pl, 19.09.2016 r. [dostęp 23.07.2023 r.]
  5. Główny Urząd Statystyczny: Baza internetowa REGON. wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl. [dostęp 23.07.2023 r.]
  6. Instytut Prawa Gospodarczego: Kontakt. www.ipg.edu.pl. [dostęp 23.07.2023 r.]
  7. Instytut Własności Intelektualnej w Katowicach. iip.edu.pl. [dostęp 23.07.2023 r.]
  8. Fundacja Moje Państwo: FUNDACJA SILESIA STINT. rejestr.io. [dostęp 23.07.2023 r.]
  9. a b c d e f g h i j k J.J. Laskownicka, Studium historyczno-urbanistyczne Katowic w granicach administracyjnych. Katowice, ul. 3 Maja 10, Kraków: Pracownie Konserwacji Zabytków „ARKONA” Sp. z o.o. Pracownia Dokumentacji Naukowo-Historycznej, 1992 r.
  10. a b c d e f g h Barbara Klajmon, Katowicka kamienica mieszczańska. 1840–1918. Śródmieście, Katowice: Centrum Dziedzictwa Kulturowego Górnego Śląska, 1997 r.
  11. Jerzy Abramski, Ulice Katowic, Zawiercie: Graf-Mar, 2000 r.

Oceń: Kamienica przy ulicy 3 Maja 10 w Katowicach

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:7