Karol Kałuża


Karol Kałuża, urodzony 21 października 1899 roku w Załężu, to postać niezwykle istotna w historii polskiego duchowieństwa. Był duchownym rzymskokatolickim, który z oddaniem pełnił swoją funkcję jako proboszcz w parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.

Niestety, jego życie zakończyło się tragicznie, w dniu 9 listopada 1943 roku, w obozie koncentracyjnym KL Dachau. Jako więzień niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, Karol Kałuża stał się symbolem cierpienia wielu ludzi, którzy walczyli o zachowanie swojej godności w trudnych czasach II wojny światowej.

Życiorys

Karol Kałuża przyszedł na świat 21 października 1899 roku w Załężu, które jest obecnie częścią Katowic. Był synem Jana i Bronisławy z domu Kret. W młodości uczęszczał do miejscowego gimnazjum, a jego dalsza edukacja miała miejsce w III Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Katowicach. W celu uniknięcia niemieckiej matury, świadectwo dojrzałości zdał 10 października 1920 roku w Bytomiu.

W trakcie powstań śląskich aktywnie uczestniczył w działaniach plebiscytowych. Po ukończeniu szkoły, do końca 1921 roku współpracował z Polskim Komisariatem Plebiscytowym. W październiku 1921 roku rozpoczął studiowanie teologii w Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie oraz na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W dniu 20 czerwca 1926 roku przyjął święcenia kapłańskie.

W wakacje angażował się w pracę duszpasterską w jedłownickiej parafii, a następnie pełnił posługę jako wikary w parafii pw. św. Wawrzyńca i św. Antoniego w Nowej Wsi. Po pewnym czasie objął posługę w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Królewskiej Hucie oraz Mikołowie jako katecheta w tutejszym gimnazjum. Dodatkowo, był prezesem Koła Przyjaciół Harcerstwa.

14 stycznia 1939 roku został powołany na stanowisko proboszcza parafii śś. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. Wkrótce po rozpoczęciu niemieckiej okupacji zażądano od niego wywieszenia flagi niemieckiej na kościele parafialnym. Jego odmowa skutkowała figuracją na liście wrogów III Rzeszy, sporządzonej przez skoczowskich Niemców.

Karol Kałuża został aresztowany 24 kwietnia (lub 24 maja) 1940 roku. Po krótkim pobycie w cieszyńskim więzieniu, trafił do KL Dachau 28 kwietnia 1940 roku, będąc jednym z polskich kapłanów w ramach akcji Intelligenzaktion Schlesien. Następnie, 5 czerwca tego samego roku, został przeniesiony do KL Gusen I, gdzie zmuszony był do niewolniczej pracy w kamieniołomach. 8 grudnia, wyczerpany, ponownie znalazł się w KL Dachau, a tam został zarejestrowany pod numerem 21960.

Zmarł w Dachau 9 listopada 1943 roku.

Upamiętnienie

Karol Kałuża jest upamiętniony w różnych miejscach, które przyciągają uwagę odwiedzających. Jego nazwisko zostało umieszczone na tablicy pamiątkowej znajdującej się przy kościele pw. św. Józefa w Katowicach.

Dodatkowo, nazwisko Kałuży można odnaleźć na tablicy pamiątkowej umiejscowionej wewnątrz archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach. Te miejsca stanowią istotny element lokalnej historii, zachowując pamięć o ważnych postaciach związanych z regionem.

Przypisy

  1. E-ncyklopedia, Historia Kościoła na Śląsku: Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie. silesia.edu.pl. [dostęp 05.10.2024 r.]
  2. Jacek Pędziwiatr: Nasi na Golgocie Zachodu. bielsko.gosc.pl, 29.04.2015 r. [dostęp 05.10.2024 r.]
  3. Renata Jochymek: Martyrologia księży w czasie II wojny światowej. www.niedziela.pl, 31.12.2005 r. [dostęp 05.10.2024 r.]
  4. Martyrologium duchowieństwa — Polska. Kałuża Karol. www.swzygmunt.knc.pl. [dostęp 05.10.2024 r.]
  5. Dachau Concentration Camp. Searching the Dachau Concentration Camp Records in One Step. Kaluza Karl. stevemorse.org. [dostęp 05.10.2024 r.]

Oceń: Karol Kałuża

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:16